Mocci pedelec testte: bağlantılı bisikleti kullanışlı kılan şey nedir?

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
“Güzel bisiklet!” Genç bir adam, Münih'in popüler Glockenbachviertel semtindeki bir barın önünde e-bisikletimi hayranlıkla izliyor. Sabiti yanında neredeyse görünmez görünüyor. O gün bu türden ilk tepki değildi bu. Heykel gibi bir bisiklet olan Mocci ile seyahat ediyorum. Çerçeve, çatal, sele direği, park standı ve tekerlekler fiberglas ve poliamidden enjeksiyonla kalıplanmıştır. Bu sadece fütüristik bir tasarıma izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda manuel kaynak, boyama ve son işlem ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Bu, tutarlı kalitede endüstriyel üretimi mümkün kılar.

Duyuru

Ancak Mocci'nin temel bir özelliği daha var: Ne zinciri ne de kayışı var. Pedallar, arka tekerlek göbeği motoruna güç sağlayan bir aküye güç sağlayan bir jeneratörü çalıştırır. Schaeffler'in bu “seri hibrit tahriki” bu nedenle neredeyse hiç aşınmaz.

Teknoloji gazetecisi Hans Dorsch, 2020 yılında ilk Mocci prototiplerinden birini test etmeyi başardı.

Teknoloji gazetecisi Hans Dorsch, 2020 yılında ilk Mocci prototiplerinden birini test edebildi.

Mocci vitesi otomatik olarak değiştiriyor

Seleyi bedenime göre ayarlayıp yola çıkıyorum. Pedal çevirmek normal bir bisikletteymiş gibi hissettiriyor. Bir inşaat alanına varıyorum: yavaşlıyorum, yoldan sapıyorum, tekrar hızlanıyorum. Mocci vitesi otomatik olarak değiştirir. Biraz farklı güç ve frekans modellerine sahip üç destek modu vardır. Yazılım, tırmanırken ve hızlanırken ritmi ve kuvveti sabit tutar. Vitesleri manüel olarak da değiştirebiliyordum, böylece seviye değişimi simüle edilmiş olacaktı. Peki bunu neden yapmalıyım? E-bisiklete binmek, bisiklet olmadan daha eğlencelidir. Mocci'ye göre test sürüşüne manuel şanzımanla başlayan kişilerin çoğu, kısa bir süre sonra otomatik şanzımana geçti ve geri dönmek istemedi.

Üretici CIP Mobility Group'tan Ralf Busse, “Fabrika trafiği, son kilometre taşıma ve teslimat filoları için az bakım gerektiren, çok işlevli bir araç geliştirmek istedik” diye açıklıyor. Chemnitz Üniversitesi Yapı ve Hafif Yapı Enstitüsü ile birlikte on yıldan fazla bir sürede geliştirildi. 40 kilogramın üzerindeki ağırlığıyla sonuç pek hafif bir yapıya benzemiyor ancak Deutsche Post bisikletleri yaklaşık 45 kilo, ortak paylaşımlı e-bisikletler ise 36 kiloya kadar çıkıyor.

Olimpiyat Stadyumu'na doğru devam edin. Yokuşlarda motorun gücünü test ediyorum. Mocci gibi kayıtlı olmayan pedelec'lerin sürekli gücü 250 Watt ile sınırlıdır, ancak kısa vadeli maksimum güç değildir. Yani 1300 watt ve 120 Newton metre beni güvenle tırmanışa doğru itiyor. Ve plastik çerçeve sanki rayların üzerindeymiş gibi yokuş aşağı kayıyor.

Tekerlek sensörü verileri, pil seviyesi, kilometre

Ralf Busse sesleniyor: “Olimpiyat Parkı'ndasınız, değil mi? Sizi zayıf pille gönderdik. Geri gelin, değiştirelim.” Mocci tamamen ağa bağlıdır. Filo operatörleri, pil seviyesi ve kilometre dahil olmak üzere bisikletlerinin konumunu ve tüm sensör verilerini tek bir kontrol panelinden izleyebilir. “Pilot müşterilerimize teslimat hizmeti de dahildir. Bir bisiklet günde 160 kilometre yol kat edebilir ve sorunları beklemek yerine hizmeti planlamak önemlidir.”

Mayıs 2024'te seri üretimin başlangıcına kadar hırsızlığa karşı koruma eklenecek. Daha sonra park ettikten sonra park yardımı ve motor Rider uygulaması aracılığıyla kilitlenir. Satın alma fiyatı 5.000 ile 5.500 Euro arasında olmalıdır; bakım dahil kiralama maliyeti ayda 169 Euro'dan başlıyor.

(Jle)

Haberin Sonu