İklim Kötülerini Savunan Bir Hukuk Firmasında İş Almak Uygun mu?

Beykozlu

New member
Ben işçi sınıfından bir aileden geliyorum. Okulda çok çalıştım ve üniversiteyi çok az borçla bitirdim, bu yüzden seçkin bir hukuk fakültesine gitme fırsatı verildiğinde, 150.000$ fiyat etiketiyle birlikte aldım. Bazı insanlar böyle bir karar için beni küçümseyebilir, ama bu benim hayalimdeki okuldu ve ben onu, aksi takdirde bana tamamen yasak olan bir toplum kademesi ve fırsat için bir bilet olarak gördüm.

Hukuk fakültesine kamu yararına çalışmayı umarak girerken, şimdi kredilerimi geri ödeme gerçeğiyle karşı karşıyayım. Çok iyi maaş aldığım büyük bir hukuk firmasında staj yaptım ve onlardan önce çalışmaya davet edildim, mezun oldum. Maaş, borçlarımdan pay çıkarmam, aileme yardım etmem ve kendim için temel bir yaşam standardı oluşturmam için yeterliydi – artı belki bir ev sahibi olmak ya da emeklilik için para biriktirmek, bu benim için bir kamu yararı veya hükümet için imkansız olurdu. aylık maaş.

Ancak şirketin işi, etik olarak karşı çıktığım büyük şirketleri savunmayı gerektiriyor, buna kıyamet iklimini daha da kötüleştirdiğini düşündüğüm birçok kirletici ve şirket de dahil. Firmada kısa bir süre kalsam bile kredilerimi sömürmek için bu çabalara bir süre yardımcı olmuş olurum.

Temel olarak, iki değer sistemi arasında bölünmüş hissediyorum. Birincisi, sıkı çalışmayı ve kendi kendine yeterliliği ödüllendiren ailemin değer sistemidir. Ailem, kendimi geçindirmeme izin veren üst düzey bir işte çalıştığım için benimle gurur duyuyor. İkincisi, benim kendi kişisel ahlaki kodum – benim için zor bir hayatla sonuçlansa bile, elimden geldiğince çok insana yardım etmek için kurumsal bakış açısını bırakmamı isteyen içimdeki küçük idealist.

Bu kurumsal işi kabul etmenin bencillik olduğunu biliyorum. Ama affedilmez mi? Küçük bir pozisyonda kısa bir süre için bile olsa kirleticileri savunmak hayatımda kalıcı bir kara leke olacak mı?
İsim Gizli

iz için tebrikler şimdiye kadar elde ettiğiniz başarılar – ve edindiğiniz becerilerin ve niteliklerin nasıl kullanılacağı hakkında zor sorular sorma konusunda. Karşılaştığınız gibi kararlar karmaşıktır. Hukuk fakültesinde, ciddi bir suçla itham edilen herkesin yasal danışmanlığa hakkı olduğu öğretilmiş olacak. Hukuk davaları ve şirket davalıları söz konusu olduğunda durum farklıdır. (Buradaki ayrıntılar dava türlerine ve yargı bölgelerine göre değişir.) Ancak şirketlerin genellikle hem hukuk hem de ceza davalarında kendilerini uygun lisansa sahip avukatlarla temsil etmeleri gerekir. Ve ilke, bir suçluyu temsil etmenin, ipso facto, bir erkekleştirme eylemi olmadığıdır.

Şimdi, şirketler çevreye ve dolayısıyla bir bütün olarak insanlığa zarar verdiğinde haklı olarak endişe duyuyoruz. Ama bu tür şirketler meşru nasihat ve temsil bulamazlarsa dünyanın nasıl düzeleceğini görmek zor. Yasanın ne olduğunu bilmeyen bir şirket gerçekten daha mı iyi davranacak? Bunun da ötesinde, şirketler sadece müvekkillerinin yaptığı yanlışlara kayıtsız kalan avukatlar bulabilseydi, dünya büyük olasılıkla daha da kötü bir hale gelirdi. Ceza savunmasında olduğu gibi, onaylasa da onaylamasa da kişi ve dernekler için özenle çalışacak avukatlara ihtiyacımız var. İşiniz, müşterileriniz hakkındaki hisleriniz ne olursa olsun, onlara hakları olanı vermek olacaktır. Bu, etkili ve kararlı yasal tavsiye ve rehberliği içerir; yasaları çiğnemelerine veya yetkililere yalan söylemelerine yardım etmeyi içermez. Gerçekten de, bir mahkeme memuru olarak, onlara bunları yapamayacaklarını söylemek ve bu konuda yardımcı olmayı reddetmek gibi bir göreviniz var.

