Japonya: Bozuk süreçler için yeni teknolojiler yerine süreçleri optimize edin

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
ne oldu? – Önümdeki kadın tablet klavyesinde yazı yazmakla meşgul. Bunu yalnızca uygulama çeviriyi yayınladığında anlıyorum. “Alerjiniz var mı?” Diyor. Kafanı salla. Aralık ayı ve Nagazaki'de hastaneye kaldırılıyorum. Arkadaşım elinden yaralandı. Hastane ziyaretimiz sırasında Japonca kelime dağarcığımız iki Duolingo dersini içermektedir: “Merhaba. Teşekkür ederim. İki bira lütfen. Evet. Banyo nerede? Hayır. Nefis. Merhaba.” Japonca tıbbi geçmiş formuna yanıt vermek için: ¯_(ツ)_/¯

Duyuru

Uzun bir prosedür olduğunu hayal ettiğimde, iPad'li bir hemşire köşeden geliyor ve çeviri uygulamasını başlatıyor. Kısa bir süre sonra yaranın dikilmesi ve reçeteyle hastaneden rahatlayarak ayrıldık. Tabletlerin fotoğrafları reçetede gösterilmektedir. Tasarım basit ama ustaca. Çeviri gerekmez. Yerel ulaşımdan afet yardımına kadar uzanan yolculuğumda bunun gibi iyi düşünülmüş kullanıcı deneyimleriyle daha sık karşılaşacağım. Peki Japonya'da bizimle karşılaştırıldığında bu kadar farklı olan ne?

Kaizen Silikon Vadisinden değil üretimden geliyor

Japon sırrına Kaizen denir. Çince kelime 改 kai – değişim, değişim – ve 善 zen – daha iyisinden oluşur. Küçük, sürekli olumlu değişikliklerin önemli gelişmelere yol açabileceği fikrine dayanan bir Japon yaşam ve çalışma felsefesidir. Kaizen, Silikon Vadisi'nin parlak yazılım fabrikalarından değil, imalat sektöründen, Toyota & Co.'nun fabrikalarından geliyor. Dijital dönüşümün büyük değişimleri olan yıkım ve yenilik, Kaizen'in küçük adımlarının tam tersidir. Ancak getirdiği sonuçları görüyorum: müşteri odaklılık, dakiklik, sorunsuz süreçler, yüksek güvenlik standartları. Kısaca: mükemmellik. Bozuk süreçlere yeni teknoloji eklemek yerine süreçler optimize edilir.

(Resim:

Oliver Ajkoviç

)

Julia Kloiber, feminist örgüt Superrr Lab'ın kurucu ortağı olarak adil ve kapsayıcı bir dijital gelecek üzerinde çalışıyor ve köşe yazısını düzenli olarak MIT Technology Review'un basılı baskısında yayınlıyor.

Daha önce hiçbir zaman yerel toplu taşıma sistemini Japon şehirlerindeki kadar rahat kullanma fırsatım olmamıştı. Temassız check-in, sağ taşıma tabelaları, engelsiz yönlendirme sistemleri, temiz tuvaletler, dolapların temassız kilitlenmesi ve düzenli giriş ve çıkış için zemin işaretlemeleri. En önemlisi pürüzsüzlük ölçeklenir. Her gün 1,1 milyondan fazla insan Tokyo İstasyonu gibi istasyonlardan geçiyor.

Bu mükemmellik bir ekip işidir. Dijital dönüşüm için ihtiyaç duyulan ve sıklıkla bahsedilen kültürel değişim Kaizen'in kalbinde yer alıyor. Tüm çalışanların kendi alanlarında iyileştirmeler yapmaları, hata ve darboğazları ortadan kaldırmaları ve sorunlara çözüm önerileri sunmaları teşvik edilmektedir. Örneğin Toyota'da üretim hattındaki her çalışan bir düğmeye basarak süreci durdurabiliyor. Kültürel değişim yukarıdan vaaz edilmiyor, her gün yaşanıyor.

Aşırı durumlarda rutin

Kaizen rutinin bir parçasıdır. Bu, aşırı durumlarda bile açıkça görülüyor: “Bääp Bääp depremi Bääp Bääp” – 1 Ocak'ta saat 16.10'da madenden ve çevredeki tüm cep telefonlarından çalıyor. Bir suşi restoranının önünde yere çömeliyorum ve ellerimi koruyucu bir şekilde başımın üzerinde tutuyorum. Tabelalar etrafıma düşüyor. Bir kız ağlıyor. Yanımdaki adam titreyen duvarları filme alıyor. Daha sonra bizden çok uzakta olmayan 7,6 büyüklüğünde bir depremin ölçüldüğünü keşfedeceğiz. Bölgede son kırk yılın en kötü depremi. İlk cep telefonu mesajından birkaç saniye sonra bir tsunami uyarısı geliyor. Suşi dükkanı personeli bize istasyon meydanına gitmemizi söylüyor. Orada çalışanlar yoldan geçenleri megafonla bilgilendiriyor. Olağanüstü duruma rağmen süreçler sanki daha önce yüzlerce kez eğitilmiş ve optimize edilmiş gibi rutin bir hal alıyor.

İki gün sonra Shinkansen'de oturuyorum ve Tokyo'ya doğru yola çıkıyorum. Depremin ardından hızlı tren seferleri yeniden başladı. İçeri girer girmez artçı bir sarsıntı hissediyorum. Kondüktör koridorlarda yürüyor ve olağanüstü gecikme için kibarca özür diliyor. 15 dakika.

(Jle)

Haberin Sonu