Dünyadaki (En Kötü İnsanları) Görün!

Beykozlu

New member
En sonunda uçuş görevlisi Veronica’yı köşeye sıkıştıran 4. sıradaki Alman çoban köpeğiydi. Federal Havacılık İdaresi’nin dediği gibi, bir ay içinde Veronica’nın üçüncü ‘asi yolcusu’ydu. Köpekten bir veya iki hafta önce, orta yaşlı bir adam uçağa binmeden hemen önce Veronica ondan maskesini çıkarmasını istediğinde kavgacı bir şekilde tepki verdi. ‘Siz kim olduğunuzu sanıyorsunuz, sizi liberaller?!’ ona bağırdı. ‘Bu maskeler çalışmıyor.’ Sonra yüzüne yumruk atmakla tehdit etti. Yaklaşık bir hafta önce, bir grup genç kadın sporcuydu. Kızlar birbirleriyle konuşurken maskelerini çıkarmaya devam etti ve uçağın arka tarafında kızların yanında çalışan Veronica onlara tekrar tekrar hatırlattı: “Lütfen maskenizi takın.” (O ve diğer görevlilerin çoğu, ya bir havayolu şirketinin medya politikası izinsiz konuşmalarına izin vermediği için ya da bunu yapmanın işlerini engelleyebileceği korkusuyla benden tam adlarını kullanmamamı istedi.) “Lütfen maskenizi takın,” a kız bunu her söylediğinde Veronica ile alay etti. Kız maskesiz tuvalete gitmek için kalktığında, Veronica tekrar sordu. Veronica’nın 5 fit-2 çerçevesinin üzerinde yükselen yaklaşık 5 fit-10 yaşındaki kız şunları söyledi: “Senden çok bıktım ve bıktım kaltak. Benim üzerimde yetkin yok.” Lavabonun yakınındaki sıkışık alanda neredeyse beden bedendiler ve koçlardan biri müdahale etmeden önce Veronica kızın ona vurmak üzere olduğundan korkuyordu.

Son olarak, Alman kurdu. Sözde bir hizmet köpeğiydi (ya da eğitimdeki biri). Uçağa binerken sızlanıp sızlandı ve kendisinin ve sahibinin oturduğu uçağın ön tarafına yakın bölmedeki sırada sızlandı. Başka bir uçuş görevlisi, sahibine köpeğin iyi olup olmadığını sordu. Ardından, güvenlik gösterimi sırasında Veronica, hizmet hayvanları oradayken birçok kez yaptığı gibi, çıkış işaretini göstermek için 4. Sıraya eğildi. Sahibi onu geri çekmeden önce köpek ona saldırdı. Sonra tekrar hamle yaptı. Dişi külotlu çorabından geçti ve uyluğunu sıyırıp ezdi. Neyse ki uçak hala yerdeydi: Bir kapı görevlisi köpeği ve sahibini çıkardı. (Veronica daha sonra yolcunun ve köpeğinin başka bir uçağa bindiğini duydu.) Veronica, anlayışlı ve ilgili bir yöneticiye, ertesi gün ona fotoğraf gönderip hasta olduğunu söyledi. İki hafta sonra havayoluna işinin bittiğini bildirdi. Altı yıldır hayalini kurduğu işi bıraktı.

Uçuş görevlileri genellikle işlerini severler. Ücretler, üniversite eğitimi gerektirmeyen ve iş başında eğitim sağlayan bir meslek için yeterli: Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, 2020’de medyan maaş yaklaşık 60.000 dolardı ve katılımcıların yaklaşık yüzde 10’u 85.000 dolar veya daha fazla. Görevlilerin genellikle esnek programları ve çok az doğrudan denetimi vardır. Çoğu uçmanın ödüllerinden bahseden yaklaşık 15 uçuş görevlisiyle konuştum: yolcularla şakalaşmak, gittikleri balayı veya döndükleri cenaze hakkında sohbet etmek. Bazen yolcularla birlikte namaz kılarlar, bazen de sıkıntıda olduklarında onları teselli ederler. Ebeveynlere bir mola vermek için bebekleri tutar ve sallarlar. Ayrıca diğer mürettebat üyeleriyle ömür boyu sürecek dostluklar kuruyorlar ve yeni tanıştıkları uçuş görevlileriyle, kendi deyimiyle atlamalı koltuk terapisi yapıyorlar. Ve hayat kurtarıcı becerileriyle gurur duyuyorlar: CPR vermek, uçakta yangınla mücadele etmek, acil inişlerde yardımcı olmak ve uçakları tahliye etmek için eğitildiler.

