Bob Odenkirk’in Ciddi Başarıya Giden Uzun Yolu

Beykozlu

New member
Bu Makaleyi Dinle

Audm ile Ses Kaydı

The New York Times gibi yayınlardan daha fazla sesli haber duymak için, iPhone veya Android için Audm’i indirin
.

Bob Odenkirk’in menajeri, “Breaking Bad”de Saul Goodman adlı yağlı bir otobüs durağı reklamı avukatını oynamak için onu ilk aradığında – o sırada ikinci sezonunda prodüksiyonda az izlenen bir kablo şovu — Odenkirk bir dakika bile görmemişti, daha azını duymuştu. Ama işi hemen kabul etti.

İyi bir işi geri çevirecek durumda değildi – sadece birkaç bölüm sürmesi amaçlanan küçük bir rol olsa bile. “Paraya ihtiyacım vardı!” bana o söyledi. Odenkirk’in soyağacı, paradoksal bir statüye sahip olduğu komedideydi: efsanevi ve belirsiz. Vizyon sahibi öğretmen Del Close’un altında doğaçlama eğitimi aldı ve Second City’de Chris Farley gibi arkadaşlarının yanında kalabalıklar için performans sergiledi. 90’ların “Saturday Night Live” dönemini tanımlamaya yardımcı olan eskizler yazmada parmağı vardı. “The Larry Sanders Show”da oynadı (mükemmel ve az görüldü), “Get a Life” için yazdı (mükemmel ve hızlı bir şekilde iptal edildi) ve hem “Ben Stiller Show” için (mükemmel ve daha hızlı iptal edildi) hem de onlardan biri için yaptı. tüm zamanların en iyi Amerikan eskiz serisi, “Mr. 1995’te arkadaşı David Cross ile HBO için yarattığı kült bir hit olan Show”. Dört sezonun ardından sona erdiğinde, Odenkirk, sonuçları kesinlikle karışık olan uzun metrajlı filmler yönetmeye çalıştı, diğer projeleri hayata geçiremedi ve skeç komedi sevgisi kendisininkine denk olan genç yeteneklere akıl hocalığı yapmaya yöneldi.

Böylece, 2009’da teklif geldiğinde, Los Angeles’tan Albuquerque’ye uçtu ve “Breaking Bad”i izledi – Walter White adında yumuşak huylu bir New Mexico kimya öğretmeni ve ölümcül kanser teşhisi alan ve Ortaya çıkan orta yaş krizi, ilk kez uçakta soğukkanlı bir şekilde hesap yapan bir meth kralı olur. Odenkirk, “Bütün bir bölümü izlemedim bile ama gerek duymadım, anladım,” diye hatırlıyor. Ayrıca yazar Peter Gould’un kendisi için hazırladığı ardı ardına sıralanan, huysuz diyalogları ezberleme zahmetine girmedi, sete adım attığında bu repliklerin çok azalacağından emindi.

Değillerdi. Ve 12 yıl sonra, bu Aralık Cuma gecesi, Odenkirk hâlâ Albuquerque’deydi ve hâlâ Saul Goodman’ı oynuyordu. Rol sadece hayatını değiştirmekle kalmamış, aynı zamanda önemli ve istenmeyen bir dereceye kadar ona el koymuştu.

“Breaking Bad”, “The Sopranos” ve “Mad Men” sırasına göre TV’yi tanımlayan bir prestij haline geldi. Ve Saul dizinin o kadar keyifli bir parçası olduğunu kanıtladı ki, dizi sona erdiğinde yaratıcısı Vince Gilligan, bir sonraki TV projesinin Gould ile birlikte yaratılan ve “Better Call Saul” başlıklı bir prequel olacağına karar verdi. Bu pislik avukat nasıl bu kadar rezil oldu.

Odenkirk ve Bryan Cranston, 2013’te “Breaking Bad”in 5. Sezonunda.
06 …
Ursula Coyote/AMC

” Sezon 1109 Daha İyi Çağrı, 2015 ,” ) Kredi… Lewis Jacobs/AMC

)Odenkirk’e ilk bakışım, şehrin kuzeydoğu tarafındaki bir banliyö evinin açık garajına yerleştirilmiş bir çift monitör aracılığıyla geldi. Cesaret verici derecede soğuk bir akşamdı ve evin dışına saçılan sahte karlar sayesinde daha da soğuk görünüyordu. Mürettebat üyeleri kışlık paltolarla toplandı ve üretim araçları blokta bir aşağı bir yukarı vızıldayarak oturdu. Kısa süre önce 59 yaşına giren Odenkirk, dizinin altıncı ve son sezonunda bu yıl yayınlanacak bir bölümden bir sahne çekmek için buradaydı. Gilligan’ın kendisi yönetmeye hazırdı ve son hurra ambiyansına ekledi: “Bu gece buradan çıkmamız gerekiyor,” dedi Gilligan garajda, içeri girmeden önce yemek kamyonundan bir dilim pizza yerken, “yani biraz zaman baskısı var.”
Bu, Odenkirk’in evde art arda dördüncü gece çekimiydi, iş günü alacakaranlıkta başlayıp şafakta sona eriyordu. Ama ona Mel Brooks’un otobiyografisini okuduğu boş bir yatak odasındaki kurulumlar arasında merhaba dediğimde, ağzı açık ve içe dönük hissediyordu. Odenkirk bana bir Covid protokolü yüz kalkanının arkasından “Bu hayatımdaki en büyük şey oldu” dedi ve “ona ve uzun yıllardır birlikte çalıştığım tüm bu insanlara veda etmek çok duygusal. ” Sırıttı ve ekledi, “Sanırım ‘NCIS’ üzerinde çalışan insanlar da aynı şeyi söylerdi. Ama bunu kastederler mi?”

