Elon Musk Tipik Bir Twitter Kullanıcısı, Bir Şey Hariç

Beykozlu

New member
Birçok yönden Elon Musk, Twitter’ı hepimiz gibi kullanıyor. Şaka yapmayı sever ama düşündüğü kadar komik değildir; memleri fazla paylaşır ve sever; bazen çok ileri gider ve başını belaya sokar; platformun, özdeşleştiği kişilerin görüşlerini haksız yere bastırdığını düşünüyor gibi görünüyor. Twitter’ın düzleştirici etkileri sayesinde, sitenin medyan kullanıcısı ile Musk arasındaki tek gerçek fark 257 milyar dolar ve 85,4 milyon takipçidir. Dünyadaki en büyük demokrasinin başbakanı Narendra Modi’den daha fazla ve Taylor Swift’den daha az takipçisi var. Modern dünya tarihinde hiç kimse onun kadar zengin olmamıştır. Ayrıca 420 sayısının o kadar komik olduğunu düşünüyor ki, teklifinin nihai değerini (hisse başına 54,20$) bu sayıya dahil etmek için belirlemiş görünüyor.

Musk’ın, pek çok kullanıcısının nefret ettiğini iddia ettiği bir sitede servetinin bu kadar büyük bir kısmını riske atması şaşırtıcı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan dosyalamalara göre, Musk, anlaşmayı kapatmak için kişisel olarak net değerinin yaklaşık yüzde 8’ini temsil eden 21 milyar dolar kadar nakit tedarik edecek. O parayı alıp ateşe verseydi, yine de gezegendeki en zengin kişi olacaktı. Yine de, zamanı sadece 2018’e döndürürseniz, 21 milyar dolar Musk’ın net değerinin yüzde 100’ünü temsil eder. Servetinin hızlı büyümesi, platformu kaotik bir iletişim aracı olarak benimsemesiyle aynı zamana denk geldi ve satın almayı neredeyse acı verici bir şekilde tekrarladı – milyarlarcası eksantrik kişiliğine bağlı ve şimdi milyarları, arenaya tamamen sahip olmak için kullanıyor. cilasız benliğini kitlelere ulaştırmasına izin verir.

Bir anlamda tanıdık bir hikayenin başka bir örneğidir: Milyarder kamu söylemi için önemli bir vektör satın alır. Belki de son zamanlarda bunun çok sık olduğunu fark etmişsinizdir. 2013’te Jeff Bezos, Washington Post’u nispeten küçük bir miktar olan 250 milyon dolara satın aldı. Beş yıl sonra, Güney Afrikalı milyarder bir işadamı olan Musk gibi Patrick Soon-Shiong tarafından kontrol edilen yatırım şirketi, Los Angeles Times ve The San Diego Union-Tribune’u yaklaşık 500 milyon dolara satın aldı. Bu arada Steve Jobs’un milyarder dul eşi Laurene Powell Jobs, başta The Atlantic olmak üzere kendine ait medya yatırımları yapıyor.

Tüm bunlardan ne yaparsanız yapın, bu yayınların her biri, on yıllar boyunca oluşturulan ve genellikle Twitter’da uygulanan gazetecilik normlarıyla sınırlandırılmış, büyük ölçüde bağımsız bir editör kadrosuna sahiptir. Twitter ise tam tersine, oturum açıp aşağı yukarı istediğinizi söyleyebileceğiniz bir site ve Musk bunu daha da fazla yapmak istediğini söyledi. Sitenin etkili bir şekilde beslediği zihin uyuşturan kültür-savaş söyleminin bir başka raunduna yol açan mevcut içerik denetleme politikalarına katılmadığını belirtti: Musk her türlü konuşmaya izin verecek mi? Naziler? Liberaller konuşma özgürlüğünden neden bu kadar korkuyor? Bütün gün böyle ileri geri. Ancak her iki durumda da, aynı gerçek bir tarafı sevindirirken diğerini korkutuyor: Bir adam bu platformu kendi imajına göre radikal bir şekilde yeniden şekillendirecek ve bunu çoğunlukla eğlence için ve muhtemelen kâr için yapıyor gibi görünüyor. Muhafazakar karikatürist Ben Garrison, elde etmeyi şöyle tasvir etti: Musk, Twitter’ın kuş kafesine giren, tehditkar bir şekilde kuşun kafasını okşayan ve mırlayan yarı insan, yarı kedi olarak: “Güzel kuş! Sana ‘özgür konuşma!’ demeyi öğreteceğim” Bu, hikayeye olumlu bir bakış açısı getirmek içindir.

