Eski Sevgilimden O Çıplak Fotoğrafları Silmesini İsteyebilir miyim?

Beykozlu

New member
Birkaç aydır görüştüğüm birinden kısa süre önce ayrıldım – uzun bir ilişki değil ama çok yoğun bir ilişki. Ayrılığımızda onun hakkında bilmediğim çok şey olduğunu fark ettim ve artık ona eskisi kadar güvenmiyorum. Telefonundaki çıplak resimleri silmesini istemenin etik bir yolu var mı? Bir parçam, eğer alınırlarsa, sizde kalacaklarını düşünüyor, ama artık onun onları tutması konusunda rahat hissetmiyorum. Misilleme olmadan bu konuda nasıl dolaşılacağına dair herhangi bir öneriniz var mı?H. Y.

Tutması gereken mi? Evet ve hayır. Sizden bu resimleri aldığında, ona bazılarının mülkiyet haklarını verdiniz, bazılarını değil. Özellikle, bunları başkalarıyla paylaşmasına izin vermiyordunuz. Makul bir gizlilik beklentisini korudunuz. Fotoğrafları onunla “paylaştığınızı” söylemek doğaldır ve bu fiil oldukça yerindedir, çünkü Gönder’e bastığınızda, mülkiyetinizden tamamen vazgeçmemiş olursunuz.

Elbette, ondan bu görüntüleri silmesini istemekte ve bu fotoğrafları paylaşmak için sizin izniniz olmadığını hatırlatmakta özgürsünüz. İyi bir insan bu isteği kabul eder ve bu hatırlatmaya ihtiyaç duymaz. Ancak bu hatıralara hakkı olduğu görüşünde olabilir. Ve onları silmeye söz vermiş olsa bile, bunu gerçekten yapıp yapmadığını bilmenin hiçbir yolu yok. Daha az güvenilir bulduğunuz birine güvenmeniz gerekir.

Misillemeden bahsediyorsunuz. Ondan onları silmesini istemenin, belki seçilmiş bir kişiye, belki de daha geniş bir alana yaymasını daha muhtemel hale getireceğini düşünüyor musunuz? Çoğu eyalet, çeşitli koşullara tabi olarak, çıplak veya cinsel görüntülerin rıza dışı yayılmasını suç sayar.

Ama amacınız ilk etapta ihlali önlemektir. Eski sevgilinizi nasıl yöneteceğiniz konusunda en iyi yargıç siz olacaksınız; İnsanlardan yapmak zorunda olmadıkları bir şeyi yapmalarını istemenin düşmanca olması gerekmediğini not edeceğim. Kibarca, bu resimleri onunla paylaştığınız için pişman olduğunuzu, onları sileceğini umduğunuzu ve mahremiyetinize saygı duymaya devam edeceğine güvendiğinizi ona bildirin.

Geçen bir sabah, yerlerim temizlenirken biraz iş yapmak için babamın evine gittim. Bir gün önce babama sabah geleceğimi söyledim ve gitmeden birkaç dakika önce tekrar mesaj attım. Evinin anahtarı bende olduğu için içeri girdim. Babamın benim gelmeme hazırlıklı olmadığını ve duşta olduğunu çabucak fark ettim. “Merhaba” diye bağırdım ve mutfağa yöneldim. Mutfakta parlak renkli bir vibratör şarj oluyordu. Bunu gördüğüme çok şaşırdım, özellikle de altı yıllık kız arkadaşı şu anda şehir dışındaydı ve ertesi akşama kadar dönmeyecekti. Biraz hava almak için hızlı bir yürüyüşe çıkacağımı babama seslendim ve döndüğümde vibratör gitmişti. Kız arkadaşının dönüşüne hazırlanmak da dahil olmak üzere bir dizi olası açıklama olduğunu biliyorum. Ancak babamın bir aldatma geçmişi var ve şu anki partnerine yalan söylüyor olabileceğini düşünmek beni üzüyor. Dürüst olmak gerekirse, babamla gördüklerimi açığa vurmak istemiyorum ama kız arkadaşına şüphelerimi bildirmek gibi bir yükümlülüğüm var mı?Adı Gizli

Önce gördünüz gördüğün şey, baban evinin anahtarıyla sana güvendiği için. Ona mesaj atmış olsan da, sana mesajlarını okuduğunu düşünmen için sebep verdiğini söylemiyorsun. Yani birinin evine habersiz giriş yaparak gördüklerinizden bahsediyoruz. İkincisi, kız arkadaşının sizinle olan ilişkisi tabiri caizse onun üzerinden geçer; ona karşı olan yükümlülüklerin ona karşı olan yükümlülüklerinden daha azdır. Üçüncüsü, aktaracak hiçbir bilginiz yok, sadece spekülasyon. (Dikkat ettiğiniz gibi, bir takım olası açıklamalar var. ) Evet, eğer o sadakatsiz olsaydı ve kadın bunu bilmiyorsa, o bilseydi, diğer şeyler eşit olsa daha iyi olurdu. Ama bu onun için yanlış, senin için doğru değil. Onun mahremiyetinin bu ihlaliyle ilgili kendi avukatını tutmayı babana borçlu olduğunu söyleyebilirim. Ve bunu aklından çıkarmayı kendine borçlusun.

