Kadınların gücü: Barbara Santoro “4 ayaklı arkadaşlar için bir ekosistem”

Beykozlu

New member
Barbara, çok genç ve halihazırda bir girişimci. Bir tesadüf mü yoksa bir görev mi?
Bu bir tesadüftü. Başlangıçta çocuk doktoru olmak gibi geleceğe yönelik planlarım olsa da babamın etkisiyle sigorta sektörüne ilgi duymaya başladım. Reşit olmadan önce ofisinde ona yardım ettim ve konu hakkında elimden geldiğince fazlasını öğrenmeye çalıştım. Bu deneyim sigorta dünyasına olan tutkumu ateşledi ve kayıtlı bir sigorta komisyoncusu olana kadar Avrupa Ekonomisi alanında eğitimime devam etmemi sağladı.

Dört ayaklı arkadaşlar: her zaman geliştirdiğiniz bir aşk mı?
Evet kesinlikle. Hayvanlara, özellikle de köpeklere olan tutkum çocukluğuma dayanıyor. Çocukken iki köpeğim vardı ve son yıllarda diğer yavru köpeklerle birlikte terk edilmiş olan birini sahiplendim. Ailede bir hayvana sahip olmak bana sorumluluğun ve bakımın önemi konusunda çok şey öğretti. Köpeğim Jack, Helpet projesini tasarlamamda önemli bir rol oynadı.

Sigorta acentesi olarak profesyonel bir geçmiş ve ardından tamamen kendinize ait bir şey yaratma fikri: bana bunun nasıl gittiğini anlatabilir misiniz?

Sigorta sektöründe broker olarak çalıştığım birkaç yılın ardından piyasa ve dinamikleri hakkında derin bilgi sahibi oldum. Ancak Jack'i yanıma aldığımda bazı sorunlar yaşamaya başladım: Mesela sağlık kartını ve onunla ilgili tüm geçmişi kaybediyordum. Daha sonra bir akşam kontrol için durduruldum: Arabada köpek yanımdaydı, bu yüzden haklı olarak mikroçip numarası istendi, ancak o anda bu bilgi yanımda değildi. Orada mesleki deneyimimi kişisel sorunumla birleştirebilecek bir şey yaratmam gerektiğini anladım. Helpet fikri, dört ayaklı arkadaşlara yönelik ekosistem sayesinde diğer birçok köpek ve kedi sahibine yardımcı olabileceğini bilerek kişisel bir ihtiyaçtan doğdu. Fikrimin gerçeğe dönüştüğünü görmek hem zorlu bir süreçti hem de büyük bir tatmin oldu.

Startupçı olmak ne anlama geliyor?
Cevaplanması çok karmaşık bir soru. Yeni başlayan biri olmak olağanüstü bir deneyimdir: başkalarına yardımcı olabilecek kendinize ait bir şey yaratmak anlamına gelir. Aynı zamanda günlük olarak yeni zorluklarla yüzleşmeyi, sürekli öğrenmeye ve değişikliklere hızla uyum sağlamaya hazır olmayı da içerir. Projenize yönelik coşku ve tutkuyu canlı tutarak engellerin ötesine bakma yeteneğine sahip olmalısınız. Birçoğu fikrime inanmadı ama kararlılığım ve çabam sayesinde şu an bulunduğum yere gelmeyi başardım. Adanmışlık, dayanıklılık ve asla pes etmeme iradesi gerektiren bir yoldur. Bir hedefe ulaşmak istediğimi bilmeme rağmen her türlü sorun karşısında bunaldığım için durmayı düşündüğüm sayısız zamanlar oldu. İşte o an sakin olmanız ve başınızı eğmeden ilerlemeniz gerekiyor. Şunu da eklemeliyim ki Brezilya kökenli olduğum için en karanlık anlarda bile gülümsemekten asla geri kalmıyorum. Ailemin desteğine ve desteğine güvenebildiğim için çok şanslı olduğumu söylemeliyim.

Helpet olağanüstü derecede başarılı bir uygulama: Onu bu kadar ünlü yapan sebepler neler?
Doğrusu “ünlü” kelimesi kullanıldığında ürküyorum. Helpet çeşitli nedenlerden dolayı büyük bir başarı elde etti. Anahtarın, evcil hayvan sahiplerinin somut bir ihtiyacına yanıt verebilme, dört ayaklı arkadaşlarının sağlığını ve refahını yönetmede onları destekleyebilme yeteneği olduğuna inanıyorum. Sezgisel arayüz ve geniş hizmet yelpazesi, Helpet'i hayvan severler için vazgeçilmez bir referans noktası haline getirmiştir.

İş ve boş zaman: Bazen kolay olmuyor.
İş ve boş zaman arasında doğru dengeyi kurmak, özellikle de sürekli gelişen bir startup'a liderlik ediyorsanız zorlu bir iştir. Hayatta kendime çok fazla bakmadığım için pişmanlık duymak istemiyorum. İş için sık sık seyahat ettiğimden, zamanınızı verimli bir şekilde yönetmenin, kendinize ve sevdiğiniz aktivitelere yer açmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Girişimcilik faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan yüksek düzeyde enerji ve yaratıcılığı korumak için bir denge bulmak önemlidir.

Girişimci bir kariyerde şansını denemek isteyen kızlara öneriniz.
Benim tavsiyem fikirlerinize ve onları gerçekleştirme yeteneğinize sıkı sıkıya inanmanızdır. Engeller veya zorluklar cesaretimizi kırmamalı, bunları büyüme ve gelişme fırsatları olarak görmeliyiz. Kendimizi sıklıkla zaferleri kutlarken ve başarıyı paylaşırken buluruz, ancak özellikle zorlandığımız anların değerinin farkına varmak önemlidir. Bugün en zor anların yalnızca üstesinden gelinmesi gereken geçici sınavlar değil, aynı zamanda büyüme ve öğrenme için değerli fırsatlar olduğunu düşünüyorum: Bunları kabul ettiğimizde ve bunlarla alçakgönüllülük ve kararlılıkla yüzleştiğimizde kaçınılmaz olarak dönüşürüz. Dahası, etrafımızı vizyonumuzu destekleyen ve paylaşan insanlarla çevrelememiz çok önemlidir: Her büyük başarı bir ilk adımla başlar, hata yapmaktan ve başarısız olmaktan korkmamalıyız.

Okurlarımızla paylaşmak istediğiniz bir şey var.
Ben gerçek bir volkanım, çok karizmatik ve yapacak çok ama çok arzum var. Ben de küçük şeylerle eğleniyorum ve en büyük hedefimi ileriye taşıyorum: dört ayaklı dostlarımız için hayatta bir hedefe ulaşmada temel olan arzu ve tutkuyla gerçek bir ekosistem yaratmak.