Musk’un satın alınması, pek çok kullanıcının temel takıntısının sitenin kendisi olduğu bir platformda biraz çılgınlıktan daha fazlası oldu. Twitter’ın metin kutusu hala her kullanıcıya “Neler oluyor?” Olan şey, her zaman, Twitter’a bakıyor olmaları. Bu basit gerçek, oradaki sertliğin belki de yüzde 99’unu oluşturuyor, ki bu nadiren dış dünyadaki olaylarla ve sıklıkla diğer tweetlerin içeriğiyle ilgili. Twitter’ı kullanan hemen hemen herkes, bir şekilde haksızlığa uğradığını hissediyor, ama bakmayı bırakamıyor. Ve bununla ilgili çarpık gerçeklerden biri de, ne kadar çok güç ve takipçi biriktirirse, dünyadaki tüm yanlışların bir örneği olarak öne çıkma riskinin o kadar fazla olduğudur – küresel kapitalizmin tüm oyununun kazananı olmaktan başka bir şey değildir. Musk’ın hala çözülecek bir değer olduğunu düşünmesine şaşmamalı: Siteyle ilgili deneyimi büyük olasılıkla korkunç olsa da siteyi seviyor.

Ve Musk gezegendeki en zengin tek kişi olduğu için, birçok kişi için anlaşmanın “dijital şehir meydanını” yenileme ve yenileme arzusuyla değil, daha alçakça veya aptalca bir şey olduğuna inanması kolay. Bazıları – gezegendeki en zengin ikinci adam olan Jeff Bezos da dahil olmak üzere – Tesla’nın Çin pazarına maruz kalmasının aslında onu Musk’ın mülkiyeti altındaki sansüre daha duyarlı hale getireceğini düşünüyor. Diğerleri, şu anda sahip olduğu gazetecilerin DM’lerinden endişe duyuyor; bazıları bunun komik olduğunu düşünüyor. Platformun bir başka milyarder güç kullanıcısı olan eski Başkan Donald Trump’ı geri getireceğinden korkanlar var; pek çok kişi bu fikri canlandırıcı buluyor. 85,4 milyon takipçiniz olduğunda ve kripto ve hisse senedi fiyatları ile 420 ve 69 sayıları hakkında tweet attığınızda muhtemelen size daha büyük bir sorun gibi görünen bot hesaplarını dizginleme arzusunu dile getirdi. Pazartesi günü, insanlar onun övünmeyen fotoğraflarını yayınlamaya devam etti — PayPal günlerinden ya da Ghislaine Maxwell’in yanında dururken – şaka yaparak, bundan kurtulabilecekleri son gün olacak.

Ve bu edinimiyle ilgili bu kadar rahatsız edici olan şey de budur: – en uç noktada bile olsa – bunun bir kendini beğenmişlik eylemi, agoranın bir kullanıcısının kişisel deneyimini geliştirmenin bir yolu olduğuna dair güçlü his. Ve bunun için bir şey var. Musk, komik olarak görülmek için bir çaresizlik içinde, hiçbir miktar paranın düzeltemeyeceği bir hastalık ve belki de en ilişkilendirilebilir kalitesi. “Saturday Night Live”daki gezintisi, çağdaş “SNL” standartlarına göre bile sınırda acı vericiydi – özellikle de büyüleyici bana iyi davran savunma mekanizmalarıyla dolu monologu: ilk sunucunun o olduğuna dair bir duyuru Asperger sendromu ile; ona sarılıp onu sevdiğini söyleyen annesinin görüntüsü; ve geleceğe yönelik vizyonunun bir beyanı: “Yenilenebilir bir enerji geleceğine inanıyorum; İnsanlığın çok gezegenli, uzayda yolculuk eden bir medeniyet haline gelmesi gerektiğine inanıyorum.”

