Motosiklet Gezileri, Sahil Esintileri ve Asla Unutmayacağım Karides

Beykozlu

New member
Kasabada yaşıyorsanız, North Shore’a varmak bir saat sürdü. Önce H-1’i, ardından H-2’yi – sözde Interstates’i sürdünüz, ancak bir sonraki en yakın eyalet yaklaşık 2.500 mil uzaktaydı. (Askeri üsler arasında erzak taşımak için inşa edilmişlerdi.) Sonra Wahiawa’yı ve 19. yüzyılın sonunda ekilmiş eski ananas tarlalarının kırmızı toprağını geçin. Meyve Hawaii’yi sembolize etmeye geldi, ancak aslen Güney Amerika’dan bir sömürge topraklarından diğerine geçen bir yabancıydı.

Yemek tarifi:Hawaii Usulü Sarımsaklı Karides

Ziyaretçileriniz varsa, okyanus kıyısındaki uzun yoldan, Waimanalo, Kaneohe ve Punaluu üzerinden diğer tarafa giderdiniz. Biz buna adanın etrafında sürüş dedik, ancak bu sadece doğu, rüzgarlı taraftı. Onolicious Hawaii blogunun yazarı arkadaşım Kathy YL Chan, “Bu bir olaydı” diyor. “Bütün aile giderdi – Büyükanne, büyükbaba, kuzenler.” Plan, yalnızca North Shore’da yiyebileceğiniz şeyleri yemekti: Sunset Beach’teki Ted’s Bakery’den çikolatalı-haupia kremalı turta ve o zamanlar otoparkta devriye gezen tavukların olduğu tozlu bir taşra dükkanı olan Haleiwa’daki Matsumoto’s’tan tıraşlı buz. (Bugün, orduları yönetmek için bir montaj hattı ile büyük ve parlak.)

Ama Sunset’e varmadan önce, karides için Kahuku’da durdun. Bir kamyondan geldiler, bir düzine tabakta iki kaşık pirinç, çıtır çıtır kabuklu ve kırmızı biber, tereyağı ve bir parça sarımsakla koyu renk geldiler. (Kathy evde tarifi tersine çevirdiğinde, iki kafa kullandı ve pirincin üzerinde kalan sos ikinci bir öğün için yeterliydi.) Dev lavaboda yıkandıktan sonra bile, tereyağının parlaklığı bütün gün parmaklarınızda kaldı. .

North Shore karides kamyonlarının ilki otuz yıl önce yuvarlandı. Ama aklımda, onlar her zaman oradaydılar. Anakaradaki okulu bitirdiğim ve kim olacağımı belirlemek için Honolulu’ya geldiğim o bulanık ara zamana aitler. Kiralar o kadar yüksekti ki oturma odasının bir köşesinde mahremiyet için perde çekilmiş halde yattım. Beş gün şehir merkezindeki bir isim ajansında ve beş gece Restaurant Row’daki Sunset Grill’de olmak üzere iki işte çalıştım. (Artık bir CVS’dir.)

Bir gece, bir mumun üzerinde çok aşağı kıvrılan saçlarımı yaktım, bu, önceki sevdiğim birine benzeyen bir uzunluktaki kişinin dikkatimi dağıtmasından kaynaklanmış olabilir. Ona tek kelime etmedim, onunla ilgilenmedim bile ama restoran boşalınca geri geldi ve kilitli kapıyı çaldı, beni sordu.

Hollandalı ve paraşütçü olduğu ortaya çıktı ve bir izin günümde beni motosikletinin arkasında Kuzey Sahili’ne götürdü: kasksız, çıplak bacaklı ve aptal. Bizim tarafımızdaki okyanus mavisi ve kör edici manzaralı rotayı görmesini istiyordum ama ne kadar sürdüğünü unutmuştum. Daha sonra bana günlüğünde şöyle yazdığı bir sayfa gösterdi: “Sürekli ‘Köşede,’ diyordu.”

Haleiwa yolunda, ciddi, dikkatli benliğimin düştüğünü hissettim; Başka biri olduğumu, başarmayı bırakmakta özgür olduğumu hayal ettim. Hayatımı heba etmek için. Gençtim ve Hawaii’yi egzotik bir oyun alanı olarak gören turistlere gözlerimi devirdim – ama yine de ben de bir turisttim. My North Shore, yabancılara ve değişime uzun süredir direnen, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yasa dışı işgal olarak görülen işgali protesto etmek için Hawaii bayraklarının ters asıldığı gerçek North Shore değildi.

Karides kamyonlarından birine yanaştık ve her biri yarım poundluk, hâlâ zırhlı, yağ damlayan korkunç yaratıklar aldık. Sonra, Haleiwa’yı geçerek, uçaklardan atlaması için kitaplardan para aldığı havaalanına gittik. Ölümle oynayan bir uzunluk için şaşırtıcı derecede nazikti. Daha sonra, otobana geri döndük ve o araba sürüsünde 70 hızla gittik. Hiç bu kadar sakin ve öleceğimden bu kadar emin hissetmemiştim.

Zamanımız vardı. Amsterdam’a evine uçtuğunda döneceğini söyledi ama o gittikten bir hafta sonra Sunset Grill’e girdim ve Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosundan bir mesaj buldum. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok uzun süre kaldığı için anakaradaki bir havaalanında işaretlenmişti. Şimdi adını, hatta yüzünü bile hatırlayamıyorum, sadece onu özlememem için yeterince yakışıklıydı. İyi olacağını biliyordum. Biz sadece birbirimizin hayatındaki turistlerdik, ne de olsa ileride anlatılacak hikayelerdik: uçan Hollandalı ve adalı kız, köşelere yaslanmış, asla ulaşamayacağımız bir yere doğru at sürüyorlardı.