Eşimin Ailesi Her Hafta Sonu Bizde Kalır. Bir Söz Alabilir miyim?

Beykozlu

New member
Çin kökenli partnerimle uzun süreli bir ilişki içindeyim. Aynı evi paylaşmaya başladıktan kısa bir süre sonra, ailesi hafta sonları bize gelmeye başladı; yakındaki dairelerinin hafta sonları gürültülü olduğunu ve rahatlamaya ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir. O zaman bunun beni rahatsız ettiğini söylemedim. Ama artık her hafta sonu, hatta bazen hafta içi bizimle kalıyorlar ve sıklık beni yıprattı.

Bazı somut olmayan varlıklar işleri daha da kötüleştirir. İngilizce bilmiyorlar, bu da bir evi paylaşmayı stresli hale getiriyor. Arkadaşları yok ve çok az paraları var. Görünüşe göre bizi ziyaret etmek onların tek hobisi ya da yaşam amacı. Mutfağı ele geçiriyorlar, lezzetli yemekler yapıyorlar ama tatmin edici bir şekilde temizlik yapmıyorlar. Bu, tahmin edebileceğiniz gibi hassas bir konu haline geldi ve Çinli ebeveynlerin çocuklarını ziyaret etmesinin yaygın olduğunu söyleyen partnerim artık tartışmayacak. Ama artık bir ev eşyası oldukları için imkansız görünse de, bir tür uzlaşmaya varmak istiyorum.
Ad Gizli

Kulağa şöyle geliyor eşinizin ebeveynleri size ailenin bir üyesine davrandıkları gibi davranıyorsa. Siz ve oğulları gerçekten evli olsanız da olmasanız da, onlar için yarı kayınvalidesiniz. Partnerinizin önerdiği gibi, durumun belirli özellikleri kültürel geçmişleriyle ilgili olabilir, ancak kayınpeder sorunları dünya çapında oldukça yaygındır.

Burada olan şey, siz ve eşinizin duygularınızı hesaba katmayan bir anlaşmaya varmanızdır. Etik, klasik anlamda iyi yaşanmış hayatla ilgilidir, fakat hayatlar başkalarıyla birlikte yaşanır. Ve bu yüzden evet, her tarafta ayarlamalarla uzlaşma çağrısı yapılıyor.

Yeni başlayanlar için mutfaktaki dağınıklığın sizin için ne kadar önemi var? Ev içi dağınıklıkla ilgili duygularımız hem alışık olduğumuz şeyleri hem de bireysel mizaçlarımızı yansıtır ve bu duygular strese neden olabilir. Bu tür konularda bir ortağın zevkine yanıt vermek, üzerinde düşünmeyi gerektirir; hafife alınmamalı. Belki partneriniz, ailesinin etrafını temizlemeye ve hatta onlara temizliğin nasıl yapılmasını istediğinizi açıklamaya istekli olacaktır. Ne de olsa orası senin olduğu kadar onun da evi.

Birbirinizle daha kolay iletişim kurmanız da yardımcı olacaktır. Partnerinizin ailesinin İngilizce bilmediğini söylüyorsunuz. Ama aynı şekilde, onların bakış açısına göre sen Çince bilmiyorsun. Ciddi bir ilişkide, eşinizin ailesiyle iletişim kurmayı öğrenmek genellikle anlaşmanın bir parçasıdır. Dil sadece bir tür engeldir, ancak azaltmak için biraz çalışabileceğiniz bir engeldir. Çevrimiçi bir sınıf için zamanınız var mı? Dillerle ilgili komik bir şey: Biraz bilmek, hiçbir şey bilmemekten çok daha iyidir. (Sırasıyla misafirlerinizi birçok yerde mevcut ve ücretsiz olan ESL dersleri almaya teşvik edebilirsiniz)

Ancak burada ihtiyaç duyulan en önemli konuşma siz ve partneriniz arasındadır. Artık ortak evinizdeki ebeveyninin yerini tartışamıyorsanız, bir çiftler danışmanı kullanarak evlenme teklif etmek isteyebilirsiniz. Ancak gerçek ilerlemenin anahtarı, çözüm olarak neyi kabul edeceğinize karar vermeniz olacaktır. Belki hafta sonlarını partnerinizle yalnız geçirmek istersiniz. İyi olacağınız bir frekans var mı? Başlamak için bir yer burası.

Kayınvalide ile özellikle yakın çevrede ve uzun süreli ilişkilerde müzakere etmek zor olabilir. (Tatillerde pek çok insanın bunu hatırlatmasına gerek yoktur.) Ancak ikiniz için de uygun bir düzenleme bulmak, sizin ve eşinizin ötesinde olmamalı. Ve ilişkinizin geleceği tehlikedeyse, bunu netleştirmeniz gerekir. Partnerinizin sevdiği tek kişi ailesi değil.

Kocam ve ben 11 yıldır evliyiz ve çoğunlukla uyumlu bir ilişkimiz var. İkimiz de duygusal olarak okuryazarız ve farklılıkları çözmek için harika araçlara sahibiz, ancak bir sorun beni şaşırttı.

İşleri bölüşüyoruz ve kendi banyolarımızı temizlememiz gerekiyor ama o kendi banyosunu temizlemiyor. Gerçekten kötü. Ben bir mikrop düşmanıyım ve günde birkaç kez oraya girdiğini bilmek bile tüylerimi ürpertiyor. Mikrop düşmanı olmamın benim sorunum olduğunu düşünüyor ve bu kesinlikle işin bir parçası olsa da, temel temizlik standartları diye bir şey de var.

