Kadınların Gücü, Martina Cozzoni

Beykozlu

New member
Martina, çok genç ama çok kararlı: sana her zaman eşlik eden bir özellik.
Saymayı her zaman sevmişimdir. Çocukken ailemin barında kasadaydım ve madeni para ısmarlayarak bunu yapmayı severdim, sonra iyisiyle kötüsüyle, aklıma gelen her şeyle devam ettim. Saymak bir saplantı oldu, ölçü alma ihtiyacım için doğal bir sakinleştirici oldu. Kalori saydım, günleri saydım, yolumdaki adımları saydım. Çocukluğumun madeni paraları gibi saydığım faaliyetlerimi hep daha küçük parçalara ayırdım ve niceliği olmayan şeylere bile sayısal bir kural vermeye çalışarak zihnimi şekillendirdim. Bana yardım etti? Her zaman değil, ama işte evet.

Kurumsal dünyaya girme fikri sizi her zaman büyülemiştir.
Henüz olgunlaşmamış olduğu için cildimde yaşayan bir girişimcilik kültürüm var. Yakın çevremdeki insanların girişimcilik zorluklarını yaşadım ve çektim ama sonradan bunların üstesinden gelmenin her zaman mümkün olduğunu öğrendiğimde de mutlu oldum. Bu, benim oluşturduğum ve hepimizin doğasında var olduğuna inandığım ve bazen hain kesinliklerle asla bastırılmaması veya uyuşturulmaması gereken girişimci ruhu besleyen bir dinamik.

Üniversiteden iş dünyasına çok hızlı bir geçiş oldu.
Üniversite bana yol gösterdi ama orayı her gün dolaşan bendim… Günde 120 km güvenli olmayan bir arabada! İlk iş deneyimim, masrafların karşılandığı ve aynı sürekli “buna değer mi?” Sorusunun olduğu bir stajdı. Cevap her zaman olumlu oldu ve judo bana bu konuda yardımcı oldu: Bir hareketin mükemmelliğini elde etmek için saatlerce harcanan saatler ve ardından rekabette bir tatami üzerinde ona yetişmek için tek bir fırsat. Bana “ödülü”, madalyayı ertelemeyi öğreten bir disiplin: Hiç para için çalışmadım, ama o zaman şunu söyleyebilirim ki, uzun vadede, kendini inkar etme fırsatı aştığında bunun doğal bir sonucu olur. Bugün yirmili yaşlarının başındaki binlerce Martina ile tanışabilseydim onlara zıplamalarını söylerdim çünkü uçtıktan sonra kanatları filizlenir.

Rekabetçi bir profesyonel ortamda genç bir kadın olmak bazen kolay değildir.
Bunu inkar etmiyorum. Bazen gereğinden fazlasını kanıtlamam gerektiğini hissettim ve bu durumu büyümek için bir fırsata çevirdim. Mükemmeliyetçilik kötü olabilir ama “mükemmel”in peşinde koşmak beni olabileceğimden daha iyi bir çalışan yaptı. Bunu söyledikten sonra, erkek akıl hocalarım oldu ve kadın meslektaşlarımla çatışmalarım oldu ve bunun tersi de oldu, ancak her birine kim olduğumdan bir parça borçluyum. Aslında bu bir cinsiyet ya da yaş meselesi değil, bir yeterlilik ve yeterlilik meselesidir.

Carry Consulting harika bir girişimcilik serüveni: Bana nasıl geçtiğini anlatabilir misin?
Taşıma, ulaşılan hedeflerden biridir. Yıllar geçtikçe, tüm sektörlerde, ancak özellikle ilaç ve teşhis sektörü referans alınarak, tedarik zinciri ve entegre lojistikte en akredite danışmanlık firmalarından biri haline geldi. Kariyerime, bugün projelerinde lojistik ve endüstri birliklerinde desteklenen müşteri endüstrisinin doğrudan güvenini kazanana kadar, girişimci geleceğimin temellerini attığım sektörün önde gelen bir şirketinde başladım.

Başarınızın anahtarı nedir?
Müşterilerimizin başarısı. Misyonumuz, pazar zorluklarının üstesinden gelmek için kritik bir başarı faktörü olarak şirket rakamlarına ses vermektir. Onları sadık tutan ve zaman içinde sürekli büyümemizi garanti eden erdemli ağızdan ağza sözleri yaratan şey kesinlikle onların başarısıdır; en büyük sürdürülebilir kârlılık, birlikte çalışmamızı sağlayan yolda bizi birleştiren hedeftir.

Kendini gönüllülüğe adadığını biliyorum, bu önemli bir deneyim.
Bu belki de küçük kızım Alice’e aktarmak istediğim ilk büyük öğretidir: her gün başkalarına iyilik yapmak insanı en çok zenginleştiren şeydir. Bazı girişimleri kişisel olarak destekliyorum ama aynı zamanda hepimiz için en değerli olan zamanı, Banco Farmaceutico ve Banco Alimentare gibi projelere bağışlamayı da seviyorum ve kârın bir kısmı hayırsever girişimlere ayrıldığı için bunu kurumsal bazda da yapıyoruz. .

Şirkette kariyer yapmak isteyen kızlara öneriniz.
Bana hep eşlik eden iki ünlü sözü paylaşıyorum: “Dünyada hiçbir şey sebatın yerini tutamaz. Yalnızca azim ve kararlılık her şeye kadirdir” ve ayrıca “hiçbir dikenli tel rüzgarı yavaşlatamaz”. Fedakarlık, tutku, özveri, azim günlük ekmeğimiz olmalı. Molise’deki küçük bir kasabada, sadece kadınlardan oluşan bir ekiple sıfırdan yaratarak bunu bana annem ve erkek kardeşim öğretti; bu, en büyük gururlarımdan biri olan lüks ikinci el dünyasında önemli bir gerçek olan Vivovintage.

Kendinizle ilgili okuyucularımızla paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?
Hayatta kariyer seçmekle anne olmak arasında bir yol ayrımında olan bazı kadınlara örnek olmak isterim. Ben yeni bir anneyim ve araları uzlaştırmak zor olsa da o kavşağın önünde üçüncü bir yol çizdim, kendi yolum. Emzirirken zoom, Alice’imle uçak seyahati ve küçük kızım için karşılama mekanına dönüşmesini bilen bir ofis ve bir saat sonra önemli şirket CDA’larını ağırlayan yer olmaktan ibaret. Bir tavsiye vermem gerekirse, hayatın bizim için seçmek istediği önceden paketlenmiş giysiler giymek değil, benzersiz ve ölçüye göre yapılmış bir şeye odaklanmak. Elbette, birileri burnunu kıvıracak ama sonunda ayakkabılarımızı giyen sadece ve her zaman biziz.