Kadınların gücü, Sara Cesarotti: “Azim ve kararlılığa ihtiyacınız var”

Beykozlu

New member
Sara, seninle başlayalım: nasıl bir çocuktun?
Kesinlikle çok sorumlu, dışa dönük ve çok, çok meraklı bir çocuktum. Annem, birlikte dünyayı dolaşan iki karakter olan “Scarponcino ve Japon Balığı” hikayesini icat etmişti. Her akşam onu o kadar çok soruyla dolduruyordum ki sonrasında neredeyse uyuyamıyordum: Tüm bu ince detayları hayal ederken hissettiğim duygu çok fazlaydı. Öğleden sonraları her zaman binlerce aktiviteyle meşguldüm: piyanodan yüzmeye, ata binmekten tüm hafta sonlarını gözcülerle paylaşmaya kadar. Geriye dönüp baktığımda, haftalarımın organizasyonu çok sıkıydı ve belki de tam da bu yüzden bugün bile, taahhütler ve teslim tarihleriyle dolu olsalar bile günlerimi büyük bir dinginlikle yaşıyorum.

Pazarlama her zaman sizin tutkunuz olmuştur.
Dürüst olmak gerekirse, üniversite hayatım boyunca annemin izinden gitmeyi, muhasebeci olmayı ve aile şirketini sürdürmeyi hayal ettim. Ancak yaratıcı DNA’m kısa sürede şu ilk düşüncelerin yerini aldı: Pazarlama dünyasıyla ilgili çalışmalarımı derinleştirdikçe, en ince detayları bile planlayan etkinlikler düzenlemeyi, nefes kesen mekanlarda ürün çekimlerini takip etmeyi ve iletişim teorilerini alt üst etmeyi daha çok hayal etmeye başladım. değişimlerle dolu bir gelecek sayesinde sadece teknolojik değil. Sonunda o sezgileri, o yaratıcı kıvılcımları ve sonuçta benim gerçek tutkularımı takip etmekten kendimi alamadım, öyle ki geri dönebilseydim aynı seçimi binlerce kez daha yapardım, çünkü iletişim kurmak ve her gün yeni fikirler yaratmak beni canlı hissettiriyor.

Üniversiteden iş dünyasına çok hızlı bir geçiş oldu.
Üniversite yıllarımda bile hep bağımsızlığımı aradım. Böylece, büyük bir azimle, tezimi yazdığım son aylarda, tutkunun gerçek kurumsal değerlerini bana aktaran harika bir aile tarafından yönetilen bir İtalyan şirketi olan teknolojik bir şirkette staj yapma fırsatım oldu. kişinin işi için, günlük doyuma ulaşmak için sürekli bağlılık, giderek daha önemli hale gelen ortak hedeflere ulaşmak için başkalarına saygı. O kadar önemli bir deneyim ki, tüm yolculuğumun temellerini attı, bana bugün hala kullandığım araçları ve nitelikleri verdi.

Yurt dışı iş deneyimi önemliydi.
Hem profesyonel hem de kişisel olarak temel diyebilirim. Analiz etmek, anlamak ve kendi kültürünüzden farklı bir kültürle iletişim kurmak, karakterinizi şekillendirir çünkü sürekli olarak esnekliğinizi ve uyum sağlama yeteneğinizi kullanmanızı gerektirir. Bir Japon bağlamında ve bir İngiliz ülkesinde çalışmak, kesinlikle başkalarının düşüncelerine saygı duymanın değerini iyileştirmeye yardımcı oldu. Genellikle, bu deneyimlerin ne kadar değerli olduğu ancak kişinin ülkesine döndükten sonra takdir edilebilir ve aslında Milano’daki ilk iş gününden beri böyle olmuştur.

Teknoloji şirketleri dünyasında kadın olmak: zor mu?
Neyse ki kariyerim boyunca, cinsiyet eşitliğine her zaman çok fazla saygı duydum, belki de birçok teknoloji şirketi pazarlama ekibinde kadınların yüzdesi her zaman çok yüksek olduğundan veya belki de tam olarak kadınlarla teknoloji arasında evlilik olmadığı efsanesini ortadan kaldırmak için. . Her zaman evrim ve elektronik tutkusuyla motive olmuş kadın ve kızlarla tanıştım. Geçmişteki ve halen edindiğim deneyime göre, bir kadının teknolojik ortamlarda çalışmasının zor olduğunu söylemek istemiyorum ama istediğimiz herhangi bir dünyada başarılı olabileceğimize kesinlikle inanıyorum. çok azim ve kararlılık.