Ama işin püf noktası şu: Ben (anlaşılır bir şekilde) temel standartlar veya “uygar insanların ne yaptığı” hakkında hiçbir şey söyleyemem çünkü o Kızılderili. Babası evsizdi ve uzun süre bir kumsalda yaşadı ve büyükannesi toprak zeminli bir evde yaşadı. Ve en önemlisi, sözde “uygar” insanlar kabilesini neredeyse yok etti (o, geriye kalan birkaç düzineden biri). Bu konuya kültürel açıdan saygılı bir şekilde nasıl yaklaşılacağı konusundaki düşünceleriniz için minnettar olurum.
Ad Gizli

Dediğim gibi, Düzenlilik standartları, geçmişimiz ve deneyimlerimiz tarafından şekillendirilebilse de, kişiden kişiye kendine özgü şekillerde de değişir. Bu tercihler asimetriktir: dağınık insanlar kural olarak dağınıklığı tercih etmezler; sadece kayıtsızlar. Neatniks, aksine, her şeyin düzenli olmasını gerektirir. Kendinize “mikrop düşmanı” diyorsunuz ve – fobi çağrışınızı gerçek anlamıyla alırsak – onun kabul edilebilir bulduğu bir duruma karşı mantıksız bir tiksinti beslediğinizi söylüyorsunuz. Banyosunun sağlık açısından bir tehlike oluşturduğunu gerçekten düşünmeseniz de, her temas ettiğinde bölgeden bulaşan bir tür kirlilik hayal edersiniz. Bu tabuların psikolojisidir. Sizin için psikolojik bir meydan okuma olan şey için bir taviz talep ediyorsunuz.

Talebinizi halkına saygısızlık olarak algılayacağından endişelenmeniz, sorunun gerçekte ne olduğu hakkında konuşamadığınızı gösterir. Belki de benzer duygular beslediği bir şey hakkında düşünerek ona yardım edebilirsiniz. Pek çok evlilikte – hem kültürler arası hem de etnik gruplar arası – evlilik bağı, paylaşmadığımız tabuları uzlaştırmayı gerektirir. (Bazen gerçek olanlar: Gana’da babamın matriklanında belirli et türleri tabu olduğu için, annem tabuya inanmasa bile evde geyik eti servis etmezdi.) temizlik standartları” veya tercihlerinizi uygarlık terimleriyle gerekçelendirin. Yoksullar ya da kabileler arasında dağınıklık bir erdemmiş gibi değil. Kişisel olarak rahatsız edici bulduğunuz şeyler hakkında konuşun. Son, pratik bir not: Her birinizin kendi banyosu var — bir temizlikçinin düzenli ziyaretlerini karşılayabilmeniz mümkün mü?

Yarı zamanlı profesyonel olarak ve yarı zamanlı evde oturan bir ebeveyn olarak çalışıyorum. Evliyim ve eşim tam zamanlı çalışıyor. İlgili alanlarımız duygusal ve entelektüel olarak tatmin edicidir ancak kazançlı değildir. Bir ev satın almaya çalıştık, ancak peşinatlar ve daha yüksek ipotek oranları ile mücadele ediyoruz. Ailem zengin. Ölümlerinden sonra mülklerinin nasıl paylaşılacağı konusunda açık tartışmalar yaptık; her çocuk mirasın farklı bir yüzdesini miras alacak, ancak her biri aynı sabit nakit tutarı da alacak.

Daha fazla servet elde etmeye yönelik olmayan kararlar (profesyonel olarak, hayat arkadaşı seçimi) verdim. Onlardan mirasımın nakit kısmını şimdi bana vermelerini, bir evin peşinatına yardım etmelerini istemem etik mi yoksa önceki kararlarımın sonucu olan sınırlar içinde mi yaşamalıyım?
Ad Gizli

karşı çıkıyorum mali durumunuzun tamamen sizin eseriniz olduğu önerisi. Kısmen kararlarınızı yansıtsa da, kontrolünüz altında olmayan pek çok şeyi de yansıtır. Mütevazı yuva yumurtanızı, daha sonra onu bir devekuşu pençesine ya da bir sinek kuşunun pençesine dönüştüren bir danışmana emanet edebilirdiniz. Kesinlikle, bölgenizdeki artan ipotek maliyeti ve konut fiyatları sizin işiniz değil. Ailenizden daha fakir olmak, hayattaki seçimleriniz için katlanmanız gereken bir tür ceza değildir. Bu nedenle, anne babanızın iyi dilekleriyle durumunuzu iyileştirmekten çekinmeyin. Süre boyunca, anne babanız parayı kardeşlerinize vermeden önce size vermenin haksızlık olduğunu düşünebilir: Şu anki değeri, on veya yirmi yıl sonraki değerinden daha fazladır. Yine de, talebinizi reddetmeleri durumunda onlarla olan ilişkiniz zarar görmeyecekse, ne dediklerini bir görseniz iyi olur.

Kwame Anthony Appiah NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Kozmopolitanizm”, “Onur Yasası” ve “Bağlayan Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018 adresine posta gönderin. (Gündüz telefon numarası ekleyin.)