Erotik Gerilim Filmlerini Neden Seviyorum?

Beykozlu

New member
Erotik gerilim filmlerine olan hayranlığımı 1998 Neve Campbell ve Denise Richards aracı “Wild Things”e kadar götürebilirim. Babam ve ben onun önerisi üzerine birlikte izledik (Bohem Manhattan’daki çocukluk evimde hiçbir zaman fazla sansür yoktu) ve filizlenen bir genç sinefil olarak, cilalı, ustaca kalitesine hayran kaldım. Arsa, lise rehberlik danışmanlarını tacizle suçlayan Campbell (esmer, asık suratlı, fakir) ve Richards (sarışın, popüler, zengin) ile ilgilidir. Kısa süre sonra hikaye, dolambaçlı bir çift haç çalılığı haline gelir ve hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Son jenerikler yuvarlanıp Campbell’ın filmin suç dehası olduğunu ortaya çıkardığında, neşelenmeye hazırdım. Bu filmlerdeki en büyüleyici kadınların çoğu gibi, Campbell’ın karakteri de başkalarının yeteneklerini küçümsemelerini kendi yararına kullanan bir yabancıdır. Alt sınıf statüsüne aldanan düşmanları, onun bilgisiz olduğunu düşünüyor, ancak aslında cinselliğini onları alt etmek için kullanan kurnaz bir stratejist.

Başka bir deyişle, o bir femme fatale – yarım yüzyıldan fazla geriye giden bir mecaz. “Çifte Tazminat” ve “Postacı Her Zaman İki Kez Çalar” gibi kara filmler onu 20. yüzyılın ortalarında bir arketip olarak belirledi, ancak 80’lerin ve 90’ların erotik gerilim filmleri, onun cinselliği istediğini elde etmek için bir araç olarak kullanmasını açıkça ortaya koydu. istiyor. İster eski usul bir dedektif hikayesinde, isterse 90’ların başlarındaki bir erotik gerilim filminde olsun, femme fatale bir sihirbazdır, hem ekrandaki erkekleri hem de izleyicileri kandırır.

Erotik gerilim, politik olarak muhafazakar ama kültürel olarak değersiz olan müreffeh Reagan döneminde öne çıktı. Bu filmler bu çelişkiyi verimli bir şekilde araştırdı ve 90’larda gişede altın sertifikası aldı. Yuppie kültürünün aşırılıklarını ve endişelerini, ortalığı karıştırmadan önce psikoseksüel açıdan karmaşık ama stilize edilmiş ticari ürünlere damıttılar. 40’ların ve 50’lerin klasik kara filmlerinin karamsar, femme-fatale dolu dünyasından yola çıkan erotik gerilim, lazer keskinliğinde güzel kadınların kötü şeyler yapmasına odaklanarak her zaman görkemli bir şekilde aşırıydı. “Temel İçgüdü”, “Ölümcül Cazibe”, “Vücut Isısı” ve “Son Baştan Çıkarma” gibi filmlerde, kendinden emin kadınlığın hesaplanmış performansı, eşit ölçülerde korku, uyarılma ve huşu uyandırır.

Erotik gerilim filmlerini cinsiyetçi bir ahmak olarak nitelemek kolaydır -ki öyle olabilirler- ama onlarda göründüğünden daha fazlası var. Ortaya çıktıkları ürkütücü cazibe alanlarını bir düşünün: ışık gölgeli aydınlatmada çekilen, yoğun sigara dumanıyla dolu ve şampanyaymış gibi kokainin tadını çıkaran eğlence düşkünlerinin şatafatlı yoğunlukları. Bunlar, zevkin bayağılığa yaklaştığı hiperbolik şehvetin görüntüleridir. Femme fatale’in aldatma eylemleri, bu ortamları yansıtıyor ve arzunun görüntülerini, bizi uyandırmak kadar rahatsız da hissettirecek şekilde sunuyor (“Ölümcül Cazibe”de, örneğin, Glenn Close’un karakteri, bir sevgiliden intikam almak için evcil bir tavşanı kaynatıyor. onu kim reddetti). Bu bağlamda, “Temel İçgüdü” den (Sharon Stone tarafından canlandırılan) cinsel açıdan açık sözlü suç romanı yazarı ve cinayet zanlısı Catherine Tramell, kendine hakim olması ve çekiciliği, tam da ahlaksız olduğu için heyecan verici bir izleme sağlayan ve nitelikleri yine de ben olan ahlaksız bir figür. kendim için arzu.