Kariyer ayrıca zamanla büyüyen birçok avantaj sağlar. Kıdemli bir görevli ayda sadece dokuz gün çalışabilir (üç üç günlük gezi), Paris’e ve diğer uluslararası destinasyonlara uçabilir. İş dışında sağlanan faydalar arasında genellikle ücretsiz veya düşük maliyetle uçmak ve otellerde ve kiralık arabalarda indirim almak yer alır. Yakın zamanda emekli olan bir uçuş görevlisi bana “Dünyayı gördüm” dedi ve “bunu yapabilmemin tek yolu buydu.” Konaklamalarda, ekipler genellikle yemek veya içecek için toplanır. Birlikte Disney World’e giderler, Capitol Hill’i gezerler, Jardin des Tuileries’de piknik yaparlar.

Ancak pandemi kaygısı, düşmanlık ve öfke nöbetleri uçakları savaş alanına çevirdi. Bazı açılardan, büyük marketlerdeki selamlayıcılar, bakkal çalışanları, garsonlar, otobüs şoförleri ve işleri insanlara maske politikalarına uymalarını hatırlatmalarını gerektiren diğer işçiler için zeminde çok farklı değil. Hepsi lanetlenme, tükürülme veya yumruklanma riskiyle karşı karşıya. Ancak havayolları stres ve kabalık için özel bir çöplüktür. İnsanlar maske takmaya kızıyor. İnsanlar maske takmayanlara kızıyor. Uzun kuyruklardan, dolup taşan uçaklardan, havanın ve Omicron’un neden olduğu iptallerden bıkmışlar. (Bu yıl 2 Ocak haftasında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uçuşların yüzde 10’u iptal edildi.) Ve bir müşteri uçuşun ortasında kontrolden çıkarsa, uçuş görevlilerinin kaçışı ve yolu yoktur (gizli fantezileri ne olursa olsun) yolcuyu çıkarmak için Bunun yerine, görevlinin, çok az algılanan bir yetkiye sahip federal bir maske görevini sürdürmesi gerekiyor – halk, “bizlerin kokteyl garsonlarından başka bir şey olmadığımızı” düşünüyor – ve kolluk kuvvetleri olmadan.

Salgın öncesinde, asi yolcular – mürettebat üyelerinin işlerine müdahale eden veya onları korkutan, tehdit eden veya saldıran kişiler – o kadar nadirdi ki FAA onları yıllık olarak takip etmiyordu bile. Ancak 2021’de ve 2022’nin başlarında FAA, 4.500’den fazlası maskeyle ilgili olmak üzere 6.300 asi yolcu olayı bildirdi. Ve uçuş görevlilerinin yüzde 85’i, 17 havayolunda görevlileri temsil eden Uçuş Görevlileri Derneği-CWA tarafından Temmuz 2021’de yapılan bir ankete göre, geçen yıl bu tür yolcularla ilgilendiklerini söyledi. Yüzde elli sekizi en az beş olay yaşadıklarını söyledi. (Uçak görevlilerinin yüzde altmış biri ayrıca yolcuların cinsiyetçi, ırkçı ve/veya homofobik hakaretler kullandığını söyledi.) Ve yüzde 17’si fiziksel olay bildirdi. Yolcuların kendilerini itip dövdüklerini, koltukları tekmelediklerini, üzerlerine çöp fırlattıklarını anlattılar. Bir Frontier Airlines uçuş görevlisi geçen Ağustos ayında sarhoş bir adamı koltuğuna bantladığında, iddiaya göre iki kadın uçuş görevlisinin göğüslerini elledikten ve müdahale eden bir erkek uçuş görevlisini yumrukladıktan sonraydı.

İnsanların çok içmesinin de bir faydası yok. Geçen yılın Ocak ayından bu yana, FAA, alkolle ilgili yolcu rahatsızlıklarına ilişkin 300’den fazla rapor aldı. Ve şimdiye kadar, ajans, içki içeren asi davranışlarda bulunduğu iddiasıyla 161.000 dolardan fazla para cezası verdi. Salgın bir fenomen olan hazır likörü teşvik eden havaalanı satıcıları kısmen suçlu. Bir uçuş görevlisi bana, bir kapı görevlisi ona onu atmasını söylediğinde birayla uçağa binmeye çalışan bir kadından bahsetti. Uçakta sarhoş bir şekilde ileri geri sallandı ve ardından ajanın tamam dediğini iddia ederek 16 onsluk bir Corona açtı. (Mürettebat onu uçuştan çıkardı.)

Diğer yolcuların kötü davranışları, nezaketin azaldığı bir zamanı yansıtıyor. Oğluna elektronik sigarayı bırakmasını söylediklerinde görevlilerle tartışan adam gibi. Uçaktan indirilirken bir uçuş görevlisine bağırdı, “Hepinizi ceset torbalarında hayal edin.” Ya da kaka dolu bir bebek bezini içecek arabasına atıp uçuşun geri kalanında hizmeti sonlandıran adam. “Banyo bir metre ötedeydi,” dedi uçuş görevlisi Roger, arkadaşlarının ona taktığı bir takma ad kullanmamı istedi. “Uçakta bebeği olan tek bir aile vardı, biz de kendisine sorduk. Babam itiraf etti ama asla özür dilemedi.”

