Isı pompası üreticisi Stiebel Eltron Continental çalışanlarını devraldı

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre, enerji dönüşümü için 200.000’den fazla vasıflı işçi sıkıntısı yaşanırken, otomotiv tedarikçilerinin gelecekte çok sayıda vasıflı işçiyi işten çıkarması bekleniyor. Aşağı Saksonya’nın Gifhorn kentindeki bir proje şimdi iki işgücü piyasasının nasıl bir araya getirilebileceğini gösterecek.

Duyuru

Continental, fren, stabilite ve şasi sistemleri tesisini 2027 yılı sonuna kadar kademeli olarak kapatmak istiyor. Bunun nedenleri arasında “artan maliyet baskısı” ve “daralan pazarlar” yer alıyor. Mevcut 950 çalışanın 300’ü artık nispeten kolay bir şekilde sektör değiştirebiliyor. Merkezi Holzminden, Aşağı Saksonya’da bulunan ısı pompası üreticisi Stiebel Eltron, Continental’den hem üretim alanlarını hem de personeli devralmak istiyor. İşgücü, Continental’in eğitim enstitüsünün yeni açılan yerinde yeniden eğitilecek.

Stiebel Eltron: “İhtiyaçlarımıza iyi bir adaptasyon bekleniyor”

Isı pompalarına yönelik paslanmaz çelik iç modüller, 2025 gibi erken bir tarihte eski Continental salonunda üretilecek. Stiebel Eltron bu nedenle yedi salonun toplam beşini kademeli olarak devralmak istiyor. “Tägliche Anzeiger” gazetesinin haberine göre bölgedeki diğer şirketler de ilgi gösterdi. Nitelikli işçi sıkıntısı göz önüne alındığında, muhtemelen ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla boş çalışan pozisyonuyla karşılaşacaksınız.

Stiebel, talep üzerine Eltron’a, yeterlilik süresinin “hâlihazırda sahip olunan becerilere veya gelecekte gerçekleştirilecek faaliyete bağlı olarak” büyük ölçüde değiştiğini açıkladı. Spektrum, “yeni üretim süreçlerine girişten ek sertifikalı niteliklere (örneğin, belirli görevler için elektrikçi veya kaynak kursları), yeniden eğitime veya IHK yeterliliğine” kadar uzanır. Otomotiv endüstrisinde “ihtiyaçlarımıza iyi bir eşleşme bekleyebileceğimiz çeşitli iş profilleri” vardır; örneğin montaj veya lojistik, makine ayarlama veya elektrikçilik. Maaş düzeyi konusunda ise henüz bir açıklama yapmak mümkün değil. Ancak toplu sözleşmelere tabisiniz, diye yazıyor Stiebel Eltron.

ayrıca oku

Daha fazla göster

daha az göster

(gr)

Haberin Sonu