Netflix Dizisi “1899”un Çalıntı Olduğu Sav Edildi!

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Netflix’in 2017 yılında yayınladığı bilim kurgu dizisi Dark, konsepti ve bilhassa senaryosuyla büyük bir beğeni toplamıştı. Diziyle bir arada ismini tüm dünyaya duyurmayı başaran yaratıcı grup, geçtiğimiz günlerde bir daha Netflix’te “1899” isimli yeni bir diziyle daha karşımıza gelmişti.

Fakat geçtiğimiz günlerde 1899 dizisi hakkında çarpıcı bir tez ortaya atıldı. Brezilyalı müellif Mary Cagnin, 1899 dizisinin; kendisinin yıllar evvel yayınladığı çizgi romanından çalıntı olduğunu öne sürdü.

• SPOILER UYARISI: 1899’u çabucak hemen izlemenler için bu içerik SPOILER niteliği taşıyabilir.
1899, 6 yıl evvel yayımlanan çizgi romandan çalıntı olabilir:

Cagnin, Twitter’da yaptığı paylaşımda çizgi romanı ve dizi içinde karşılaştırmaya yer verdi. Paylaşılan görsellerin kimileri, dizinin nitekim de tam olarak çizgi romanın bir uyarlaması olduğuna işaret ediyordu.

Sözlerine “Şoktayım. 1899 dizisinin 2016’da yayınlanan çizgi romanım Black Silence ile birebir olduğunu öğrendim.” diyerek başlayan Mary, çizgi romanındaki piramit ve dizideki piramit tasvirini şu biçimde gösterdi:

Fakat tek benzerlik olağan olarak bu değildi:

“Kara Piramit. Gemi/gemi ortasındaki vefatlar. Çok uluslu grup. Garip ve açıklanamayan şeyler. Gözlerdeki semboller ve ne vakit göründükleri… Hepsi orada.

Yazılan kurallar. Onları çağıran sesler. Gizemli vefatları de dahil olmak üzere karakterlerin şahsi dramaları üzere ince olay örgüsü ayrıntıları…”

İyi de Netflix ya da üretimciler, bu çizgi romanı nasıl “çalmış” olabilir? Muharririn açıklaması şöyle:

“Merak ediyor olmalısınız: Bu nasıl mümkün olabilir? 2017’de Brezilya büyükelçiliği tarafınca Avrupa’da fazlaca ünlü ve tesirli bir milletlerarası fuar olan Göteborg Kitap Fuarı’na davet edildim.

Panellerde bulundum ve Black Silence çizgi romanını sayısız yayıncıya ve daldaki insanlara dağıttım. Çalışmalarımın onlara ulaştığını hayal etmek çok kolay.

Sadece fizikî çizgi romanı teslim etmekle kalmadım, beraberinde çevrilmiş versiyonun İngilizce olarak da sunulmasını sağladım.

Çok ağladım. Hayalim her vakit çalışmalarımla ulusal ve memleketler arası seviyede tanınmak olmuştur. bu biçimde bir şeyin olduğunu görmek hakikaten kalbimi kırıyor. Brezilya’da işimizi göstermek ve bununla tanınmak için fazlaca az fırsatımız olduğunu biliyoruz.

Biroldukca çizgi roman sanatkarının asla sahip olmadığı bir fırsata sahip oldum: çalışmalarımı memleketler arası bir izleyici kitlesine gösterebilmek. İnsanlara dersler verdim. Olay örgüsü hakkında konuşuldu. Bunu bölgedeki tesirli insanlara sundum. İş önemli.

Black Silence kısa bir çalışma, neredeyse bir kısa kıssa. Dizinin 12 saatlik uyarlamasında tüm bu “referansları” sulandırmak hayli kolay ancak yarattığımın özü orada.”

Yazar, diziyi ve çizgi romanını her insanın karşılaştırması için yayınladı:

Mary, tüm bu kelamlarının akabinde doğrulamayı okuyuculara bırakmak için çizgi romanının dijital kopyasını da paylaştı. Çizgi romana bu irtibata tıklayarak ulaşabilirsiniz (106 sayfa PDF).

Yazarın açıklaması ses getirdi, lakin Netflix’ten hala açıklama yok:

Mary’nin toplumsal medyada yaptığı bu çarpıcı paylaşım, iki gün ortasında 325 bin beğeni, 75 bine yakın Retweet ve 18 bine yakın alıntı Tweet aldı. Toplumsal medyada süratle dolanıma girmeyi başaran savlar hakkındaysa Netflix tarafınca çabucak hemen bir ses gelmedi.