Güvercinlerle Nasıl Yarışılır

Beykozlu

New member
Amerikan Yarış Güvercin Birliği’nin 16 yaşındaki gençlik elçisi Joseph LaQuiere, “Fazla bağlanma,” diyor. 2019’da LaQuiere, Craigslist’ten altı güvercin satın aldı. Ertesi yıl, bir yarışa girdiği ilk güvercin asla geri dönemedi. Bazen kuşlar vahşi sürülere katılır, elektrik hatlarında ölür veya kuvvetli rüzgarlarda kaybolur. Asla emin olamazsın.

Güvercinlerle her yerde yarışamazsınız; bitiş çizgisi, güneş, manyetik alanlar ve tanıdık kokulardan oluşan bir koku haritasının bir kombinasyonunu kullanarak buldukları evleri olmalıdır. Kuşlara nezaketle davranarak, onları iyi besleyerek ve temiz barınak sağlayarak evlerine dönmek istemelerini sağlayın. Bantlı, aşılanmış kuşları yaklaşık dört ila altı haftalıkken eğitmeye başlayın. LaQuiere, “Gençler oldukça uysal” diyor. Çatı katında daire çizerek uçmayı öğrenecekler. Kuşlar güçlendiğinde, onları yarım mil uzağa götürün ve bırakın. Genel kural, her mesafede iki tur yapmak ve ardından bu mesafeyi ikiye katlamaktır. Güvercinler yaklaşık 70 mil öteden evlerine uçtuklarında, birkaç yüz mil yarışmaya hazır hale gelirler. LaQuiere, “Şiddetli yağmur, gök gürültülü fırtınalar, kar ve sis hariç çoğu hava türünde uçma alıştırması yapmalarına izin verin” diyor.

İnsanlar yüzyıllardır güvercinlerin hedef arama yeteneklerinden yararlanıyor; Cengiz Han, Asya ve Doğu Avrupa’da komutları iletmek için güvercinler kullandı. Bu günlerde, en hızlı uçanlar, yarış atları gibi yüksek düzeyde yetiştirilmiş ve soylu olma eğilimindedir. 2020’de New Kim adında bir dişi yarış güvercini yaklaşık 1 dolara satıldı. Belçika’da bir müzayedede 9 milyon. Yine de, yarışmak için zengin olmanıza gerek yok. Şu anda üremekte olduğu Porsche 911 adlı bir kuşun soyu da dahil olmak üzere birkaç safkan kuş satın alan LaQuiere, “Birçok güvercin insanı, başlamanız için size kuşları ücretsiz olarak vermeye istekli” diyor.

Detroit banliyösünde bir evleri olmasına rağmen, LaQuiere, ailesi ve dört kardeşi aylarca ülkeyi dolaşıp 30 kuşu için bir güvercinlik ile donatılmış bir karavan çekerek geçirdiler. Kuşları eğitmek için eve dönene kadar LaQuiere, yarışan kuşları yetiştirmeye odaklanmıştır. Annem bana diyecek ki: ‘Seni bütün gün görmedim. Nerelerdeydin?” diyor LaQuiere. “Ben de, ‘Güvercinlerle dışarıda. ‘”