Kayınbiraderim Kız Arkadaşına Karşı Korkunç. Onları Kırmalı mıyım?

Beykozlu

New member
Kayınbiraderim partneriyle benim kocamdan daha uzun süredir çıkıyor. Birçok deneme, iş değişikliği ve yer değiştirme boyunca birlikte kaldılar, ancak onunla pek ilgilenmiyor gibi görünüyor. Sürekli ona yeterince para kazanmadığını söyler; daha kazançlı bir iş için hayalindeki işi terk etti. Tatillerde benimle aynı alana girme arzusunu dile getirdi, bu da bana kayınbiraderimin haksız karşılaştırmalar yaptığını düşündürüyor.

Kayınvalidem ve ben, ona kaba davranmasının çeşitli yollarını tartıştık. Geçen yıl, kayınbiraderim ve ortağı tatillerde ziyarete geldi ve birçok kez ona çok kaba davrandı. Onunla konuşarak ve durumu hakkında daha iyi hissetmesini sağlamaya çalışarak birkaç saat geçirdim. Kendisine kaba davrandığını defalarca söylememize rağmen, tacizi kabul etmek istemiyor gibi görünüyor. Sahip olduğu tüm aileyi kaybedeceğinden endişeleniyor ve bunu anlıyorum. Kendim de duygusal olarak taciz edici bir ilişki içinde olduğumdan, kurtulmanın inanılmaz derecede zor olduğunu biliyorum. Ama hangi noktada ona dışarı çıkması gerektiğini söylerken onu desteklemeye devam edeceğim? Ve hangi noktada destekleyici olmayı bırakıyorum?
Adı Gizli

Tarif ettiğiniz dinamik hassas bir dinamik. Bir yandan, kayınbiraderinizin, onu aşağılama şekli nedeniyle bu kadın için kötü olduğuna ikna oldunuz. Öte yandan, onu geliştirme şekliniz nedeniyle onun için kötü olduğunuzdan endişe duyuyorsunuz. Onu küçümsüyor; yanlış güvenceler veriyorsunuz.

Tabii ki, bu ilişkiye sadece dışarıdan bir bakış açısına sahipsiniz ve aralıklı bir bakış açısına sahipsiniz; daha iyi yönleri olabilir – ya da daha kötüleri. Yine de tanık olduğunuz şey, açıkçası endişe verici. İlişkinin duygusal olarak zarar verici bir şekilde devam etmeye mahkum olduğunu düşünüyorsanız, yalnızca durumunun gerçeğini anlamasında ona yardımcı olmayı değil, aynı zamanda kendine olan güvenini güçlendirmeyi de isteyeceksiniz.

Destek olmayı bırakmaktan bahsettiğinizde, ona ciddi bir hata yaptığını ve onunla artık hiçbir işiniz olmayacağını mı söylemek istiyorsunuz? Bunun gitmesine yardımcı olacağından şüpheliyim. Tatil sohbetleriniz yüzünden kesinlikle ona bağlı kalmıyor. Onu gitmeye zorlamak, muhtemelen ona saygılı davranmak, onu bir insan olarak onaylamak ve çıkış yapma cesaretini kazanırsa onu destekleyeceğinizi bilmesini sağlamak kadar işe yaramayacaktır. Ayrılmanın nelere yol açacağı konusundaki korkularını dinlemek – ve siz de dahil olmak üzere birçok kadının zarar verici ilişkilerden kurtulup daha iyi hayatlara geçtiğine dair ona güvence vermek – konuşmanın önemli bir parçası olabilir.

Siz – ya da kayınvalideniz ya da kocanız – kayınbiraderinizi çift danışmanlığını düşünmeye teşvik edebilirsiniz. Bu, her ikisinin de, sizin de sonuçlandırdığınız gibi ilişkinin sona ermesi gerektiğini anlamalarına yardımcı olabilir. Çiftlerin danışmanlık alma şansı yoksa, kendi başına danışmanlık almaktan fayda görebilir ve belki de onu bunu yapması için teşvik etmelisiniz. Yaşıtlar bazen stres ve zorluk dönemlerinde anlaşmazlık yaşayan sevgi dolu çiftleri destekleyebilir; çiftliğin hem özel hem de kamusal bir boyutu vardır. Ancak bir ilişki açıkça küçümseme ve boyun eğme ile sürdürüldüğünde hikaye farklıdır. İyi niyetli insanlar, küçümseyici bir gülümsemeymiş gibi davranmamalıdır. Bu kadın daha iyisini hak ediyor ve daha iyisini bulmalı. Yine de, kararın onun vereceğini asla unutmayın.

