Kin Tutmak Neden Bu Kadar Tatmin Edicidir?

Beykozlu

New member
Dördüncü sınıf bir pijama partisi sırasında, Barbasol’un köpürdüğü bir gecede uyandım. Diğer çocuklar uyku tulumlarına tıkılıp horluyorlardı. Onların da kremalı olup olmadığına bakmak için onları uyandırdım; değillerdi ama benim adıma şaşırmış ve kızmış göründüler ve suçluyu bulmaya yardım etmeyi teklif ettiler. Tekrar uyumak istedim ama aramaya devam etmemizde ısrar ettiler. Ve sonra maskaralığı daha fazla sürdüremezlerdi – başka kim olabilirdi ki? – ve kahkahaları ortaya çıktı, gök gürültülü ve sert. Utanmamış gibi yaparak uyku tulumuma döndüm. Sabah, şakalarının yaratıcılığını övüyordum.

Tıraş kremi olayından yıllar sonra, babaannem benimle konuşmayı bıraktı çünkü ona bir garsona pislik olmamasını söyledim; Sonunda, ortak şikayetlerimizin alevlenmesine izin vermek istemeyen, saygılı bir uzlaşma mektubu yazdım. O zamana kadar bu bir alışkanlık haline gelmişti: Kaldırımdaki çatlakları atlayan batıl inançlı bir çocuk gibi kinleri bir kenara attım.

Ama bir noktada kin beslemekten zevk, hatta teselli bulmaya başladım. Tanıtım yazısı istedikten sonra beni alt tweetleyen bir yazara kinim var; Toronto Raptors’tan ayrılmaya zorladığı için Vince Carter’a kinim var; Kafamı kurcalayan rafa karşı bir kinim var. Bir ay önce, Uber Eats bana çalışmayan bir kupon kodu gönderdi. Bunu dikkatlerine sunduğumda, paramı iade edemeyecekleri söylendi. Yıllar önce, kaybımı alır ve sipariş vermeye devam ederdim. Bu sefer hizmeti bir ay boyunca boykot ettim ve harika hissettim.

Hiç kimse kin gütmek için fazla iyi değildir. “İlyada”da Apollon, rahibine saygısızlık ettikleri için Akhalıları bir vebaya boğar. Kral Henry VIII, ülkesinin Katoliklikle ilişkisini, papa ile bir sığır eti üzerinden tartışabilir. Her Taylor Swift albümü, müziğe ayarlanmış bir dizi kindir.

Terimler hakkında net olmama izin verin: A kin bir değil kızgınlık. Tabii ki, aynı malzemeden yapılmışlar – zehir – ama küskünlük yoğunlaşırken, kin sulanır, içilebilir ve ferahlatıcı bir şekilde efervesan, düşük kalorili biradan küskünlüğün kaçak tahıl alkolü. Küskünlükler büyük kötü muamele için en uygun olanlardır: karınızla kaçan en iyi arkadaşınız, size nefret ettiğinizi söylediğiniz bir kariyere sizi zorlayan ebeveynler, çek hesabınızı boşaltan eski sevgili. Bununla birlikte, kinler, küçük ve tekil zararlara ve rahatsızlıklara tepki olarak en iyi şekilde çalışır: garaj yolunuzun önüne park eden komşu, hiç sipariş etmediğiniz bir içki için sizden ücret alan kasiyer. Biri size gerçekten, varoluşsal olarak yanlış mı yaptı? Kin büyüterek zamanınızı boşa harcamayın – daha küçük bir şey için saklayın.

Yani: En iyi kinler küçük, kalıcı ve güçlüdür, tıpkı bir dal taşıyan bir karınca gibi. Ve mesafe ve zamanın yardımıyla gelişirler. 10. sınıfta kimya öğretmenim periyodik tablo hakkında şarkı yazan ve söyleyen herkese fazladan kredi verdi. şarkıyı ben yazdım; Ders için yaptım; bana fazladan puan vermemeye karar verdi. O öğretmene karşı hissettiklerimin öfke, küskünlük ya da utanç olmadığını ancak son zamanlarda kabul ettim – bu bir kin. Kritik detayları saklıyormuşum gibi geliyorsa, elbette kritik detayları saklıyorum! Bağlamından arındırılmış hikayeler, üzerine kin güden şeylerdir. Demek istediğim, kimya öğretmenimin bunca yıl önce pozisyonunun yanlışlığını gördüğüne dair hiçbir kanıtım yok – ve bu genişlikte kinim çömelmeye devam ediyor.

Benim için tahrik edici bir olay oldu. İki yıl önce ikili olmayan olarak çıktım ve onlar/onları zamirlerini kullanmaya başladım. Başlangıçta beni yanlış cinsiyetlendiren herkes için bir bağışlama kaynağıydım: “eril enerjime” dikkat çeken oda arkadaşı, gerçekten trans olup olmadığımı sorgulayan cis arkadaşım.

Ama bir yıl geçtiğinde ve olmaya devam ettiğinde, dışarı çıkmam için harcadığım muazzam çabayı ve sanki hiç olmamış gibi davranan kadınları düşünmeye başladım. Tek seferlik yorumlar için insanları hayatımdan çıkarmak istemedim; çoğu zaman cehaletten veya kafa karışıklığından doğan dürüst hatalardı. Glib şakaları acıma değmezdi. Kin tutma kapasitemi böyle keşfettim. İnsanlardan bana nasıl davranılmasını istediğimi beklemelerini ve böyle davranmadıklarını hatırlayarak – basit bir küçük kin, kırgınlık kadar ciddi bir şey değil – kimliğimi yeniden onaylıyor ve öz değerimi beni yanlış cinsiyetlendirenlerden koruyorum.

Geçen bahar, taksiden inen bir kadın beni bisikletimden çıkardı ve kafa üstü sokağa fırladım. Ayağa kalktığımda, yüzümün önünde küçük ışıklar titreşti. Bisikletimi döndürmeye çalıştım ama ön tekerleğim sallandı. Ne düşündüğünü biliyorum: Ah oğlum, işte bir kin geliyor.

Çok hızlı değil. Kadın ve ben bunu konuştuk. Son derece üzgündü ve çok geçmeden ona kızdığım için kendimi kötü hissettim. Bir iş görüşmesinden yeni dönmüştü; nadiren taksiye binerdi. Tekerleğimi değiştirmem için bana 60 dolar ödedi. ona kıyamam Özür diledi; intikamını aldı. Acil bakımda, birkaç saat sonra doktor bana temiz bir sağlık raporu verdi. “Sana vuran kadını dava edememen çok yazık,” dedi. Düşündüm ki, Beni gerçekten dava eden biri olarak mı görüyor? Hemen, bir kin oluşmaya başladığını hissettim. O zamandan beri o acil bakıma geri dönmedim.

<saat/>

Alex McElroy, New York Times Editörün Seçimi olan “The Atmospherians”ın yazarıdır.