Kardeşime Evlat Edinildiğini Bildirmeli miyim?

Beykozlu

New member
Ağabeyim doğduğu gün ailem tarafından evlat edinildi. Başka bir aile üyesinin yardımıyla ayarlandı. Ne yazık ki, ailem ona asla gerçeği söylememeye karar verdi ve bildiği kadarıyla o onların ilk çocuğu. Doğum belgesi evlat edinme hakkında hiçbir şey söylemiyor. Bilen herkes, ben yetişkinken kardeşimin geçmişini bana açıklayan bir akraba dışında sırrı sakladı. Ebeveynlerime evlat edinmeyi bildiğimi söylediğimde, kardeşime gerçeği açıklamayı inatla reddettiler. Ailem yaşlı ve bu dünya için uzun değil. Kardeşime hayatı hakkında öğrendiklerimi onun daha fazlasını öğrenmesi için anlatma zorunluluğum var mı?İsim Gizli

anne baban kesinlikle bu kararı kardeşine duyduğun sevgiden verdin; biyolojik çocukları olduğuna inansaydı daha iyi olacağını düşünmüş olmalılar. Ama sen de onu seviyorsun ve yetişkinlerin genel olarak konuşursak, kendi tarihleriyle ilgili önemli gerçekleri bilme hakları var. Bu gerçekler, diğer şeylerin yanı sıra, doktorlarımızın özellikle daha sonraki yaşamlarımızda bilmek isteyeceği aile tıbbi geçmişini sağlayabilecek olan atamız hakkındaki gerçekleri içerir. Teoride, elbette, bu, anne babanız gidene kadar onun için alabileceğiniz ve saklayabileceğiniz bilgilerdir. Yine de ona şimdi söylemenin çok güçlü bir nedeni var. Ancak şimdi, anne babanızın kararına ilişkin içgörü kazanma ve bu karar hakkında nasıl hissettiğini onlara bildirme fırsatına sahip olacak. Anne baban gidene kadar ona söylememek, onları biraz rahatsızlıktan kurtarmak pahasına bu fırsattan mahrum bırakacaktır. Sorunlarınızı ölülerle çözemezsiniz.

Evet, anne babanızın tercihleri ona söylemeye karşı sayılır; onunla tartışmak istemezler ve daha önce bildiği halde bunu yapmayı reddedebilir. Ancak burada saymadığınız başka endişeler yoksa – örneğin anne babanızın ne kadar kırılgan olduğu net değil – bu kararı ona borçlu olmalarının nedenlerini onlara göstermelisiniz. Düşünmek için zamanları olmasına rağmen yine de ona söylemezlerse ve suskunluklarını haklı çıkarmak için gerçekten ikna edici bir nedenleri yoksa, ona haber vereceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çevrimiçi genetik ataların çağımızda, gerçeğin her halükarda ortaya çıkması için iyi bir şans var.

Kocam ve ben, Brooklyn sokaklarından muhtaç durumdaki vahşi kedileri kurtaran gruplarda gönüllü olarak çalışıyoruz. (Çeşitli nedenlerle ihtiyaç sahibi olarak kabul edilirler: onları besleyen insanlar artık bunu yapamıyor, sağlık sorunları var vb.) Onları New York’un yukarısındaki 160 dönümlük çiftliğimize getiriyoruz ve onlara sağlıyoruz. kışın yiyecek, su ve ısıtmalı kulübeler, ayrıca büyük bir ahıra yıl boyunca erişim – başka bir deyişle, korunan bir yaşamın tüm faydaları. Yabanilerin dezavantajı, çiftliğimizin vahşi yaşamla çevrili olmasıdır. Bazıları onlar için zararsızdır, ancak bazıları – çakallar, ayılar, balıkçılar – çok tehlikelidir.

Bu kediler vahşidir ve evcil hayvan olarak kabul edilemez. Bizimki gibi bir yere yerleştirilmezlerse, iki seçenekle karşı karşıya kalabilirler: Öldürmeme politikası olan bir hayvan barınağı veya olmayan bir hayvan barınağı. İlk senaryoda, hayatlarının geri kalanını büyük bir köpek kulübesinde yaşayacaklar. İkinci senaryoda, belirli bir süre sonra barınak tarafından ötenazi uygulanacaktır.

Sorumuz şimdi ortaya çıkıyor, çünkü evlat edindiğimiz vahşi hayvanlardan üçünü yakın zamanda bir balıkçıya – gelincik ailesinde kısır bir avcı – bizimle birlikte iki buçuk yıl kaldıktan sonra kaybettik. Yıkıldık ve merak ediyoruz: Çiftliğimizdeki özgürlük hayatlarının çok kısa olabileceğini bilerek bu vahşileri yeniden yerleştirmeye devam etmeli miyiz? Alternatifi ötenazi ise evet diyoruz, peki ya hayatlarını öldürmeyen bir kulübede yaşamalarına izin vermeye ne dersiniz? Gönüllü çalıştığımız barınağın kullandığı köpek kulübelerinin çok büyük olduğunu ve oyuncaklar, yataklar, tırmanma direkleri, yiyecek, su ve ikramlarla iyi donanımlı olduğunu belirtmeliyim.
İsim Gizli

