Bu Şükran Günü, Kızılcık Sosu Yerine Jöle Salatası Yapın

Beykozlu

New member
1952’de “Daha İyi Evler ve Bahçeler”in “Kireç Peynirli Salata” tarifinde, sirke, rendelenmiş soğan, süzme peynir ve mayonezin uhrevi bir kombinasyonu, canlı bir yeşil meyve jelatini içinde askıya alınır. Dergi reklamında, “Altı mutlu insan, yapması kolay, yemesi harika bu jöle salatasının olağandışı lezzetine bayılacak” diyor. Kutulu Jell-O satışlarını artırmak için bu “sıradışı lezzetin” vurgulandığı bir dünya hayal etmek zor olabilir.

Bu karışımlar çoğunlukla gözden düştü, ancak doğru yapıldığında, bu tür salatalar meyvelerinizi ve kuruyemişlerinizi titrek bir jelatinize meyve suyu halkası içinde askıya almanın keyifli bir yolu olabilir. Çilekli simit ve mandalina gibi tatlı çeşitler, Şükran Günü’nde harika bir tada sahip olan meyveli bir kızılcık yorumu gibi Ortabatı’da hala popülerdir. Kızılcık yalpalaması ile kızılcık salatası, konservelerin yerini alacak kadar iyi olabilir.

Bu tarifte kıyılmış ceviz ve yeşil elma, tatlı-tartlı kızılcık jelatini ile bağlanır. Dilerseniz süslü bir kalıpta, dilerseniz aspirasyon mazgallı bir kalıpta veya gerçek arkadaşlarınızın “zarif” olarak adlandıracağı daha basit bir görünüm için geniş, sığ bir kapta şekillendirebilirsiniz.

Bu salata hindi ya da ördeğin yanında servis edilebilir ve üzerine kakule, vanilya ya da hiçbir şey eklenmemiş şekerli çırpılmış krema ile yenecek bir tatlı olarak servis edilebilir. Ne de olsa bu yemeğin en iyi yaptığı şey bu: Dünyaları ikiye bölüyor. Ancak bu durumda, sadece tatlı ve garnitür arasındaki çizgiyi aşmakla kalmaz, onu tamamen göz ardı eder. Ambrosia gibi bölgesel spesiyalitelerin kuzeni – meyvelerin, şekerlemelerin ve ekşi kremanın meraklı bir karışımı – Jöle salatası, bugün pek çok kişinin vazgeçebileceği bir yemektir. Ama ülkemizdeki pek çok kişi gibi bunu biraz eğlenmek için bir fırsat olarak görenler? On misliyle ödüllendirilecekler.

Bu salatalarla ilgili olan şey, onları istediğiniz şeyle doldurabilmenizdir. İlk önce misket limonunu rendeleyip yağları serbest bırakmak için biraz toz şekere sürtmeyi sevdim. Bu güzel kokuyordu. Özellikle limonlu şekerin içine bir avuç kavrulmuş fındığı atınca tadı pırıl pırıl olmasını çok sevdim. Bir miktar sitrik asit onlara meyveli kahvaltılık gevreklerin neon ekşiliğini verdi. Bu salatalardaki yemişler bana hiçbir zaman mantıklı gelmedi, ama jöleli şatomu daha yüksek bir notayla süslersem – bu ekşi limon şekerli yemişler – belki onların eklenmesi yemeği toparlayabilirdi. Yeşil elma ile bu kombinasyon bana bir Waldorf salatasını hatırlatıyor. Lezzetlenmiş misket limonları sonunda suyu sıkılır, halka kapanır ve keskin yeşil kenarlarını verir.

Rüyalarımın bu güncellenmiş Jöle salatası, Augusta, Ga’da Şükran Günü yemeğine başlamak için sabah 4’te uyanmaya geri dönen meyveli tatlara sahip. Mutfak tezgahına bir kutu mısır gevreği ve süt oturdu. Joy Teyze’ye kızılcıklar konusunda yardım etmeden önce çizgi film izlemek için bir iki saat de dahil olmak üzere dünyada her zaman vaktimiz vardı.

Mevsimlik kızılcıklar özellikle Şükran Günü’nü çağrıştırsa da, bu ışıltılı merkez parçasını herhangi bir tatil yemeğinde servis edebilirsiniz. Ne bir konuşma başlatıcı! Buradaki elmayı soyulmuş ve doğranmış portakallar veya konserve ananas için değiştirmekten çekinmeyin veya favorilerinizin bir karışımını kullanın. Taze ananas, mango, kivi ve papaya gibi bazı meyvelerin jölelerin sertleşmesini önleyen enzimler içerdiğini unutmayın. Peyniri atlardım ama senin Jöle salatan, senin kuralların.

Yemek tarifi:Limon Şekerli Fındıklı Kızılcık Jöle Salatası