“Kullanıcı her zaman girişimlerimizin merkezindedir”

Beykozlu

New member
Julie, seni daha yakından tanımak isterim: Uzaktan geldiğini biliyorum…
Adım Fransız, soyadım ise Polonya kökenli ve bu kombinasyon yanıltıcı olabilir; ne de olsa görünüşüm de pek yardımcı olmuyor çünkü Afrika kökenliyim ama beyaz tenliyim. Brezilyalıların geçmişi biraz bulmaca gibi olabilir, çözmesi zor ama sonunda buradayım: São Paulo’da bir gazeteci olarak çalıştım, ardından dünyanın en çok hasılat yapan dil platformu olan Babbel’in Halkla İlişkiler Baş Yöneticisi oldum. Berlin’de.

Çocukluğundaki gizli hayalin?
Brezilya’da, nüfusun sadece %1’i ikinci bir dili akıcı olarak konuşmaktadır. Yurtdışına seyahat edebilme olasılığı bile birkaç kişinin ayrıcalığıdır: Seyahat edilecek mesafeler “sonsuz” görünür ve seyahatler genellikle çok pahalıdır, bu nedenle Brezilya nüfusu tarafından her yıl yapılan tüm seyahatlerin sadece %4’ü, hedef, yabancı bir yer. Birden fazla dili akıcı bir şekilde konuşmak, yurt dışında yaşamak ve olabildiğince çok seyahat etmek hayalim böyle doğdu. Profesyonel ve kişisel nedenlerle 60’tan fazla ülkeden meslektaşlarımla çalışmak ve her gün dört dil konuşmak için Berlin’e taşınmak benim için önemli bir kilometre taşı.

Kariyerinize gazetecilik ile başladınız. Yayıncılık dünyasından Babbel’e: Bana nasıl geçtiğini anlatabilir misin?
20 yaşımda iletişim dünyasında çalışmaya başladım ve o zamandan beri sektörümü değiştirmedim. Kariyerim, Latin Amerika’nın en büyük iletişim şirketi olan “Editora Globo” sayesinde başladı. Ancak profesyonel hayatımdaki asıl değişiklik birkaç yıl sonra, bağımsız olarak uluslararası muhabir olarak çalışabilmek için Globo’dan ayrıldığımda başladı: Frankfurt Kitap Fuarı, Uluslararası Edebiyat Festivali ve Müzik Festivali’nde – her ikisi de Berlin’de – haber yaptıktan sonra , Alman başkentinin başlangıç dünyasına kalmaya ve “kendimi kaptırmaya” karar verdim. 2017’de Babbel ekibine katılmadan önce iki start-up’ta Editör ve Halkla İlişkiler’de çalıştım.

Babbel kazanan bir gerçeklik: Güçlü yönleri neler?
Babbel’in bu kadar başarılı bir şirket olmasının nedenlerinden biri, uygulama pazarındaki öncü niteliğidir. 16 yıl önce kuruldu, aynı yıl Steve Jobs iPhone’u tanıttı. O zamandan beri, 180’den fazla uzmanın küratörlüğünü yaptığı 14 farklı dile ayrılmış kurslar, sektör uzmanları tarafından oluşturulan orijinal podcast’ler ve sertifikalı öğretmenlerle canlı derslerle gerçek bir öğrenme evrenine dönüştü. Babbel şimdiye kadarki en eksiksiz çevrimiçi dil öğrenme deneyimini sunuyor; bu, örneğin platformumuzun ABD dergisi “Fast Company” “Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri 2023” prestijli sıralamasına dahil edilmesine yol açtı. Bir başka güçlü nokta da Babbel’in insani yönüdür: her şeyden önce, kullanıcı her zaman girişimlerimizin merkezinde yer alır, üçüncü taraf unsurlarının veya reklamların olmaması, tamamen erkek ve kız öğrencilerinizin başarısına odaklanmanızı sağlar. Ayrıca, sunulan içerik söz konusu olduğunda, ekibimiz çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık değerlerini yansıtan kurslar oluşturmanın gerekliliğine yürekten inanmaktadır. Bunu yaparken, dilbilimcilerimiz ve yaratıcı ekiplerimiz, şirketin benimsediği DE&I (Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık) politikalarıyla her zaman tutarlı ürünler sunmalarına olanak tanıyan ayrıntılı ve sürekli güncellenen yönergelere güvenir. Babbel’in iş modeli, sürekli ürün yeniliği ve değerleri, şirketin on milyondan fazla aboneye sahip olmasının nedenlerinden sadece birkaçıdır ve Babbel’i dünyanın en çok satan çevrimiçi dil öğrenme platformu haline getirir.