filozof olarak ve sosyal reformcu Jeremy Bentham’ın 18. yüzyılın sonlarında gözlemlediği gibi, hayvanlara olan muamelemizde acıdan kaçınmak çok önemlidir. İnsanlarda durum farklıdır: Belki önümüzdeki ay kızınızın düğünü var ve onkoloğunuzun orada olmak için cehennemden geçeceğinizi bilmesini istiyorsunuz. Hayvanların bu tür projeleri ve planları yoktur; ölümleriyle ilgili en önemli şey, içerdiği ıstıraptır. Bu herkesin görüşü değil. Bununla birlikte, geniş bir fikir birliği noktası, vahşi kedilerin (yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde on milyonlarca var) yakalanması, sterilize edilmesi ve aşılanması gerektiğidir (devanızdaki kedilerin olduğuna güvendiğim gibi), amacı ile. vahşi kedi kolonilerinin boyutunu küçültmek. Ama sonra ne? Birçok hayvan koruma grubu, yaratıkları habitatlarına geri döndürmeyi savunuyor. Fikir birliğine karşı çıkan PETA, vahşi kedilere ötenazi uygulamanın, onları kendi başlarının çaresine bakmak için dışarıda bırakmaktan daha insancıl olduğunu öne sürüyor.

Zor seçim, gördüğünüz gibi, diğer iki ihtimal arasındadır. Biri, çiftliğinizde yiyecek, su ve barınak ile özgürce dolaşan ve aynı zamanda yırtıcı hayvanlardan şiddetli bir ölüm riskiyle dolu hoş bir yaşamdır. Diğeri, bu risk olmadan geniş ve konforlu bir alanda kapalı bir yaşamdır. Topluluk kedileri bile, doğru koşullarda, iç mekanlarda mutlu bir şekilde yaşamaya uyum sağlayabildikleri için, bana öyle geliyor ki, vahşi yaşamdaki çekicilikler, yırtıcı hayvanlarla bağlantılı acı çekme ve kayıp riskinden daha ağır basmaya yetmeyebilir. Yine de, bu sonuç, yanlış olabilecek kedi psikolojisi hakkında yaptığımız varsayımlara bağlıdır. Konuyu kapalı barınak lehine çözen şey, bence, bahsetmediğiniz bir hayvan refahı düşüncesidir: Kedilerin kendileri yırtıcıdır, diğer birçok canlının ölümüne ve acı çekmesine neden olur.

Birkaç yıl boyunca ev işleri için bir kadın çalıştırdım. Ben ondan oldukça hoşlanıyorum. Son ziyaretinde, Afganistan’daki konuşlandırmasını bitirdiğinde ordudaki “arkadaşı” ile taşınacağını belirtti. Nasıl tanıştıklarını sordum.

Sadece internette tanıştıklarını ve ona bir kutu mücevher ve altın külçe gönderdiğini öğrendim! Henüz almadığı paketi almak için 1000 dolardan fazla ödemişti. Ek bir miktar para toplaması gerekiyor ve bana tüm mali sorunlarını çözecek para, altın külçeler ve mücevherlerle dolu bavullarla dolu “arkadaşından” fotoğraflar gösterdi.

Hemen düşündüm: aldatmaca. Ama hiçbir şey söylemedim. İnternette arama yaptığımda, ayrıntılı olarak açıklanan senaryoyu tam olarak buldum. Dava kanıtlandı.

Onu şimdi uyarmalı mıyım, yoksa kalbini kırmalı mıyım, yoksa gitmesine izin vermeli ve daha sonra kalbini kırılmış ve derin borç içinde görmeli miyim diye merak ettim. Bu ikilemi kızımla tartıştım ve bana “Söylemelisin, yapamıyorsan ben yaparım” diyen kızımla konuştum. Kızım, kaç kadının benzer dolandırıcılıklarla binlerce kişiyi kaybettiğini açıklayan bir makaleye bağlantı içeren kısa mesajla yaptı. “Teşekkür ederim” diye mesaj attı ve başka cevap vermedi. Kızım kalp emojisi ile cevap verdi.

Böyle bir durumla en iyi nasıl başa çıkılır? Kızım bu kadına acı gerçeği söylemekte haklı mıydı? Benden nefret edip işimi bırakacak mı?
İsim Gizli

korkunç değil cevap olarak daha fazlasını söylememiş olması şaşırtıcı. Umutlarının bir illüzyona bağlı olma olasılığıyla -bir aşk dolandırıcılığının kurbanı olma- olasılığıyla yüzleşmek acı vericiydi. Tanıdığınız insanların aldatıldığınıza inandığını anlamak da acı verici olabilir. Bu koşullarda sempati, kolayca küçümseme gibi hissedilebilir.

Tek umabileceğiniz, bu kadının, kızınızın kendi çıkarlarını gözettiğini ve endişelerinizi kızınızla paylaştığınız için suçlanamayacağınızı görmesidir. Ama burada hem maddi hem de duygusal yıkıma giden biri vardı. Diyelim ki hem siz hem de kızınız sessiz kaldı ve bu kadın daha sonra onu uyarmamayı tercih ettiğinizi öğrendi. Kararınızı nasıl haklı çıkarırsınız? Her iki ders de kalp kırıklığı içerir; biri onun mali yıkımından kurtulma şansını elinde tutuyor. Kızınızla birlikteyim. İnsanları önemsemek bazen hem kendinizi hem de onları rahatsız etmek anlamına gelir.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)