Matematik Kaygısı Olan Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

Beykozlu

New member
“Yapılacak en kötü şey baskı, yıldırma, yüksek duygu, hayal kırıklığı ve yüksek sesler yaratmaktır” diyor Western Ontario Üniversitesi’nde psikoloji ve eğitim profesörü Daniel Ansari. insanların matematiksel becerileri nasıl geliştirdiğini inceler. Matematik kaygısı, korku ve endişe duyguları, artan kalp hızı ve terleme ile karakterize yaygın bir psikofizyolojik tepkidir. İnsanların yüzde 30’a kadarı orta ila yüksek düzeyde matematik kaygısı bildiriyor; bu, araştırmacıların 6 yaşındaki çocuklarda gözlemlediği bir durum. korku işlemek için.

Çocuklarla hesaplamalar üzerinde çalışırken, bunu merak, oyun oynama ve macera duygusuyla yapmaya çalışın. Çocuğa asla doğası gereği kötü veya matematikte (veya bu konuda başka bir şeyde) iyi olduğunu söyleme. Ansari, “Çocukları bu ‘matematik insanı’ kavramıyla tanıştırarak onlara kötülük yapıyoruz” diyor. Bir çocuğun beyni hala gelişmektedir; güçlü veya zayıf yönlerini varsaymayın. Bir çocuk bugün neyle mücadele ediyorsa, daha sonra başarılı olabilir. Ansari, “Kendinizi uygular ve pratik yaparsanız, matematikte daha iyi olabilirsiniz” diyor.

Matematik kaygısının bulaşıcı özellikleri vardır. Araştırmalar, matematiğe güvenmeyen öğretmenleri olan öğrencilerin kendilerinin daha fazla huzursuz olduklarını gösteriyor. Aynı şey matematik kaygılı akranlar için de geçerli. Araştırma ayrıca daha fazla matematik ödevinin matematik kaygısının artmasına ve matematik performansının kötüleşmesine neden olabileceğini öne sürüyor. Ansari, “Matematik kaygısı yüksek bir ebeveynseniz, çocuğunuzla çok fazla matematik ödevi yapmamaya çalışın” diyor. Bunu özel öğretmenlere de yaptırmayın – Ansari’nin araştırması, okul dışında matematik dersi vermenin çocukların kaygılarındaki artışlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Daha fazla baskı geri tepebilir.

Bu kaygının bir kısmı eğitim sistemleri tarafından ele alınmalıdır, ancak bireyler kültürü bir hesaplama korkusundan da uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Çoğu zaman, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki yabancılar, Ansari’ye matematikte berbat olduklarını düşündüklerini itiraf edeceklerdir. Her yerde durum böyle değil. Ansari, “Herkesin matematik yapabileceği düşünülen yerler var” diyor. “Ve onlar.”