Ancak maskeye meydan okuyanlar, uçuş ekipleri için en büyük sorunu ve en büyük riski oluşturur. 25 yıllık havayolu deneyimine sahip bir görevli, genç kızına defalarca maske takmayı reddeden bir yolcudan bahsetti. Uçaktan indiğinde, uçuş görevlisinin “İyi geceler” demesinin ardından kadın gözlerinin içine baktı ve yüzüne buruşmuş bir maske fırlattı. Geçen ay, Dublin’den New York City’ye bir Delta uçuşunda, 29 yaşındaki bir adam defalarca maske takmayı reddetti, pantolonunu indirdi ve kıçını açtı, bir yolcuya bir kutu fırlattı ve kendi şapkasını taktı. FBI’a göre pilot kabinin içinden geçtiğinde pilotun kafasından fırladı Sonra adam bir yumruk yaptı ve pilota “Bana dokunma” dedi. Birkaç ay önce, Güneybatı’daki bir uçuş görevlisi bir kadından emniyet kemerini bağlamasını, tepsi masasını dikmesini ve burnuna maskesini takmasını istedikten sonra, kadın ayağa kalktı ve görevliyi defalarca yumrukladı, kan aldı ve üç dişini kırdı.

Tehditler o kadar büyük ki yedi yıldır uçmakta olan Roger şimdi baş görevli olarak çalışmaktan kaçınıyor: Risk ve sorumluluk buna değmez. Benden göbek adını kullanmamı isteyen başka bir görevli Wilson, geçen yıl yaklaşık 6 yaşında bir yolcuyken çalıştığı 50 kişilik uçak gibi daha küçük uçaklarda tek görevli olacağı işlere kaydolmayacağını söyledi. ayak-3 ve 200 kilo maske takmayı reddetti. Wilson ona yaklaştığında, adam ayağa kalktı ve kollarını ve ellerini uzattı, esasen geri çekilmeyi söyledi. Wilson, onu desteklemek için kurşun geçirmez kapıların arkasında sadece pilotlarla 30.000 fit havada kaldı. Olayı pilota bildirdi, ancak herkes gemiden indiğinde, yolcu uzaklaştı. “Havayolundan sizi desteklediğimizi söyleyen tüm bu e-postaları alıyorum ve sonra kendimi yalnız ve sönük hissettim” dedi. “Bu adamla bir teneke kutuda sıkışıp kaldım. Koşabileceğim gibi değil. Benden sümük çıkarabileceğini biliyordum.”

Roger, asi yolcular hakkında 30’dan fazla şikayette bulunduğunu ve havayolundan hiçbir zaman yanıt almadığını söyledi. Aynısı, bana 100 ihbarda bulunduğunu söyleyen başka bir uçuş görevlisi için de geçerli. Birliğin geçen yıl katılımcılarla yaptığı ankette, yüzde 71’i olay raporlarını verdikten sonra havayollarından herhangi bir takip almadıklarını ve çoğunluğun yolcu davranışlarını ele almak için hiçbir çaba görmediğini söyledi. Uçuş Görevlileri Derneği-CWA, havayollarına uçuş görevlileriyle iletişimi iyileştirme çağrısında bulundu. Sendika sözcüsü Taylor Garland, “Havayolları soruşturmalar için FAA’ya şikayetleri iletmek konusunda iyi bir iş çıkarıyor” dedi. “Ama uçuş görevlileriyle bir geri bildirim döngüsü yok.”

Konuyla ilgili birkaç hava yolu şirketine ulaştığımda, ya konuyu doğrudan ele almadılar ya da raporları inceleyip ekip üyesi veya uçuş liderleriyle görüştüklerini söylediler. Bazı uçuş görevlileri bana bu günlerde ya ara sıra rapor sunduklarını ya da tamamen yapmayı bıraktıklarını söylediler. Yalnızca yorgun olmakla kalmazlar, aynı zamanda genellikle çalışma saatleri dışında rapor vermek zorunda kalırlar ve bunun bir fark yarattığına ikna olmazlar.