Bu bölümden sonra durakladı: “Bunlar heyecan verici hedefler gibi görünüyor, değil mi? Şimdi düşünüyorum da bunu Twitter’da yayınlarsam sorun olmaz. Ama aynı zamanda ’69 gün sonra 4/20 tekrar haha’ gibi şeyler de yazıyorum ” – 28 Haziran 2020’den, aslında 20 Nisan’dan 69 gün sonra olan gerçek bir gönderi – “Bilmiyorum, komik olduğunu düşündüm. Bu yüzden sonuna ‘haha’ yazdım. Bak, bazen garip şeyler söylediğimi veya paylaştığımı biliyorum ama beynim böyle çalışıyor. Rahatsız ettiğim herkese sadece şunu söylemek istiyorum: Elektrikli arabaları yeniden icat ettim ve insanları bir roket gemisiyle Mars’a gönderiyorum. Benim de üşüteceğimi mi sandın, dostum?”

Twitter kullanıcısı zihniyeti daha önce hiç bu kadar net bir şekilde özetlenmemişti: Şakalarımı sevmeyebileceğini biliyorum, ama anlaman gereken şey şu ki, ben gerçekten havalıyım. Sermaye piyasaları Musk’ı tüm bunlar için zengin bir şekilde ödüllendirdi; Giyotinin göğüs kafesi olan Twitter’da yoktur – ya da en azından tek tip değildir. Ancak birincisi nedeniyle, Musk’ın ikincisiyle ilgili herhangi bir hayal kırıklığı, dijital bir şehir meydanına en yakın olanı potansiyel olarak yeniden şekillendirebilir. Muhafız değişikliğinde yas tutulacak bir şey olup olmadığı açık değil, belki de bunun olabileceği gerçeği dışında.

Bu kadar çok serveti kontrol eden bireylerin olduğu bir toplumda yaşamanın baş döndürücü yanı da budur: Onların kaprisleri şaşırtıcı bir kolaylıkla gerçeğe dönüştürülebilir – ve kaprisleri hepimizin şirket zamanını boşa harcamak için kullandığı aynı aptal web siteleri tarafından şekillendirilebilir. Sanki Twitter önceden bir kibbutz gibi yönetilmiyordu, ancak farklı bir paydaş ağına yanıt verdi: Wall Street, müşteriler, kullanıcılar, basın, hükümetler vb. Ve şimdi, 44 milyar dolar sonra, birine yanıt verecek. sitenin hizmetleriyle açıkça karmaşık ilişkisi, bakmak isteyen herkes tarafından açıkça görülen adam.

Bir kullanıcı olarak deneyimleri muhtemelen platformu yönetme yaklaşımını şekillendirecekse, muazzam gerçek dünya projelerinin arkasındaki vizyon sahibi olarak deneyimi, onu Twitter gibi amorf bir şeyi yönetmenin karmaşıklıklarına hazırlamayabilir: titreşen bir ve birbirleriyle konuşmak için gerçek bir nedeni olmayan yüz milyonlarca insan arasında sık sık hoş olmayan konuşmalar; çeşitli endüstrilerin ve kurumların yeniden şekillenmesine yardımcı olan bir dolandırıcılık yeri; reklam satarak para kazanan, ancak çoğunlukla şakalar yapmanın ve bağlantıları paylaşmanın bir yolu olarak deneyimlenen kar amacı gütmeyen bir platform; ve hepsinden önemlisi, insanlığın küçük ama etkili bir alt kümesinin, son on yılda boş zamanlarını ve zihinlerini büyük ölçüde sömürgeleştirmesine izin verdiği, derin ve öngörülemeyen sonuçlarla bir hizmet. Yakında Twitter’ın roket bilimi olmadığını keşfedebilir – bu daha zordur.

Willy Staley, yakın zamanda milyarderler hakkında özel bir sayının editörlüğünü yapan The New York Times Magazine için bir hikaye editörüdür.