Cilt lekeleri kabusunuz olmasın

Bilgin

Global Mod
Global Mod
BURSA (İGFA) – Cilt lekelerinin genetik faktörler, doğum denetim hapları ve sivilce tedavisinde kullanılan kimi haplar, nizamlı güneş esirgeyici kullanmamak, tiroid üzere birtakım endokrin hastalıklar, gebelik üzere hormonal değişiklerin izlendiği süreçler yahut peeling, lazer, çeşitli tüy alma biçimleri daha sonrasında gerekli deri bakımının yapılmaması üzere pek hayli sebeple oluştuğunu, son senelerda sık karşılaşılan sorunlardan biri haline geldiğini söyleyen Dermatoloji Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, bu noktada başta güneş gözetici, leke açıcı serum yahut kremler ve uygun hastalarda leke mezoterapileri, enzimatik peelingler ve lazerlerin kullanılmasının büyük ehemmiyet taşıdığını belirtti. Ayrıyeten deride inflamasyonu arttırarak lekeyi tetikleyebileceği için karbonhidrattan kaçınarak sağlıklı beslenmenin de değerine dikkat çekti.

AGRESİF TEDAVİ YOLLARINDAN HER VAKİT KAÇININ

Lekenin cinsine, yerleşimine, sebebine göre farklı tedaviler uygulandığını hatırlatan Sezgin, “Topikal eserler, mezoterapi, Prp, peeling, lazer kullanılabilir. birtakım bazı leke olarak isimlendirilen renk değişikliği ben, yağ beni, çil üzere lekeden farklı olabilir. Bu durumlarda daha farklı tedaviler gerekebilir. Bunların ayırtedilmesi için renk değişikliğinin evvela dermatoloji (cildiye) uzmanı tarafınca kıymetlendirilmesi gerekir” dedi.

Leke tedavi sürecinde agresif tedavi hallerinden uzak durulmasını hassasiyetle öneren Sezgin, birden süratlice soyan, kabuklayan tedavilerden kaçınılması gerektiğini söylemiş oldu.

Sezgin, “Tedavi daha sonrasında da kişinin birebir kıymeti göstermesi, dikkatli güneş hami kullanmasına ve agresif cilt süreçlerinden kaçınmaya devam etmesinin değerli olduğunu unutmaması gerekmektedir” formunda konuştu.