CO2 depolama: CCS mevcut olduğundan gazla çalışan bir enerji santrali artık çalışmayacak

Bayburtgüzeli

Global Mod
Global Mod
Eğer hâlâ Yeşillerin “ideolojik” olduğunu düşünüyorsam artık hiçbir şeyin garantisini vermeyeceğim. Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck eski inançlarını bir kenara atıyor. Önce LNG terminallerinde, şimdi CO'da2kendi müşterilerinden bazılarını rahatsız etse bile yakalama ve depolama (CCS).

Duyuru

“Kaçınılmaz” emisyonları yakalayıp yeraltında depolamanın iyi bir fikir olduğu konusunda uzun süredir yaygın bir fikir birliği var. Bu emisyonların kimyasal kökenleri vardır, örneğin çimento üretimi sırasında. Şimdi sunulan karbon yönetimi stratejisinde Habeck bir adım daha ileri gidiyor: gazla çalışan enerji santrallerinden kaynaklanan atık gazların da yakalanması gerekiyor.

CCS'li gaz yakıtlı bir elektrik santraline sahip olmak, CCS'siz bir elektrik santraline sahip olmaktan daha iyidir.

Bu, bazı çevreci grupların öfkesine yol açtı çünkü bu seçenek, fosil yakıtların aşamalı olarak ortadan kaldırılmasına yönelik baskıyı azaltacaktı. BUND “barajın çökmesi”nden ve “Pandora'nın kutusundan” söz ediyordu; Alman çevre yardımı “fosil geçmişine dönüş”ten söz ediyor.

Gregor Honsel, 2006 yılından bu yana TR'de editör olarak görev yapıyor. Birçok karmaşık sorunun, anlaşılması kolay ancak yanlış basit çözümleri olduğuna inanıyor.

Oda. Ben şahsen CCS sayesinde sadece gazla çalışan bir elektrik santralinin bir saat daha fazla çalışacağını düşünmüyorum. İşlem çok pahalıdır ve çok fazla enerji tüketir. Öyle olsa bile CCS'siz bir gaz santralini CCS'siz bir gaz santraline tercih ederdim.

Elbette bir an önce fosil santrallerden vazgeçebilsek daha iyi olur. Ve tabii ki teknik olarak neyin mümkün olabileceğini hesaplayabilirsiniz: şu kadar gigawatt'lık rüzgar enerjisini, şu kadar gigawatt'lık fotovoltaiği, şu kadar terawatt saatlik depolamayı, artı yeterli şebeke genişletmeyi, verimlilik ve tasarruf önlemlerini ve yük kaydırmayı alın: Voilà, İşler .

Ancak elektrik sisteminin genişletilmesine mühendisler değil, siyaset ve yönetim karar veriyor. Ve zaten çok daha basit şeylerle dolup taşıyorlar; örneğin defalarca ertelenen güneş enerjisi paketinde görüldüğü gibi. Bu deneyimlerden sonra hiç kimsenin tamamen rasyonel ve tamamen optimize edilmiş bir enerji tedariğinin gerçekçi bir seçenek olduğunu iddia etmesine izin vermeyin. Bu böyle gelmeyecek. Ne bu hükümetle, ne sonraki hükümetle, hatta ondan sonraki hükümetle bile. Yani elde edebileceğimiz en iyi şey Habeck'te pragmatik bir şekilde idare etmek olacaktır.

(gr)

Haberin Sonu