Kilo vermek için beyin lazım

Beykozlu

New member
KENDİNE SABOTAJ YOK – Hepimiz bunun gayet iyi farkındayız: Bir kilo verme yolculuğuna çıkmak belli bir miktar fedakarlık içerir. Ancak yorgunluk ve çaba sabit bir düşünce haline gelirse yolculuk daha da zorlaşabilir. “Asla başaramayacağım” veya “Bu nefret dolu yüklere mahkumum” gibi olumsuz düşünceler, kurtulmamız gereken kilolardan daha ağır bir safraya dönüşür. Hedefe odaklanmak daha iyidir: daha hoş bir silüet, aynaya bakmayı sevdiğiniz gerçeği, daha iyi bir sağlık durumu. Ödül orada ve biraz çabayla, belli bir çaba gerektirse bile ulaşabileceğimiz bir yerde.

OLUMLU DÜŞÜNCE VE NEGATİF – İşte savaşmamız ve mümkün olduğu kadar çok olumlu düşünceyle değiştirmemiz gereken bazı olumsuz düşünce örnekleri:
– Asla başaramayacağım! Vs. Gün geçtikçe zorluklarla karşılaşıyorum ama bunu yapabilirim
– Pazartesi başlayacağım! Vs. Zaman şimdi!
– Kaçırdım, yazık! Vs. Yoldan çıktım, sabır: bugün daha da dikkatli olacağım!
– Biz aile şişmanız, elimde değil! Vs. Genetiğin kölesi değiliz, sadece doğru bir yaşam tarzını takip etmek için daha fazlasını taahhüt ediyoruz.
– Kötü bir gün geçirdim, bir tatlıyı hak ettim! Vs. Tatlı istiyorum ama sinemada güzel bir filmle kendimi avutacağım.

STRES BİR DÜŞMANDIR – Çok stresli olduğumuz bir dönemde diyet yapmaktan kaçınmak daha iyidir. Yorgunluk ve kaygı genellikle sinir açlığından sorumludur, ancak yemek yalnızca yanıltıcı bir tatmin verebilir. Rahatsızlığımızın nedenlerini daha iyi anlayın ve buzdolabını açmadan doyum bulmaya çalışın. Bir başka iyi kural da kendimizi çok yorgun, kızgın veya üzgün hissettiğimizde masada oturmaktan kaçınmaktır: Yemeğimizin güzel tadını gerçekten alamadan yememiz gerekenden daha fazla yeriz.

SIKILMAYA ÇAĞRI – Uzun ve boş öğleden sonralar, sıkıcı ve ödül vermeyen görevler, yalnızlık duygusu ve hüsran, savaşılması gereken düşmanlardır çünkü bunlar bizi elimize geçen her şeyi kemirmeye iter. Böyle anlar başımıza geliyorsa, yanımızda şeker ve cips gibi cezbedici yiyecekler bulundurmaktan kaçınalım, ancak çiğ sebze veya elma gibi sağlıklı ve çıtır çıtır bir şeylerle gerginliğimizi atalım. Her lokmayı uzun süre çiğnemek zorunda olmak, yine de bize belli bir tatmin verecektir. Ardından, dikkati odaklamak için ilginç ve hoş bir şey organize ediyoruz ve bu, aktivitenin sonunda bir ödül olarak hizmet edebilir.

KİM ALÇAK GİDERSE UZAK GİDER– Hızlı kilo vermemizi sağlayan ama bize çok fazla fedakarlık dayatan çok katı bir rejim seçtiysek, bu çabanın bizi tamamen terk etmemize yol açması daha olasıdır. Hedefe ulaşıldıktan sonra, ideal kiloyu korumanın zorluğu, kilo alma sarmalına düşmeden kalır.yoyo etkisi. Dengeli ve çok cezalandırıcı olmayan bir diyetin, sonsuza kadar istikrarlı bir şekilde sürdürülecek bir yaşam tarzına dönüşmesi daha olasıdır.

KENDİMİZLE UYUM İÇİNDE – Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve bunu korumak bir esenlik meselesi olmalı, daha doğrusu iyi hissetme meselesi olmalı: bu nedenle bize acı çekmemeli, kendimizle uyuma ulaşmamızı sağlamalıdır. Bu dengeyi elde etmek için figürümüze, dengeli bir diyetin doğru fiziksel aktivite ve zihnin gevşemesi ile birlikte olduğu, kendimizle iyi bir ilişki içinde olduğu ve dolayısıyla diğerleriyle. Bu yolda bir engel çıkarsa, örneğin bir tatil sırasında veya bir şenlik sırasında yapılan bir hata gibi, kurmayı başardığımız tüm dengeleri bozmadan siper almak oldukça kolay olacaktır.