Şemime ne demek ?

Sahinsah

Global Mod
Global Mod
Sematik, bir gorsel arac olarak, anlaslr ve ogrenilebilir bir ogretim arac olarak kullanlr. Bir sematik, bir bilginin konusu baglamnda duzenlenmis ve yasam tarzna uygun durumda gosterilmesi icin tasarland. Sematikler, ogretim malzemeleri olarak kullanldgnda, ogrencilerin konular daha iyi anlamalarna yardmc olur. Ayrca, bir sematik, bir konu hakknda kapsaml ve sistematik bir anlatmn temelini olusturabilir.

Bir sematik, konuya giris, ortadan ve sonuc olarak uc ana bolume ayrlr. Giris bolumu, konu hakknda temel bilgileri icerir. Bu bolum, konuya baslamadan once onemli bilgiler verir. Ortadan bolumunde, konunun ogrenilmesi ve anlaslmas icin cesitli bilgiler verilir. Sonuc bolumunde ise, ogrencilerin konunun anlaslmasnn sonucunda elde edilen bilgileri ozetler.

Bir sematik, ozellikle ogrencilerin, daha komplike konular hakknda kapsaml bir anlatm elde etmelerine yardmc olmak icin tasarlanmstr. Bir sematik, bilgiyi ksa ve oz bir sekilde sunar ve ogrencilerin ozellikle konu hakknda anlaslmasn kolaylastrr. Bu nedenle, ogrencilerin konu hakknda kapsaml bilgilere sahip olmalarn saglamak icin sematiklerin kullanlmas onemlidir.

Sematikler, ogretim malzemeleri olarak kullanlrken, ogretmene gore degismekle birlikte, genellikle asagdakileri icerir: konu hakknda genel bilgi, cesitli acklamalar ve ornekler, ogrencilerin konuyla ilgili sorularn cevaplamak icin kullanlacak bilgiler ve ogrencilerin konu hakknda ozetlemeler yapmalar icin kullanacaklar bilgiler.

Sematikler, ogrencilerin konu hakkndaki bilgilerini gelistirmelerine yardmc olmak icin kullanlr. Bu nedenle, ogretmenlerin sematikleri ogrencilere konu hakknda kapsaml bilgiler sunmalarn saglamalar onemlidir. Ayrca, ogrencilerin konu hakknda ozetlemeler yapmalar icin de sematikler kullanlmaldr.