Kadınların gücü, Anna Beninca

Beykozlu

New member
Anna, seninle başlayalım. Nasıl bir çocuktun, büyüyünce ne olmayı hayal ettin?
Görevlerimi yerine getirirken belirli bir dereceye kadar özerkliğe sahip, çok sorumlu bir çocuktum. Aynı zamanda biraz içe dönüktüm ve okuma gibi yansıtıcı faaliyetlere daha yatkındım. Çocukken annem gibi ilkokul öğretmeni olmayı hayal ederdim, bu işte çok fazla potansiyele sahip olacağıma inandığım bir meslek. 12 yaşlarında “Bülbülü Öldürmek” de dahil olmak üzere bazı kitapları okuduktan sonra “dünyaya adaleti getirmek” istemeye başladım ve bu nedenle avukat olma olasılığını düşünmeye başladım.

Düşlerden gerçeğe: hukuk hemen bir tutku muydu?
Dil lisesinden özel bir tercihle Trento Üniversitesi’ne gittim: Aslında, aile şirketi için yararlı olmanın yanı sıra devam etmeme izin verecek olan uluslararası hukuk alanında bir eğitim alma olasılığım vardı. dilleri kullanarak. Üniversite yıllarımı büyük bir sevgiyle hatırlıyorum, çünkü hem evden ilk ayrılışımdı (diğer üç – çok iyi – arkadaşımla bir apartman dairesinde yaşıyordum) hem de ders çalışmayı gerçekten seviyordum. Özellikle özel hukuk ve onun arkasındaki mantık konusunda tutkuluydum. Hukuk okumak için “çok fazla hafızaya sahip olmanın yeterli olduğunu” duyduğumda üzgünüm çünkü gerçekte hukukun demirden bir mantığı vardır ve hukuki muhakeme öğrenmek kişinin kişisel eğitimine çok büyük değer katar.

Üniversiteden iş dünyasına: nasıl gitti?
İlk etkinin oldukça sarsıcı olduğunu söyleyelim: Vicenza’da bir hukuk firmasında avukatlık yapmaya başladım ve iyi bir öğrenci olmama rağmen iş dünyasının akademik dünyadan tamamen farklı olduğunu anladım. Mahkemenin şansölyeliklerinde hokkabazlık yapmaya, sahibimle ilk duruşmalara katılmaya ve ilk perdeleri yazmaya, duruşmanın o büyük tiyatro temsilini anlamaya ve ona aşık olmaya başladım. Dereceyi aldıktan sonra, birkaç yıl kendi başıma çalıştım, ancak hem sözleşmeleri hem de borç tahsilatını takip ettiğim şirkette giderek daha fazla yer almaya başladım ve sonunda iş dünyası beni kazandı ve karar verdim. serbest meslekten vazgeçin.

Kurumsal dünyada kadın olmak bazen kolay değil…
Benim açımdan kadın avukat olmak daha zordu çünkü özellikle iki hamileliğimde meslek bana pek koruma sağlamadı. Şanslı olduğumu söylemeliyim çünkü 2015’teki ilk hamileliğimde herhangi bir sağlık sorunu yaşamadım ve doğumdan on gün öncesine kadar çalışabildim. Kurumsal dünyada kadın olmayı her zaman bir fırsat olarak görmeye çalıştım: hem metal işleme ve tamamen erkek ortamında farklı bir bakış açısı getirmek hem de değerli dahili kadın kaynaklarımızı büyütmek için ve bizde çok var!

İnsan Kaynakları sorumluluğu çok hassas ve stratejik bir roldür.
Kesinlikle evet! O zamanlar, yaklaşık on yıl önce, Operasyon yöneticisi benden insan kaynakları yönetimiyle ilgilenmemi istediğinde, bu zorluğu şevkle kabul ettim ve bu yolun sürekli büyüme yolu olduğuna ikna oldum. 2020 yılından bu yana insan kaynakları dünyasının tamamen değiştiğini ve şirketin büyümeye devam etmesi için yönetim stratejilerinin hiçbir zaman bugünkü kadar net, paylaşımcı ve ileri görüşlü olmaması gerektiğini söylemek gerekir. Çünkü hedeflerimize ulaşmak için odaklanmamız gereken en önemli aktör kesinlikle insan sermayesidir.