Müvekkillerinizin yaptığı kanunî olsa bile, faaliyetler yasal olmadığı için rehberlik ve temsil sağlamaktan yine de rahatsızlık duyabilirsiniz. İklim krizini tüm ciddiyetle ele alan yasa ve yönetmeliklere sahip olmalıyız, ama yok. Şirketler hukuku işine girmeyi reddetmek sizi bu müvekkillerin yaptığı yanlışlardan uzaklaştırır ama onları kanunî yardımdan mahrum etmez. Sonuçta, katılmayı reddederseniz firma onlara hizmet etmeyi bırakmayacak. Ancak kariyer seçiminizin bu müşterilerin yaptıklarında bir fark yaratacağını iddia etmiyorsunuz. Sadece bunu yapmalarına yardım etmek için dahil olmak istemezsiniz. Bu yüzden özellikle hayatınızdaki bir “kara leke”den söz ediyorsunuz.

Gerçi bu ahlaki muhasebe biçiminin pek bir anlamı yok. Yine, çekişmeli bir yasal sistemin adil bir şekilde işlemesi için, onaylamadıkları müvekkillere hizmet vermeye istekli avukatların olması gerekir. Bu bir kusursa, birinin ahlaki puan kartında görünmesi gerekir. Ama elbette bunu birinin yapması hem iyi hem de yapan kişi için bir kusur olamaz. (İşinizin bir parçası olarak bir şeyi yapmak zorunda kaldığınız için pişmanlık duyabilirsiniz, bu bir şeylerin kendisi yanlış olmasa bile.) Ve işin iyi tarafı, tüm müşterilerinizin kötü niyetli olması muhtemel değildir; şirketiniz ayrıca, birlikte çalışmaktan aktif olarak keyif alabileceğiniz kişiler için bazı ücretsiz işler yapacaktır.

Bazı analistler, özellikle de etkin özgecilik hareketiyle ilişkili olanlar, yüksek ücretli yolun sizin için ahlaki açıdan en iyi yol olabileceğini bile öne sürebilirler. Filozof Peter Singer’in “Yapabileceğiniz En İyi Şey” adlı kitabında keşfedilen verme-kazanma yaklaşımında, gerekli becerilere sahip insanlar çok para kazanmak ve bunun büyük bir kısmını insani amaçlara vermek için yola çıkabilirler. kendilerini doğrudan iyilik yapmaya adasalardı, dünyayı sahip olacağından daha fazla. Bu senaryoda, bu kredileri paylaştırabilir, ailenize yardım edebilir ve daha sonra, zengin bir ücretli ortak olarak, kazançlarınızın büyük bir bölümünü gelişmekte olan ülkelerde hayat kurtarmaya veya iklim güvenliğini ve adaleti geliştirecek amaçları desteklemeye verebilirsiniz. Kamu yararı merkezindeki düşük maaşlı işi bırakmış olacaksınız, ancak cömert bağışlarınız böyle üç pozisyonu finanse edecek. Amacınız basitçe olabildiğince çok insana yardım etmek olsaydı, dikkatli bir değerlendirmeden sonra, büyük maaş çekinin yapılacak doğru şey olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Yine de burada önemli olan bir taraf sensin. Bencillik, sizin ve sevdiklerinizin çıkarlarını hesaba katmak değildir; mesele bu çıkarlara hak ettiklerinden daha fazla ağırlık vermektir. Borçtan kurtulmak ve ailenize yardım etmek için para almak, etik açıdan takdire şayan bir insan olmakla tutarlı, tamamen makul bir amaçtır. Ama işinizde doyum almak da öyle. Zamanınızın çoğunu kurumsal nogoodniklerin hizmetinde geçirirseniz, mutsuz olabilirsiniz. Bu, yapmak zorunda kalabileceğiniz bir seçim değil. Öte yandan, staj yaptığınız firma gibi bir firmada ortak olursanız, firmanın kabul ettiği davaların dengesini değiştirebilirsiniz. Ya da geçiminizi değerlerinizle daha uyumlu hale getirmek, çevreyi kötü kullananlar yerine çevreyi korumak için daha sonra iş değiştirmeyi planlayabilirsiniz. Yüksek maaşlı hukuk firmasında çalışmış olmanızın, kurumsal kirleticilerin nasıl çalıştığı konusunda size değerli bilgiler vermesi tamamen olasıdır.

Buradaki hesap, tüm bu çelişkili düşünceleri içerir. Hangi yoldan gidersen git, iyi şeyler yapabileceğinden şüpheleniyorum. Mektubunuz, içinizdeki “küçük idealistin” erken emekli olmayacağını söylüyor; Şu anda bulunduğunuz rotada kalmanız, önemli olan nedenleri unutacağınız anlamına gelmez.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)