“Better Call Saul”, çığır açan “Breaking Bad” ölçeğinde bir hit olmadıysa – birkaç şey var – daha büyük bir sanatsal başarı olabilir. Odenkirk ve dizinin yazarları, zorlu bir ikili dönüşümü gerçekleştirmeye çok yakınlar: İlk olarak, Saul’u “Breaking Bad”de olduğu iki boyutlu hafiflik fırsatından, Jimmy McGill adlı trajikomik bir anti-kahramana -Saul Goodman’ın eskiden olduğu adama- döndürdüler. Gururlu bir ağabeyin (Michael McKean) ve sadık bir kız arkadaşının ve ona olan inancına ihanet etmekten başka bir şey yapamadığı avukat arkadaşının (Rhea Seehorn) saygısını kazanmaya çalışırken neredeyse patolojik bir vicdansızlıkla boğuşan be. Sonra Jimmy’yi parça parça tekrar Saul’a döndürmeye başladılar.

Şovun temel sorusu, kusurlu bir kişinin gerçekten daha iyiye doğru değişip değişemeyeceği ve Jimmy’nin kim olduğunu bildiğimize göre, örtülü cevaptır. olmak, acımasızdır. Sonuç, iki farklı dizinin birden fazla sezonunu kapsayan karakter gelişiminde on yıldan fazla, doğrusal olmayan bir deney oldu; buna en yakın emsal Michael Apted’in “Up” belgeselleri olabilir. Emmy seçmenleri Odenkirk’i bir dramada en iyi başrol oyuncusu olarak dört kez aday gösterdi ve onu “Mr. Göster”: Bunu yapan adam bunu nasıl başardı?

Boş yatak odasında konuşurken, Odenkirk kuru ve ciddiydi ve ekranda kendini zorlayabildiği çılgın yerlerin tam olarak şu olduğunu vurguladı: kendini zorladığı yerler. Şimdi, onu beklenmedik bir yıldız yapan rolün sonunda sona ermesiyle, Odenkirk’in yeni bir yere gitmeye hazır olduğu açıktı. Sinir bozucu ama verimli bir komedi yazarlığı kariyerini sinir bozucu ama verimli bir komedi oyunculuğu kariyerine dönüştürdü, sinir bozucu ve verimsiz bir yönetmenlik kariyerine döndü, sonra Alexander Payne’in (“Nebraska”) çok verimli olduğu ünlü bir dramatik oyunculuk kariyerine tökezledi. , Greta Gerwig (“Little Women”) ve Steven Spielberg (“The Post”) filmlerde rol aldı. Odenkirk, elbette bunların hiçbirini öngörmedi ve önümüzdeki ay Random House tarafından yayınlanacak olan “Komedi Komedi Komedi Draması” adlı hayatının bir anısını yazacağını – “Hiç Kimse” adlı bir aksiyon filminde oynayacağından çok daha azını yazacaktı. Geçen yıl dünya çapında 55 milyon dolar hasılat elde eden “John Wick”in yaratıcısı tarafından, bir haneye tecavüzden sonra intikam peşinde koşan ve ailesini savaştan çok daha fazla tehlikeye atan bir yıkım izi bırakan eski bir hükümet suikastçısı hakkında yazılmıştır. ilk davetsiz misafirler hiç yaptı.

Odenkirk, 2021 filminde. (mtagx10090707) (mtagx06)
Evrensel Resimler

tüm bu farklı şeyler yaşadım başarısızlık derecesi,” dedi Odenkirk daha sonra bana, “Bir amatör olmak istemiyorum. Bu şekilde karakterize edilirsem kendimi korkunç hissederim.” Duraksadı, sonra sahte bir görkem tonu takındı. “Veya!” dedi gülümseyerek. “Şimdiye kadar yaşamış en iyi amatör ben miyim?”

Evin içinde, bir kameraman ürkütücü bir tablo yakaladı: Cam tepeli, keçe kaplı ve süslü görünümlü üç saatle donatılmış bir saat kurma makinesi vardı, her biri kendi hipnotik yolculuğunda dalgalı yörünge Birkaç santim ötede bir köpeğin çerçevelenmiş bir fotoğrafı ve bunun yanında bir bodur vazo duruyordu.

