Butternut Squash Lazanya ile Bu Sonbaharda Sıcak Kalın

Beykozlu

New member
Bu pastayla gerçek bir Proustvari an yaşadım – yemek bir anıya, bu da bir duyguya bağlandığında. Her biri hafıza büyüsü ile ilişkilendirme eğiliminde olduğumuz tatma aşamasından, hatta pişirme ve koklama aşamasından çok önce oldu. Bu, kuru lazanya yapraklarını basitçe bastırırken, onları kabak, otlar ve peynirle kaplanmış haldeyken çatlatıp kalıba iterken gerçekleşti.

O anın sesi bana sonbahardaki kuru yaprakları hatırlattı. Bir anlığına ailemle birlikte Londra’daki Regent’s Park’ta soğuk günlere taşındım. Bu sesi duymak ve sonbaharı düşünmek, belki de ilk kez, sesin yiyeceklerin mevsimselliğinde oynayabileceği rol hakkında düşünmemi sağladı.

Aroma, tat ve mevsimsellik arasındaki bağlantı hakkında her şeyi biliyoruz. Örneğin, yaz aylarında asmadan taze, sulu bir domatesten daha anlamlı hiçbir şey yoktur. Yiyeceklerin nasıl göründüğü ile ne zaman yemek istediğimiz arasındaki bağlantı da çok tanıdık: Genç yeşil sebzeler baharı çağrıştırır; sağlam turuncu olanlar düşme hissi verir. Dokunma da bir rol oynar: Akşamları soğuduğunda fincan için mükemmel olan yuvarlak, derin, sıcak bir kasenin ergonomisi. Tat, koku, görme, dokunma: Tüm bu duyularla ne kadar yediğimizin farkındayız.

Ancak, düşündüğünüzde ses de açıkça oradadır, duyguları ve anıları çağrıştırır. Mısır tanelerinin patladığını duymak beni küçük bir çocuk olmaya geri götürürken, bir kokteyl çalkalayıcının içinde uçuşan buzun sesi beni büyük bir çocuk olmaya geri götürüyor. Evde günlük sesler sadece hatıralar için bir araç değildir. Onlar mutfağın özüdür. Sabah kahvesi süzme; üzerine tereyağı sürülmeden önce ortaya çıkan tost; su ısıtıcısı kaynar; yağın ısıtılması, soğan veya sarımsak tavaya çarptığında cızırdamasını bekler. Bu sesler, en sevilen yansıma seslerimizden bazılarının yoklamasıdır: crackle, cızırtı, pop, slurp. Sözcük ile tanımladığı ses (ve akla getirdiği doku) arasındaki ilişki o kadar güçlüdür ki, belirli bir etki yaratmak için seslerle oynanabilir (veya nasıl baktığınıza bağlı olarak manipüle edilebilir). Patates cipsinin çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır olmasını sağlamak, patates cipsini daha taze, daha cips gibi düşünmemize neden olur. Geçenlerde duyduğuma göre gazlı içecek kutusu açıldığında çıkan fısıltı olması gerekenden daha yüksek sesle yapılıyor, bu sesi baloncuklar, enerji ve eğlence ile ilişkilendirmemiz o kadar güçlü ki.

Duyduğumuz sadece yemeğin sesi değil. Sohbet devam ediyor, radyo çalınıyor. Makineler, aletler, sesler, bu seslerin hepsi atmosferin, tiyatronun – hayatın bir parçası! – bir mutfakta gerçekleşir. Bunlar da yemekle ilişkimizi etkilemek için manipüle edilebilir. Restoranlarda yemek yiyen herkesin bildiği gibi, müziğin yemek üzerinde büyük etkisi olabilir. Yine de bu sadece kendimizi konuşurken duyabiliyor olmamızla ilgili değil. Örneğin, tiz müzik dinlemenin bir yemeğin tatlılığını vurgularken, düşük perdeli müziğin tuzlu veya acı notalar çıkarmasına ilişkin her türlü araştırma var.

Beni sonbaharda kök salmış olan Proustvari ses anım nedense bundan çok daha sessizdi. Duygusaldı, hatta düşünceliydi. Ses duyum o kadar yükselmişti ki, resmi tamamlamak için diğer duyularım harekete geçti. Baharatların kokusu nedense daha çam gibi ve odunsuydu. Koyu yeşil fesleğen ve ıspanak yapraklarıyla kaplanmış portakal dilimlerinin görünümü sonbahar için çok mükemmeldi. Üzerine dökülen pürüzsüz beşamel hissi, hepimizin altında saklanmak istediği türden rahat bir battaniye gibi geldi.

Dediğim gibi, bir an yaşadım. Tabii ki çok geçmeden mutfak, Proustian’dan daha belirgin, çocuğun ses versiyonuyla doldu. Kendime geldim ve yemeği servis ettim, ama yine de neredeyse sessizliğe benzeyen bir ses – gevrek ve taze bir sonbahar gününde kuru yapraklar çatırdadı – güçlü ve sessizce benimle kaldı.

Yemek tarifi:Balkabagi Lazanya Turtası