Üniversitemin fakültesinde okuyan ama hiç tanışmadığım bir Facebook arkadaşım, uzun yıllardır üzerinde çalıştığım bir müsvedde için beni bir yayıncıyla tanıştırdı. Memnunum, kitap yayınlanmak üzere kabul edildi!

Bu Facebook arkadaşıma çok minnettarım ve onlara güzel bir öğle yemeği ısmarlamayı düşünüyordum. Eşim diyor ki: “Kesinlikle hayır! Bu kişiyle gerçek arkadaş değilsiniz. Onlara ulaşmak ürkütücü, senin bir çeşit sapık olduğunu düşünecekler!” Partnerim benim ürkütücü olmam konusunda haklı olup olmadığına bakılmaksızın, hiç tanımadığım bu “arkadaş”a öğle yemeği teklif etmek uygunsuz mudur? Yıllar boyunca birbirimizin Facebook gönderilerine yorum yaptık ve birbirimizi ilginç bulduğumu düşünüyorum. (Aslında arkadaş olmaya karşıyım.)

Sence bu sorunun cevabı cinsiyetimize ve/veya cinsel kimliğimize göre değişir mi?
Adı Gizli

seni buluyorum eşin yorumu şaşırtıcı. Belli ki eşiniz bu öğle yemeğinin romantik bir teklif olarak okunması gerektiğini düşünüyor (cinsiyet ve cinsel kimlikleri alakalı kılmak). Yine de tanımladığınız etkileşimler göz önüne alındığında, meslektaşlar arası bir öğle yemeği çok doğal bir teklif gibi görünüyor. Sevginin pek çok türü vardır; eros ve philia farklı izler izleyebilir. Sevgi dolu ve sadık bir eş olmak, kendinizi yeni arkadaşlıklardan uzak tutmanızı gerektirmez.

21 yıldır şirketimde çalışıyorum. Bana her zaman adil davranmıştır. Buradaki görevimin tadını çıkardım ve emekliliğimi 1 Mart’ta bildirmeyi planlıyorum.

Bu yılın başlarında sorumlulukların karıştırılacağını duydum. Bu sorumluluklar, dış müşterilerimizle etkileşimi gerektirir. Bu, güven ve sağlam bir çalışma ilişkisi geliştirmem gereken yeni dış müşterilere verildiği anlamına gelebilir. Soru: Yeni müşterilerin sorumluluğunu aldıktan birkaç ay sonra ayrılacağımı bildiğim halde, işverenlerimin yeni müşterilerimi bu kadar kısa bir süre sonra yeniden atamak zorunda kalmamaları için daha erken bildirimde bulunma zorunluluğum var mı?
Adı Gizli

İstemiyorsun çalışmaktan keyif aldığınız bir şirkete rahatsızlık vermek için. Bu senin hakkında iyi konuşuyor. Ama sonuç olarak neden kendini rahatsız etmen gerektiğini anlamıyorum. Neden patronlarınıza ne yapmayı planladığınızı söyleyemiyorsunuz ki onlar da görevleri ve müşteri ilişkilerini değiştirirken bunu hesaba katabilsinler? Patronlarınız size adil davrandı; Onlara adil davranmış olarak ayrılacaksınız.

Büyük bir devlet üniversitesinde yüksek lisans öğrencisiyim ve bölümüm tarafından finanse edilebilecek kadar şanslı birkaç öğrenciden biriyim. Geçenlerde, bölümdeki diğer lisansüstü öğrencilerin (finansmanlı ve fonsuz) bir Covid yardım bursuna kaydolduklarını öğrendim. Maddi sıkıntıda değilim ve ailemden kimseyi maddi olarak desteklemiyorum, ancak yüksek lisans harçları yüksek değil ve üniversitemin yakınında yaşamanın maliyeti yüksek, özellikle de birçok konut yönetimi şirketi bunu varsayıyor gibi görünüyor. öğrencilerin ebeveynleri tarafından tamamen desteklendiğini ve bu nedenle kira gelirimin gülünç derecede yüksek bir kısmını oluşturuyor.

Covid vurduğunda hayatımı değiştiren bir şey yaşadığımı söyleyemem ama diğer birçok öğrenci gibi çevrimiçi olmayı daha stresli, üzgün ve izole edici buldum ve sonuç olarak zihinsel sağlığımda ciddi bir düşüş hissettim. pandeminin başlangıcı. Bu para zaten okuluma verildiyse, Covid yardım bursuna kaydolmak yanlış mı?
Adı Gizli

Filozoflar genellikle “kurumsal çöl” terimi, bir kişinin bir organizasyonun veya yönetim biriminin kurallarına göre hak ettiği şeyi ifade eder ve burada geçerli olan budur. Kurallar makul ise, onlara uymamak için hiçbir neden yoktur. Yardım programının nasıl yapılandırıldığını veya uygunluk kriterlerinin neler olduğunu söylemiyorsunuz. Ama neden başvurmuyorsun? Tüm soruları doğru yanıtlarsanız ve hak kazanırsanız, yardıma hak kazanırsınız.

<saat/>

Kwame Anthony Appiah, N.Y.U’da felsefe öğretiyor. Kitapları arasında “Kozmopolitlik”, “Onur Yasası” ve “Bağlayıcı Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek. ” Bir sorgu göndermek için: ethicist@nytimes adresine bir e-posta gönderin. com; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, N. Y. 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin. )