Erika De Santi: "Fikirleri asla bir çekmecede saklamayın"

Beykozlu

New member
Erika, çok genç ve çok girişimci: azimli olmak her zaman senin özelliğin miydi?

Güçlü iradeli olmanın ötesinde, kendimi meraklı, hırslı ve tutkulu olarak tanımlarım. Her zaman zorluklardan öğrenmeye çalışırım ve ortaya çıkan her yeni zorluk karşısında girişimci ve proaktif bir yaklaşım izlerim. İşimle ilgili en sevdiğim şey, yeni projeler yaratırken yaratıcı ve yenilikçi olabilme ve yeni fikirlere hayat vermek için hayal gücümü kullanabilme imkanı. Bununla birlikte, en çok gurur duyduğum şeylerden biri, aynı tutkuyu paylaşan güçlü ve motivasyonu yüksek bir ekibi bir araya getirmeyi başarmış olmamdır.

Çocukluk hayaliniz…
Çocukken her şeyden çok iki şeyi severdim: voleybol ve okumak, bu yüzden gizli hayallerim profesyonel bir voleybolcu olmak ya da edebiyatla yaşamaktı. Bugün bu ilgi alanlarımı takdir etmeye ve boş zamanlarımda onları geliştirmeye devam ediyorum. Bununla birlikte, yabancı dilleri de her zaman sevmişimdir: dünyayı çok uzaklara gezme hayali yıllar boyunca bana hep eşlik etti. Her zaman uzak kültürleri ve benimkinden farklı yaşam biçimlerini bilmek istemişimdir.

Seyahat tutkusu DNA’nızda var.

Bu böyle, gerçekten benim bir parçam diyebilirim. Yirmi yaşında Londra’ya taşınmak için her şeyden vazgeçtim ve o zamandan beri seyahat etmeyi işim haline getirmeye çalıştım. Sadece şahsen seyahat etmeme değil, binlerce insanı Avrupa ve dünya çapında seyahat ettirmeme izin veren WeRoad ile bunu başardım. Ancak henüz yapamadığım bir şey, bir sırt çantalı gezgin olarak dünyayı dolaşmak için izinli bir yıl geçirmek, yani sırt çantasıyla seyahat etmek… ama er ya da geç yapacağım!

Anglo-Sakson dünyasının uzman bir uzmanısınız: Neyi takdir ediyorsunuz ve neye asla müsamaha göstermediniz?

Birleşik Krallık’ın çok kültürlülüğünü seviyorum, özellikle Londra’da (ki bu benim en sevdiğim şehir). O zaman zengin İngiliz müzik, tiyatro ve edebiyat kültüründen nasıl bahsetmiyoruz? Bununla birlikte, politik olarak çok doğru ve yargılayıcı olmak ve genellikle çok tarafsız olmak gibi bazı şeylerden hoşlanmam. İlginçtir ki, İngiltere’deki deneyimim sırasında, hem karakter (tutkulu, yaratıcı ve gürültülü tarafım) hem de kültürel (proaktif ve girişimci yaklaşımım ile) olarak hayal ettiğimden çok daha Latin olduğumu fark ettim. , beni İngilizlerin işleri yapma tarzıyla belirli bir çatışmaya götüren bir var olma biçimi, yine de keşfetmesi çok ilginçti.

WeRoad sizin şirketiniz: bana nasıl başladığını anlatır mısınız?

Her şey, seyahat arkadaşı arayan iki bin yıllık Paolo De Nadai ve Fabio Bin ile bir toplantıyla başladı: Arkadaşların hiçbiri planladıkları tarihlerde ve varış noktalarında onlarla ayrılamadı ve bazıları sadece tatlı yanlarıyla seyahat etmeyi tercih etti. . Bu yüzden grup seyahati organize eden bir acenteyle gitmeye karar verdiler; Bu deneyimden döndüklerinde, aynı “grup seyahati” modelini İtalya’ya da getirmeye karar verdiler, ancak iyi tanımlanmış bir hedefe, 25 ila 45 yaş arasındaki gençlere ve doğrudan seyahat rakamına odaklandılar. aracısız koordinatör. WeRoad bu nedenle, seyahat arkadaşı olmayanlar veya benzer ilgi alanlarına sahip kişiler eşliğinde seyahat etmeyi tercih edenler için ideal bir çözüm sunan, kendinizi organize etmenize gerek kalmadan otantik bir seyahat deneyimi sağlamak amacıyla kuruldu. sahip olmak. Fabio ve Paolo’nun ihtiyaçlarını tam olarak benimsediğim için, iyi bir Y Kuşağı olduğum için, Proje Yöneticisi olarak büyümesine rehberlik etmek için projeye katıldım. Ve WeRoad’da yaşama sebebim olan “ikigai”mi buldum.

Böyle bir başarının nedenleri nelerdir?

WeRoad’ı başlattığımızda, İtalyan pazarındaki gerçek bir ihtiyaca cevap verdik. Ve bence bunu kusursuz bir şekilde başardık: Doğru seyahat deneyimleri seçkisini sunarak, dikkatlerden kaçmayan benzersiz, ironik bir “ses tonu” kullanarak, iyi tanımlanmış bir hedef pazara odaklanarak. ve son olarak, tutkulu ve ilgili bir seyahat koordinatörleri topluluğunun yaratılması.

İş ve özel hayat, bazen karmaşıktır…

Kişisel deneyimim bana iş ve özel hayatı uzlaştırmanın gerçekten karmaşık bir zorluk olabileceğini öğretti. Bununla birlikte, benim gibi meraklı ve değişmeye meyilli bir ortağa güvenebildiğim için şanslıydım: birkaç kez kariyer yolumuzu veya yaşadığımız yeri sorguladık ve birlikte profesyonel gelişimin iyiyi gerektirdiğini öğrendik. Orta ve uzun vadede organizasyon. Ayrıca, birlikte çalışılacak ve güvenilecek yeteneklerin yetiştirilmesi, profesyonel bir yolun sağlıklı ve “insani açıdan sürdürülebilir” bir şekilde geliştirilmesinde kilit bir unsur olmuştur.

Girişimci olmak isteyen kızlara öneriniz?

Henüz eğitiminizi tamamlamamış olsanız bile iş tecrübesi toplamak, yaptığınız işi gerçekten seviyorsanız mantıklı düşünmek size yakışıyor ve bu konuda tutkulusunuz. Ayrıca, fikirleri çekmecede tutmadan hemen kendinizi test etmelisiniz çünkü “fikirler ucuzdur, uygulama her şeydir”, işe yarayıp yaramadığını görmek için onları hayata geçirmeye çalışmalısınız, yine de kendinize biraz zaman tanımalısınız. , çünkü başlamak her zaman kolay değildir. Ve vermek istediğim son bir tavsiye, girişimcilik maceranızı paylaşacağınız olağanüstü seyahat arkadaşları bulmak.

Kendinizle ilgili bir şey: anekdotlar, hobiler veya tuhaflıklar.

Resim yapmayı çok seviyorum ama yoğun hayatım bu hobiye fazla zaman ayırmama izin vermiyor. Bu yüzden, başlamış ve hiç bitmemiş sonsuz sayıda “tamamlanmamış” tablo topluyorum.