Uçuş görevlileri başka şekillerde de kendilerini yalnız hissediyorlar. Roger, “Eskiden DC’de bir uçaktan iner, üniformamı değiştirir, bir Uber çağırır ve National Mall ve Smithsonian’da dolaşırım,” dedi. “Şimdi otel odasına gidiyorum, yemek siparişi veriyorum, televizyonu açıyorum. Uzun zamandır ekiple yemeğe çıkmadım.” Dediği gibi, bir “slam tıklayıcı” haline geldi. Uçuş günü bittikten sonra otele giden, kapıyı arkalarından kapatan, kilidi tıklayan ve ancak iş günü yeniden başladığında dışarı çıkan mürettebat üyeleridir. Eskiden azınlıktaydılar, ancak şimdi uçuş ekipleri ya Covid korkuları ya da sadece bitkinlik nedeniyle onlarla dolu. Ve bazı durumlarda, başka seçenekleri yok. Kıdemli görevlilerin başlıca varış noktaları olan Tokyo ve Seul’de, uçuş ekipleri artık ulusal pandemi kuralları nedeniyle, havaalanına gidiş gelişler dışında otel odalarından hiç çıkamıyor.

Ocak ayında, bir haftadan uzun bir süre boyunca sabah 4 alarmları ve 14 saatlik günlerin ardından yandığı için hasta olduğunu bildiren bir görevliyle konuştum. Birkaç ay önce, gecikmeler ve son dakika personel sıkıntısı nedeniyle birden fazla program değişikliğinden sonra bir gecede Chicago’da mahsur kaldı. Havayolu şirketi kendisi için boş bir otel odası bulduğunda, sabah saat 3.30’a kadar bir havalimanı dinlenme salonunda mahsur kaldı. (Eve uçmak için sabah 6’da kalkmak zorunda kaldı.)

“Daha ne kadar almamızı bekliyorlar?” Uçuş görevlisi Nas Lewis, şunları söyledi: “Aklımızın ucundayız.” Geçen yıl, geç gelen bir yolcu, fazladan rezervasyon yapılan bir uçağa bindiğinde, yedi yıldır uçakla uçan Lewis, onun için olası bir koltuk aradı. Lewis hiçbir şey bulamayınca yolcu ona bağırdı ve onu itti. Lewis olayı bildirmedi. “Gün yeterince uzundu,” dedi.

Aralık ayında, kısmen kendi deneyimlerine ve başkalarından duyduklarına yanıt olarak, Lewis sıkıntılı uçuş görevlileri için bir kısa mesaj hattı başlattı. Kar amacı gütmeyen th|AIR|apy’nin bir parçası olan hizmette, depresyon, intihar ve uyuşturucu kullanımı gibi konularda 15 ila 30 saat eğitim almış ve yardım için kaynak sağlayan 30 gönüllü görevli bulunuyor. Aldığı ilk mesaj kendini intihara meyilli hisseden ve programı tarafından yıpranan bir görevliden geldi. Lewis’in dediğine göre, çoğu umutsuzluk deneyimleri, ayrılma düşünceleri, uçuşlarda agresif olaylar ve havayolları tarafından desteklenmediğini hissetmek hakkında bugüne kadar 3.000 mesaj geldi. “Gecenin her saatinde mesaj alıyoruz” dedi.

Pandemi başladığından beri, görevliler ayrıca uyuşturucu bağımlılığı, duygusal sorunlar, işyeri travması, mali sorunlar ve taciz için yardım ve kaynak sağlayan Uçuş Görevlileri Derneği-CWA Çalışan Asistanı Programına yöneliyor.

Sendika başkanı Sara Nelson, Aralık ayında Kongre önünde ifade verdi ve uçuş ekiplerinin “kum torbası” olduğunu söyledi ve diğer şeylerin yanı sıra hükümeti tüm havayolları için merkezi bir yasaklı yolcu listesi oluşturmaya çağırdı. . Bu arada FAA, asi yolcular için daha sert cezalar vermeye başladı ve 2021’de 1.100’den fazla vakayı araştırdı – önceki yıllarda yaklaşık 150’ye kıyasla – ve hükümet yüzlerce yaptırım eylemi başlattı.

Veronica, diğerleri gibi, salgın azalırsa ve hükümet maske görevini kaldırırsa (18 Mart’ta gerçekleşebilir, ancak kesin değil), şiddet ve sözlü saldırıların azalacağını umuyor. Bu olursa, gökyüzüne geri dönmek ister. Bu arada 3 yaşındaki kızını kreşten almış ve tam zamanlı bir annedir. Uçmak gibisi yok. Ama şimdilik, “72 küçük çocukla uğraşmak yerine” dedi Veronica, “Ben bir tanesine bakıyorum.”

Maggie Jones, dergiye katkıda bulunan bir yazardır ve Pittsburgh Üniversitesi’nde yazmayı öğretir. Harvard Üniversitesi’nde Nieman bursiyeri ve Columbia Üniversitesi’nde Dart Gazetecilik ve Travma Merkezi’nde Kıdemli Ochberg bursu almıştır.