İkili Alakalarda Hudut İhlali ve Sağlıklı Sonlar

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Sen beni gereğince anlamıyorsun diye başlayan cümlelerde eksikliğini hissettiğimiz fakat neyin eksik olduğunu bir türlü çözemediğimiz kavram sonlar.

Kişilerarası bağlarda sağlıklı hudutlar aşikâr oranda karşımızdaki kişiyi içselleştirdiğimiz ve aşikâr oranda ayrışıp kendi alanımızı yarattığımız bir bütündür.

Karşımızdaki kişiyi icsellestirdiğimiz ölçüde hudutlar kaybolur ve sağlıklı bir bağlantı ortamından kelam edilemeyebilir.Kişilerarası sağlıklı hudutlar, kişinin benlik bütünlüğünü korur.

Öz inancını ve benlik algısını olumlu tarafta tesirler. Bağlantı hünerlerini güçlendirir. Bireylerin sorun durumlara sağlıklı bakış açısı ile tahlil odaklı yaklaşmasına takviye olur.

Hudutlar duygusal, ekonomik, cinsel, fizikî ya da vakit içinde ilgili olabilmektedir. Sonlar bir öbür manada evvelarimizi belirleme halidir.

Ben herkesten daha kıymetliyim ve kendimi evvelandirmeliyim hali değil lakin ben de kıymetli biriyim ve kendi bedelimi fark ediyorum demektir.

Çocukluk yaşantımızdan itibaren ebeveynlerimizin bizim yerimize düşündüğü sorunlarımızı çözdüğü durumlar yaşadıysak ya da ebeveynlerimi keyifli etmeliyim onları üzmemeliyim diye düşünerek davranışlarımıza taraf verdiysek ileride de el alem ne der niyetleri ile davranışlarımıza istikamet veriyor ve vakit içinde hudut ihlallerine ve duygusal manipülasyona daha açık bir hale gelebiliyoruz.

Diğerinin sonları nerede başlıyor daha kıymetlisi bizim hududumuz nerede bitiyor pek emin olamayabiliyoruz.

Sonlarımızın ihlal edildiğini düşündüğümüz lakin bundan tam olarak emin olamadığımız durumlarda kendimize sormamız gereken iki temel soru var aslında;

1.Şu an yaptığım bu davranış ya da niyet ile hayatımın merkezine gündemime kimi ya da neyi almaktayım? 2.Şu an bana yapılan bu durum en yakın arkadaşımın yaşadığı bir durum olsaydı ona ne söylerdim?

1. Soru birçok vakit hudut ihlalleri ile karşılaştığımızda kendimizi evvelandirmediğimiz durumlar ortasında bulduğumuz için ,

2. Soru ise hudut ihlali durumu ile karşılaştığımızda duygusal manipülasyon ile bir arada kendimize öz şefkatli davranmadığımız, kendimizi eleştirdiğimiz ve yakın bir arkadaşımıza tıpkı biçimde davranmadığımızı fark etmemiz için sorulan sorulardır.

Hudut ihlali bireylerin öz yeterliliklerini, öz itimat ve öz kıymetlerini olumsuz istikamette etkileyen bir durum olsa da ikili alakalarda sağlıklı hudutlar belirlemek farkındalıkla mümkündür.