Yakın zamanda bir subayla romantik bir ilişkiye son verdim. Bir yapışma noktası, benimle çıkmadan önce, emrinde görev yapan ve doğrudan emir komuta zincirinde bulunan birden fazla askere alınmış kadınla cinsel ilişkiye girdiğini ifşa etmesiydi. Bu ilişkilere girmemiş olmayı dilediğini, çünkü bu ilişkilerin bilgisinin önemli disiplin cezalarına ve muhtemelen onursuz bir şekilde işten atılmaya yol açabileceğini söyledi; bununla birlikte, bunların yanlış olduğu veya ilgili kadınlar için potansiyel olarak zararlı veya taviz verici olduğu konusunda hemfikir değildi. Benden bu ilişkileri gizli tutmamı istedi. Kabul ettim ama bu karar o zamandan beri üzerimde çok ağır bir yük oldu. Şimdi onun gizliliğini koruma sorumluluklarım ile diğer kadınları korumaya yardımcı olabilecek bilgileri açığa çıkarma sorumluluğumu uzlaştırmak için mücadele ediyorum. Düşünceleriniz memnuniyetle karşılanacaktır. İsim Gizli

Burada bir dizi etik sorun var ve bunlar farklı yönlere çekiyor. İlk olarak, ifşa etmeyi planladığınız şey, yakın bir ilişki bağlamında size emanet edildi. Bu tür güvenlere saygı duymak özellikle önemlidir, çünkü yakınlık olasılığı, kendinizi birisine karşı savunmasız kılabilmenize bağlıdır – başkalarının bilmesini istemediğiniz şeyleri açığa çıkarmak da buna dahildir.

İkinci olarak, eski sevgilinizin yaptığı şeyin yanlışlığını kavramaması rahatsız edici. Bir yemine ihanet ediyordu; saflardaki düzen ve disiplini baltalama riskini aldı; ve hepsinden önemlisi, kurumsal gücü, ortağının devam eden rızasının gerçekliğini değerlendirmeyi zorlaştıracaktı. Yine de, davranışının açığa çıkması halinde başının belaya girebileceğini bilmekten besbelli caydırılıyor.

Üçüncü bir düşünce, geçmişte ilişki kurduğu kadınların onu ihbar etmemeye karar vermiş olmalarıdır. Kariyerleri için korktukları için bundan kaçınmış olsalar da -ki bu ilişkileri en başta yapmamasının bir nedenidir- kararlarını ikinci kez tahmin etme konusunda dikkatli olmalısınız. Ve onu dışarı çıkarırken, onları da dışarı çıkarma ve onları cezaya maruz bırakma riskini alırsınız.

Daha fazla bilgi olmadan, burada çakışan hususları çözmek zor. Ne yaptığına dair elinde ne kanıt var? Bu kadınlardan herhangi birinin kim olduğunu biliyor musunuz? Onaylarını almak için onlarla iletişime geçebilir misiniz? Değilse, sizi terk ettiği için onu cezalandırmaya çalışan eski bir sevgili olduğunuzda ısrar ederek, küstahça davranabilir.

Bu da bizi dördüncü bir etik soruna getiriyor. Burada kendi duygularınız hakkında net olmak isteyeceksiniz. İntikam, özellikle başkaları için endişe ifadesi giydirildiğinde çekici olmayan bir güdüdür. Ve durum hakkındaki görüşünüzü bozabilir. En azından önceki ilişkilerinin ihtiyatsız olduğunu bildiğine göre, gücendirmeye devam etme olasılığını nasıl değerlendirirsiniz? Bütün bunlar, diğer hususların dengesine değinmeden önce, kendi ruh halinize daha derin bir şekilde bakmanızı tavsiye eder.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)