Benincà Group, bilmeniz gereken bir mükemmellik gerçeği.
Dediğim gibi, bir yetişkin olarak şirkete “aşık oldum” ama o zamandan beri becerilerimi Grubumuza dahil etmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Kapı otomatizmlerinin tasarımı, üretimi ve satışı ile ilgilenen Automatismi Benincà, 1979 yılında iki erkek kardeş, amcam Aldo ve babam Luigi tarafından kuruldu. Ortaya çıkmak için büyük bir arzu ve yükselme yeteneği ile tatlandırılmış girişimci bir ruhla tipik bir Venedik şirketi olarak doğdu. İlk yıllarda amcam tasarım ve üretimle uğraşırken, babam ilk müşterileri aramak için Veneto bölgesini dolaştı: başarı, uzun vadede sonuç veren özenli çalışmanın sonucuydu. 90’ların sonunda, şirket İtalya’da iyice yerleşmişti ve iki kesin stratejiyle dış pazarlara odaklanmaya karar verildi: bir Benincà satış ekibi ve satış şubeleri oluşturarak uluslararasılaşma ve kuruluşun kurulmasına yol açan uzmanlaşma. , yıllar içinde, bugün Grubumuz Automatismi Benincà ile birlikte oluşan altı markanın. Açılışlar dünyasında pazar ürünleri sunabilen ve en son bir erişim kontrol şirketinin satın alınmasıyla birlikte entegre çözümler sunan bir uzman Grup. Bugüne kadar Benincà Group, dünya çapında 200’den fazla kişiye istihdam sağlayan ve aile mülkiyeti ile idari yönetim arasında mükemmel bir denge yakalamış uluslararası bir gerçekliktir.

Özel hayat ve profesyonel taahhütler: karmaşık mı?
Meşgulüm diyelim, çünkü hiçbir şeyi kaçırmamak için 2019’da ikamet ettiğim belediyenin idari seçimlerine vatandaş listemle katıldım ve sosyal politikalar meclis üyesiyim. Elbette tüm taahhütleri yönetmek her zaman kolay değil, ama şanslıyım çünkü günlük işleri benimle paylaşan bir kocama ve çocukların yönetiminde bana yardım eden büyükanne ve büyükbabama güvenebiliyorum. Bana en çok yük olan şey eve geç gelmek, bu yüzden hala ailenin tadını çıkarmak için akşam taahhütlerinden mümkün olduğunca kaçınma eğilimindeyim.

Seninle ilgili bir şey: Çocukları sevdiğini biliyorum…
Evet, çocukları her zaman çok sevmişimdir, öyle ki 15 yaşında ACR (Azione Cattolica Ragazzi) animatörü oldum ve on yılı aşkın süredir beşinci sınıfa kadar iki grubu takip ediyorum. Hayvanları da severim: ergenliğimde evde bir köpeğimiz vardı, o da çocuk yazarı olan annemin yazdığı bir kitabın kahramanı oldu. Şimdi üç kediyle yaşıyoruz ve iki çocuğumu hayvanlarla büyütmenin onlar için büyük bir zenginlik olduğuna inanıyorum. Bir sonraki adım bir köpek sahiplenmek olacak!

Kariyer yolu yapmak ve belki de girişimci olmak isteyen kızlara öneriniz.
Vermek istediğim ilk öneri, üstlenmeyi düşündüğünüz her türlü faaliyet için temel faktörler olan bir çalışma süreci ve okuma yoluyla kendi “bagajınızı” oluşturmanızdır. Ayrıca dil öğrenmeyi ve seyahat etmeyi tavsiye ederim çünkü hiçbir şey farklı kültürlerle karşılaştırmak kadar zenginleştiremez.