Citizen Uygulamasında Mutlu Videolar Bile Rahatsız Edici Olabilir

Beykozlu

New member
Citizen “kişisel güvenlik” uygulaması kısa süre önce bana içimi ısıtan, her neyse, içimi ısıtacak bir kısa video gönderdi. Uygulamayı yaklaşık bir aydır kullanıyordum ve bu süre zarfında bana yakındaki olaylarla ilgili her türlü uyarıyı verdi: Dört Silah Sesi Duyuldu. İki Adam Dövüşüyor. Kutu Kesici Tehdit Eden Kadın Raporu. Bazıları için, Citizen diğer kullanıcılar tarafından çekilmiş videoları, çoğunlukla yolların kenarlarında kümelenmiş polis arabalarının ve ambulansların sıkıcı çekimlerini eklemişti. Ancak “Kayıp Genç Kız Bulundu” başlıklı bu video farklıydı. Amatör telefon klipleri vardı evet, ama aynı zamanda animasyonlu grafikler ve sesli anlatım da vardı. Video bir hikaye anlattı ve Citizen’e başrolü verdi.

Özetle: Brooklyn’de genç bir kız kaybolur. Annesi, Citizen’in 19 dolardan fazla para ödeyen kullanıcılara açık olan isteğe bağlı yardım hattı Protect’i arar. Ayda 99. (Ücretsiz kullanıcılar da benzer raporlar yapabilir. ) Bir temsilci, videoya göre, beş mil yarıçapındaki 127.000 Citizen kullanıcısına ulaşan bir başvuruyu anneye kaydettirir. “Sadece topluluğa yalvarıyorum” diyor. “Bir şey biliyorsan, lütfen bize haber ver. ”

Ertesi gün, bir Citizen kullanıcısı, kızı belirli bir adreste gördüğünü düşündüğünü söyleyen bir yorum yayınladı. Bu ipucu, Citizen’in canlı yayın bölümü olan OnAir’de, şirket tarafından kullanılan konuşmacıların, yerel haber sunucularının neşeli çekimleri ile ortaya çıkan olayları analiz ettiği yer alıyor. Bilgi kızın annesine iletilir ve segment ikisinin kaldırımda birbirine sarılmasıyla sona erer. Ekranda kalp ve dua eden eller emojileri, Citizen kullanıcılarının gerçek zamanlı yanıtlarının dijital eserleri.

Genel bir ilke olarak, kayıp çocukların aileleriyle yeniden bir araya gelmesi harika ve bu buluşmaların topluluk üyeleri tarafından kolaylaştırıldığını görmek içimizi ısıtmalı. Ama bu video içimi ısıtamadı. Willies’i bana verdi. İlk başta, “Black Mirror”da android psikopatisinin kısaltması olacak, bağımsız bir İngiliz sesi olan anlatıcıyı suçladım. Bu yüzden sesi kapatıp tekrar izledim.

Hala tamamen ürkütücü.

Citizen, milyonlarca risk sermayesi tarafından finanse edilen çoğu uygulama gibi, belirtilen hedeflerine ek olarak muhtemelen her zaman bir ekstraya daha sahipti: daha fazla hesap kaydettirmek. Bu cephede büyük bir başarı elde edildi. 2016 yılında bir New York ürünü olarak başladığından beri, en az 60 şehirde 10 milyondan fazla kullanıcıyı kendine çekti. Ancak başarı, incelemeyi beraberinde getirir ve popülaritesi hızla artan yeni şirketler bazen kendilerinin bir versiyonundan diğerine geçerek, her zaman daha fazla kullanıcı için avlanırken eleştiriden kaçarlar.

Örneğin, Citizen’i geliştiren şirket olan Sp0n, başlangıçta, kullanıcıları yakınlardaki olası suç davranışlarına karşı sürekli olarak uyarmanın kanunsuzları teşvik edeceği algısından kaçınmak zorunda kaldı. Uygulama ilk göründüğünde, çağrılmasına yardımcı olmadı. . . Kanunsuz. Ertesi yıl Citizen olarak yeniden markalaştıktan sonra, şirket mesajlaşmasını suç savaşçısı olarak kullanıcıya daha az ve daha çok sıradan insanların bilinçli kararlar vermesi fikrine odakladı. 2017 tarihli bir tanıtım videosu, bir annenin bir parkta bıçaklı bir adamın görüldüğüne dair bir uyarı almasını dramatize etti – tam da gitmekte olduğu park! Rahatlamış bir şekilde bebek arabasını başka bir yöne çevirir.