İş dünyasında kadın olmak bazen karmaşıktır. Başarı ve özel hayat: zor mu?
İçinde bulunduğunuz çalışma kültürüne bağlı. São Paulo’da tanıdığım çoğu insan -ben dahil- haftada en az 50 saat, bunun sihirli bir şekilde başarıya dönüşeceğine inanarak çalışıyordu. Gerçekte, çoğu zaman tam tersi oldu: fedakarlık, başarıya değil, kaygı bozukluklarına ve tükenmişliğe dönüştü. Tatmin edici bir profesyonel hayatın sadece kişinin performansının sonucu olmadığına inanıyorum: iş ve özel hayat arasında sağlıklı bir dengeden vazgeçmeden elinden gelenin en iyisini yapmaktır. Bu nedenle, bir şirkette uygulanan çalışma kültürü esastır: örneğin Babbel’de, haftada 40 saat çalışma kuralına tam olarak uyulur. Buna ek olarak, esnek çalışma saatleri ve akıllı çalışmaya olumlu bir yaklaşıma ek olarak, tüm çalışanlara yılda 30 gün izin, iki yılda bir ücretli izin ve üç aya kadar “işe bağlı” (veya başka bir Avrupa şehrinden akıllı çalışma) imkanı sunulmaktadır. ) yılda ve son olarak, ebeveynler için çok sayıda başka yardım ve ücretli tatil.

Geleceğe yönelik proje ve programlar.
İş-yaşam dengesinden bahsetmişken, bu haftadan itibaren Tenerife’de işsiz bir ay geçireceğim. Buradan, ürün konumlandırmamızı tek amaçlı bir uygulamadan erkek ve kız öğrencilerinin başarısını sağlayan lider bir dil öğretim platformuna dönüştürmek amacıyla çalışmaya devam edeceğim. Diğer projelerim arasında dilleri derinleştirmek de var: Almancamı geliştirmeye ve Fransızca bilgimi derinleştirmeye devam etmek istiyorum.

İş dünyasında kariyer yapmak isteyen kızlara öneriniz.
Dillere olan tutku ve bazılarını konuşabilme becerisi fark yaratan bir faktördür. Dil bilgisi, kişinin kişisel kültürü için bir zenginlik olmasının yanı sıra, profesyonellerin uluslararası medya kaynakları aracılığıyla kendilerini daha iyi bilgilendirmelerini ve sonuç olarak sektörlerinin dünya üzerindeki etkisini daha iyi analiz etmelerini ve bunun tersini de sağlar. Farkında olmak ve anlamlandırma uygulamalarını yapabilmek, şirketler ve liderler tarafından sıklıkla hafife alınan temel bir beceridir. Bununla birlikte, eleştirel bir ruha sahip olmanız ve kendi fikrinizi hassas ve bilgili bir şekilde oluşturabilmeniz gereken ve biraz pratik gerektiren uluslararası bir gerçeklikte çalışmak istiyorsanız, bunlar vazgeçilmez becerilerdir. Ayrıca sektörünüze yatırım yapma konusunda büyük bir tutkuya sahip olmak ve şirketinizin değer ve hedefleri ile uyumlu olmak sadece profesyonel yaşamınızda değil, özel yaşamınızda da güçlü bir etkiye sahip olabilir.