Bu şüpheli ahlak alanlarında, femme fatale’in seksiliği ona üstünlük sağlıyor. Kendisine yalan söylemek isteyen erkeklerle dolu odalarda her zaman bir hedeftir. Bunu biliyor ve kendi lehine çeviriyor. Erotik heyecanlar açıkça kendini açığa vurmasında bulunsa da, bana daha heyecan verici görünen şey, onun bu tuzağı nasıl çalıştırdığı. O, bir espriyle ve mükemmel bir şekilde şekillendirilmiş kaşını kaldırarak izleyicilerini yanlış yönlendirebilen bir sihirbaz. Bir femme fatale her zaman erotik gerilimin erotik özelliklerini kullanmayı bilir. Catherine Tramell, erkek sorgulayıcılarını cinsel hayatı hakkında samimi bir tartışmayla korkuttuğunda ve iç çamaşırı giymediğini ortaya çıkarmak için ünlü bir şekilde bacaklarını açtığında, o an, incelenen seksiliğinde o kadar bilinçlidir ki, tuhaf hale gelir. Kim gerçek hayatta böyle bir şey yapar ki? Ama ekrandaki erkekler onun tarafından o kadar büyülendi ki, ne isterse yapabilir. Bu, kadın düşmanı bir dünyada silaha dönüştürülmüş bir kadınlık fantezisi ve Jeanne Tripplehorn Stone’un karakterini haykırdığında: “O kötü! O harika!” Keşke ben de kötü ve zeki olabilseydim, olmamam gereken yerlere doğru yol alabilseydim ve sadece filmlerde var olan seksilik ve kurnazlığın şık karışımıyla herkesi şaşırtmayı dilemekten kendimi alıkoyamıyorum.

Benim için, erotik gerilim filmleri en iyi, benim asla somutlaştıramadığım efsanevi bir figür hakkında kaçışçı fanteziler olarak tüketilir: Aldatma eylemlerini beceremeyecek, cinayetten bahsetmeyecek kadar nevrotikim ve sadece Her gün göz alıcı görünmek için fazla tembel. Pek çok kadın gibi ben de çok sık “özür dilerim” diyorum ve femme fatale’in kesinlikle yapmadığı tek şey özür dilemek.

Ancak bazen bir femme fatale’in kıskanılacak üslubu ve baştan çıkarmadaki ustalığını dilesem de, onun büyük ölçüde erkekler tarafından güçlü kadınların etrafındaki korkuların vücut bulmuş hali olarak yazılmış bir mecaz olduğunun da farkındayım. Erotik gerilimin femme fatale’i herhangi bir sayıda cinsiyetçi kinayeye sığabilir: O bir genç baştan çıkarıcı, bir yuvayı bozan, seksi bir psikopat olabilir. Kapitalist hesaba ve pantolona değer veren bir dönemin yaratığı, güçlü bir kadının kabus versiyonu. Ona çekildiğimi fark ederken ona siniyorum. Onun ve bu filmlerin sunduğu heyecan sadece cinsel değil. Bazı izleyicileri – en azından bunu – güçlü bir kadınlığın nasıl görünebileceğine dair varsayımlarını sorgulamaya ikna ediyor.

Abbey Bender, çalışmaları The Washington Post, Sight & Sound ve Artforum’da yayınlanmış bir yazardır.