Bu kimlik yeni eleştiriler aldı. Bir işletmenin amacı tehlikeden kaçınmanıza yardımcı olduğunu hissettirmekse, sizi tehlikenin her köşede gizlendiğine ikna etmek için bir teşviki vardır. Vice Media’nın Anakart sitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şirketin CEO’su bile Citizen’in müşterilerini uyarılarla bombaladığını itiraf etti – şu anda şirketin Protect abonelikleri sattığı ve yetkililerle iletişime geçebilecek çalışanlara erişimi olan şu anda bana özellikle tehlikeli görünen bir baraj. diğer kullanıcılara ulaşın veya “tekrar güvende hissedene kadar sizinle görüşmeye devam edin. Bir çalışan, Jones Ana’ya, “Sadece eroini bedava dağıtmadığımızı, Narcan’ı sattığımızı hissettim. ”

Geçen yıl Citizen, “Kayıp Genç Kız Bulundu” gibi “Sihirli Anlar” videoları göndermeye başladı. ” Bunlar, her şeyden çok, yeniden tanımlamaya yönelik başka bir girişim gibi hissettiriyor. “Bak” diyorlar, “ortam suçluluğu için sadece coğrafi konumlu bir TikTok değiliz. Biz topluluğuz, bağlantıyız, mutlu sonlarız. ”

Sanırım videoya verdiğim tepki, onun yüzeysel gazetecilik taklidinin, tamamen meraktan yoksun oluşuyla çakışmasıyla ilgiliydi. Akşam haberleri gibi görünmeye ve hareket etmeye çalışır, gerçekleri bulma konusunda etik bir ciddiyeti ifade edebilecek uzlaşımları ödünç alır; OnAir sunucuları, haber kişiliklerinin ayırt edici ritimlerinde bile konuşur. Ancak bu gazetecilik süsleri, hikayenin çürüklüğünü gizleyemiyor. Kız neden ilk etapta kayboldu? Klip, iyi niyetli açıklamalara (düşüncesizlik) ve rahatsız edici açıklamalara (kriz, kaçırma) yer veriyor, ancak hiçbir açıklamaya yer vermiyor. Alarma geçmenizi (çocuk gitti!) ve sonra sakinleşmenizi (çocuk bulundu!) ve birinden diğerine olan yolculuğu Citizen ile ilişkilendirmenizi istiyor. Ancak yaklaşımı esrarengiz geliyor. Hikaye görünüm gerçektir, ancak gerçekliğin dokusundan yoksundur ve videoya güç vermeyi amaçlayan kayıp bir çocuğun yüksek riskleri, yalnızca plastik neşesini çileden çıkarır. Diğer Sihirli Anlar, uygulama için bir gerekçe oluşturmaya çalışıyor; genellikle, sonuca hiçbir katkıda bulunmadan, kullanıcıların ilk müdahale etkinliğini birbirine aktarmasından oluşur.

Şirketin arzuları, pek çok platform tarafından paylaşılanla aynı: gözleri kamaştırmak ve dünyayı katılımcı bir realite şovuna dönüştürmek. Onları tatmin etmeye yönelik gelecekteki çabalar, öncekilere pekala benzeyebilir. Bu Vice soruşturması, uygulamanın “kullanıcı görüntülerinin” bazen ücretli personel tarafından oluşturulduğunu ortaya koydu. (Şirket, bu çalışanların her zaman tanımlandığını söylüyor. ) Citizen, Mayıs ayı gibi yakın bir tarihte, Kaliforniya orman yangınından sorumlu bir kundakçı olarak tanımladığı (yanlış olduğu ortaya çıkıyor) bir adamın adını yayınladı ve yakalanması için 30.000 dolar ödül teklif etti. Vigilante günleri çok geride değildi.

Tüm start-up’lar, ileriye doğru sürdürülebilir bir yol arayışında döner ve sapar. (Vatandaş henüz harcadığından daha fazla para kazanmadı. ) Ama birinin bu doğaçlama dansı, toplum güvenliğinin sosyal açıdan çok önemli alanında – geleneksel olarak teknoloji şirketlerinden çok hükümetlerin alanı, sivil gruplar için destekleyici rollerle birlikte izlemesi sinir bozucu. gazetecilik. “Missing Teenage Girl”, izleyicilerin yalnızca bir uygulama hakkında değil, güvenlikleri, komşuları ve şehirleri hakkında da belirli bir şekilde hissetmelerini sağlamaya yönelik devam eden bir deneyin parçasıdır. İşe yararsa, yani Citizen’in kârına hizmet ediyorsa, şirket kesinlikle bunu tekrarlayacaktır. Aksi takdirde, başka bir şey deneyecek: yeni uyarılar, dünya hakkında yeni hikayeler anlatan, seçici olarak seçilmiş gerçeklik parçalarından bir araya getirilmiş. Alt metin elbette sabit kalacaktır. Kaydolun, katılın, yükseltin, yenileyin. Kendinizi güvende hissedene kadar telefonda kalın.

<saat/>

Kaynak fotoğraflar: Citizen’den ekran görüntüleri; Getty Resimleri.

Peter C. Baker, Evanston, Illinois’de serbest çalışan bir yazar ve Knopf tarafından yayınlanacak olan “Uçaklar” adlı romanın yazarıdır.