Sizi Garmin’deki şu anki gibi en üst pozisyonlara götüren çok hızlı bir kariyer.
Olumlu değişiklikleri, risk faktörünün saf adrenalin ve giderek daha ilginç hedeflere ulaşmak için motivasyona dönüştüğü durumları her zaman sevmişimdir. Sürekli yeni şeyler öğrenme, çalışma ve pazar trendlerini derinleştirme arzum, hızlı profesyonel gelişimime kesinlikle katkıda bulundu. Geçmişte, sonunda kendimi saf iletişime adamak için perakende ve dijital dünya gibi pazarlamanın farklı yönlerini inceleyen ve bunlara yaklaşan çeşitli roller üstlendim. Garmin gibi çok yönlü çok uluslu bir şirkette pazarlama müdürü olmak, hem biz pazarlamacıları her zaman fütürist bir bakış açısıyla düşünmeye sevk eden, ürünlerin sürekli teknolojik yeniliği sayesinde hem de yönetimden elde edilen birçok fırsat sayesinde kesinlikle teşvik edicidir. hepsi spesifik DNA ile karakterize edilen çok farklı pazarlar. Örneğin, bir gün içinde, bisiklet dünyasına adanmış ulusal bir etkinlik için geçici iletişim planlamaktan, açık havaya adanmış bir lansmanı incelemeye, belki de aynı zamanda özel bir çekim için formatı müzakere etmeye ve hayal etmeye geçiyoruz. dalış dünyasına. Bu, Garmin’de pazarlama yapmak için olağanüstü bir fırsat: Tek bir ürün üzerinde durmuyoruz, ancak birçok farklı sporu ve tutkuyu sevenler için ekosistemimiz hakkında basit ve net bir şekilde konuşmak için yeni iletişim biçimleri üzerinde çalışıyoruz. biz.

İnsan sermayesi: son yıllarda olduğu gibi hiçbir zaman temel bir tema haline gelmedi
Elbette yeni biten tarihsel sürecin bu konuda önemli bir etkisi oldu ve giderek dinamikleşen ve talepkarlaşan dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilmek için yeni ve gerekli düşüncelerin kapılarını araladı. Sıklıkla iletişim, empati, yaratıcılık, liderlik ve benzeri genel sosyal becerilerden bahsederiz: Her birimizin sahip olduğu ve güçlü yönlerimizi temsil eden kişisel ve benzersiz sosyal becerilere güçlü bir şekilde inanıyorum. Kendimizi geliştirmek ve aynı zamanda meslektaşlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, mükemmelleşmek ve gerçek yetenekler haline gelmek için güçlü yönleriniz üzerinde çalışmak kesinlikle gereklidir. Kendinizi daha fazla egzersiz yapma ve mükemmelleştirme dürtüsünden yararlanmak, yalnızca kendiniz hakkında daha iyi hissetmek anlamına gelmez, aynı zamanda her gün performansınızı artırmak ve performansınızı geliştirmeye katkıda bulunmak anlamına gelir. Garmin’de bu felsefeye güçlü bir şekilde inanıyoruz ve Genel Merkezimiz tarafından sunulan çok sayıda eğitim oturumu sayesinde bunu her gün uygulamaya çalışıyoruz.

İş ve özel hayat: peki ya sen?
Bu iki alan arasındaki denge arayışı hayatımda her zaman sabit olmuştur. İş ve özel yaşam arasındaki erdemli sinerjiyi, tatmin ve tatmin olmuş hissetmek için temel bir kombinasyon olarak görüyorum: Aslında, arkadaşlarım ve ailemle kişisel alanlarımı ihmal etmeden iş sorumluluklarıma her zaman çok dikkat ettim ve şunu öğrendim: bu iki yönü birlikte sinerjik bir şekilde beklenmedik karışımlar oluşturur. Özel hayatımı zenginleştiren birçok faaliyeti, büyük ölçüde yaratıcılıktan oluşan çalışma hayatımın büyük mozaiğini süsleyen parçalar olarak düşünmeyi seviyorum. Hafta sonu bir sergiye katılmak ya da doğada bir deneyim yaşamak ofiste yeni ve taze fikirler edinmeme yardımcı oluyor. Bir nevi birebir paylaşım, işte beni büyüten pek çok şey daha sonra özel hayatımda yer buldu. Sonunda paralel olmayan iki yol, aksine: iç içe geçerek bazen beklenmedik ve değerli kesişme noktaları yaratmayı başarırlar.

Sizinle ilgili bir merak: Sporu sevdiğinizi biliyorum….
Spora delicesine tapıyorum çünkü o hayat, esenlik, tutku. Yıllar boyunca birçok farklı spor yaptım, ancak favorim her zaman yüzmek. Sporda sürekli olarak çıkış noktamı, güvenli limanımı ve özellikle kritik durumları yansıtabileceğim, nefes alabileceğim, metabolize edebileceğim ve ayrıca saf neşe anlarını ve her gün daha iyi yüzleşmek için enerjimi yeniden şarj edebileceğim kişisel alanımı buldum. Garmin sayesinde tutkumu işim haline getirdim ve bunun için her gün ancak minnettar olabilirim.

Şirkette bir kariyer için en önemli kalitenin ne olduğunu söylemem gerekirse?
Genellikle hafife alınan, ancak uzun vadede her zaman karşılığını veren entelektüel dürüstlük: çevrenizdekilerin size güvenebilmesini, inanabilmesini ve üzerine bahse girebilmesini sağlar. Kişi entelektüel olarak dürüst olduğunda, önyargılarla koşullanmaz ve tüm enerjisi büyük değere sahip yeni fikirlere harcanır.