Saniyesine kadar doğru: Teslimat insansız hava araçları, Shenzhen’de günlük hayatın bir parçası

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Buzlu çayım gökten süzüldü. Çin’in Shenzhen kentinde yoğun bir mahallede, yol kenarındaki bir teslim alma büfesinde birkaç yüksek binanın arasından sarı ve siyah bir insansız hava aracının uçuşunu izledim. Bir satış makinesi büyüklüğündeki büfenin üstü açıldı ve iniş yapan insansız hava aracı, içeceğimin beyaz bir kartonunu içine koydu. Yarım saat önce telefonuma sipariş verdiğimde, uygulama bana içeceğin drone ile 14.03’te teslim edileceğini mesaj attı. İşte o zaman geldi.

Zeyi Yang, MIT Technology Review’un Çin ve Doğu Asya’daki ABD baskısının muhabiridir. Oradan teknoloji konularında düzenli olarak rapor verir.

Denediğim drone teslimat hizmeti, Çin’deki en popüler yemek dağıtım platformu olan Meituan tarafından işletiliyor. 2022’de şirket, milyarlarca sipariş teslim eden yaklaşık altı milyon konser dağıtım işçisi istihdam etti. Ancak şirket, 2017’den beri drone ile teslimatlara da dahil oldu. Meituan, son bir buçuk yıldır, Çin’in güneydoğusundaki bir şehir olan ve dronlar için gelişmiş bir tedarik zincirine sahip olan Shenzhen’de bu tür teslimat rotalarını düzenli olarak işletiyor.

Birçok büyük şirketin gözü teslimat uçağıdır. Amazon bunu ilk olarak 2013’te önerdi, ancak ilerleme, düzenlemeler ve talep eksikliği nedeniyle sınırlı kaldı. Ana şirket Google Alphabet’in sahibi olduğu Wing, üç kıtada drone teslimatları sunarak daha başarılı oldu. Son olarak Walmart, ürünlerini göndermeyi denemek için birkaç drone girişimini destekliyor.

Yoğun nüfuslu kentsel alanlarda drone ile teslimatlar

Meituan’ı bu ABD şirketlerinden ayıran şey, drone teslimatlarını potansiyel olarak çok zorlu bir ortamda, yani yoğun kentsel mahallelerde sunmayı seçmiş olmasıdır. Ancak bu yaklaşım, çoğu insanın kalabalık şehirlerde yüksek binalarda yaşadığı ve çoğunun günlük olarak yemek siparişi verdiği Çin’de gerçekten mantıklı.

Meituan, hizmetin yoğun bir şekilde inşa edilmiş bir şehirde bile çalışmasını sağlamak için doğrudan ön kapıya teslim edilen insansız hava araçlarına sahip değil. Bunun yerine şirket, konut veya ofis binalarının yakınında teslim alma kioskları kurdu. Dronlar, malzemeleri aynı anda birden fazla paketi tutabilen kiosklara bırakır. Süreç müşteriler için daha az uygun olabilir, ancak her dronun fırlatma rampasından büfeye önceden belirlenmiş bir yolda uçmasına izin vererek kentsel alanlarda gezinmeyi çok daha kolaylaştırır.

2022’de Meituan, Shenzhen’de 100.000’den fazla insansız hava aracı teslimatını tamamladı. Benim deneyimim pürüzsüz olmadı. Hizmeti ilk kullanmaya çalıştığımda yanlışlıkla çok uzaktaki bir restorandan sipariş verdim. İkinci denemem başarısız oldu çünkü bilmeden saatler sonra sipariş verdim (drone’lar akşam 7’de yatıyor).

Ancak bazı Shenzhen sakinleri ve tüccarlar için drone teslimatı artık bir yenilik değil, günlük hayatın bir parçası. Meituan’ın ilerlemesi, bazı kullanılabilirlik tavizleri olsa da şehirlerde düzenli teslimatların mümkün olduğunu gösteriyor. Bu numaranın nasıl olduğunu öğrenmek için şirketin drone fırlatma sitelerinden birini ziyaret ettim.

Bir alışveriş merkezinde drone havaalanı

Meituan, dronlarını Shenzhen’deki beş teslimat merkezinden fırlatıyor. Çayım birkaç yüz metre ötedeki büyük bir alışveriş merkezinin tepesindeki bir merkezden geldi. Orada, binanın çatısı dronlar ve bir avuç çalışan için bir havaalanına dönüştürüldü.

Nisan ayında ziyaret ettiğimde çatıya park etmiş bir düzine insansız hava aracı vardı ve iki ya da üçü havalanıyor ya da iniyordu. Meituan’daki bir personelin bana söylediği gibi, yoğun öğlen zirvesini henüz kaçırmıştım ve dronlar ve insanlar akşam zirveden önce orada dinlenip şarj oluyorlardı.

İş akışı, insan ve otomatikleştirilmiş çalışmanın bir birleşimidir. Drone teslimat sistemi bir sipariş aldığında (müşteriler, şirketin uygulamasında drone teslimatı için işaretlenmiş belirli ürünleri sipariş eder), bir çalışan, siparişi almak ve kalkış noktasına getirmek için her biri alışveriş merkezinin birkaç katında bulunan restoranlara gider. nokta. Bu kişi, yiyecek ve içecekleri standart bir kartona koyar, çok ağır olmadığından emin olmak için tartar, kartonu mühürler ve insansız hava aracı kullanımında uzmanlaşmış başka bir çalışana verir. Bu, kutuyu yerine oturana kadar bir dronun altına yerleştirir.

Meituan’daki drone teslimat hizmetleri başkanı Mao Yinian, geri kalan her şeyin yüksek düzeyde otomatik olduğunu söylüyor. Drone’ların hareketleri merkezi bir algoritma tarafından kontrol ediliyor ve rotaları önceden belirlenmiş durumda. “Her bir dronun nerede olacağını ve ne kadar hızlı olacağını saniyesine kadar önceden biliyorsunuz, böylece müşteriler varış sürelerinin geleneksel teslimatta üç dakika hatta on dakika yerine iki saniyelik bir hata içinde olmasını bekleyebilirler. ” diyor.

Haberin Sonu