Tepeden çerçevelenmiş Odenkirk, kendini bu şeylerin önüne dikti, sadece birkaç homurtu ve etkileyici bir hareket ekonomisi ile hafif, mutlu bir sarhoşluk telgrafı çekti. Kutunun yanına bir bardak likör koydu ve saatleri kurma makinesinden alıp ceketinin cebine doldurmaya başladı. Kamera yavaşça ileri doğru ilerledi ve Odenkirk’in oturma odasına bakan bir balkonda durduğunu açıkça gösterdi – ve kısa bir süre sonra aşağıdaki zeminde sarsıcı bir görüntü ortaya çıktı. Kameranın gerisinde kalan Odenkirk, gelişigüzel bir şekilde balkonun kenarından baktı ve söz konusu şeyi fark edince bir sarsıntıyla tepki verdi, içkili halinden memnunluğu aniden yerini sessiz-komedi korku pandomimine bıraktı.

“Bu Tanrı’nın bakış açısı,” diye seslendi Gilligan, Odenkirk’e atışın mekaniğini açıklayarak. “Senden bir saniye önce bir şey görüyoruz.” Sekansı kısa ama kamera ve oyuncu arasında tam olarak zamanlanmış etkileşimi talep eden bir çekimi, ardından bir diğerini filme aldılar. Gilligan, Odenkirk’e performansı hakkında “Gerçekten komik” dedi. “Biraz daha uzun süre takıldığın bir yerde yapalım.”

“Belki de ben kavanoza dokunana kadar kamera hareket etmemeli?” Odenkirk önerdi.

“Evet,” diye yanıtladı Gilligan, “ama önce bu sürümü, sizden önce gördüğümüz yerde mükemmelleştirelim. Coen’ler böyle yapardı ve ben o adamları seviyorum.”

Coen kardeşlerin filmlerine çok benzeyen “Better Call Saul”, bazıları uyuşturucu baronları, bazıları hırsızlar, bazıları tetikçiler, bazıları polisler, bir veteriner ve birçok avukat olan gözü pek entrikacılar hakkında bir gösteri. Evdekilerin rutin olarak karanlıkta tutulduğu, nereye gittiklerini tahmin etmeye bırakıldığı hareketli planlar.

Saul, her şeyden önce, retorik bir kasa hırsızıdır. Odenkirk, karakterin neredeyse her konuştuğunda amacının, istediğini elde edene kadar insanları ustaca kelimelerle etkilemek olduğunu erken fark etti. Odenkirk bana, “Farklı yollar deniyor, konuştuğu kişiye bakıyor, bir yoldan gidiyor, işe yarayıp yaramadığına bakıyor,” dedi. Ancak “Better Call Saul”un dramatik gerilimlerinden biri, başını belaya soksa bile, ağzının koşması gerektiği zaman nadiren durmasıdır. Odenkirk, “Neredeyse planı ne kadar karmaşıksa o kadar iyi olduğunu düşünüyor gibi” dedi. “Huck Finn gibi: Eve nasıl gizlice gireceğimizi biliyorum – önce dul gibi davranıyorsun. …” Odenkirk güldü. “Biraz bekle, neden pencereden girmiyorsun?”

O geceki çekim, sözlü akrobasi dışında bir şey gerektiriyordu. Gilligan bana, üzerinde Odenkirk’in evin içinden geçen döngü yolunu ve onu yakalamak için tasarladığı kamera açılarını çizdiği setin şemasını içeren bir iPad gösterdi. Gilligan bana, “İzleyiciler için çok şok edici ve ürkütücü bir sekans olacağını düşünüyorum ve diyalog avantajına sahip olmayan bir sekans olacak” dedi. “Bob tek bir kelime söylemiyor ve ağzıyla tanınıyor” ama “kendisini bu şovun vazgeçilmezi haline getirdi çünkü onun ağzından çok daha fazlası olduğunu fark ettik.”

Selefi gibi, “Better Call Saul” da krizler içinde inen ve olası en kötü benliğine başlayan ve bu düşüşü, düz ve dar bir yaşamla karşılaştırıldığında karşı konulmaz bulan bir adam hakkındadır. Henry Hill bunu “Goodfellas”ın sonuna “bir schnook” olarak koyuyor. Ya da Saul’un “Breaking Bad”in sonuna koyduğu gibi, “Omaha’da bir Cinnabon”u yöneten “bir işi ve üç çift Dockers’ı olan başka bir serseri” olarak. “Better Call Saul”daki kara şakalardan biri, bir dizi ön izlemede gelir; New Mexico’dan kaçtıktan sonra, Saul’un gerçekten de Omaha’da varsayılan bir kimlik altında yaşadığını, bir yemek mahkemesi olan Cinnabon’u denetlediğini keşfettiğimizde. ve neşesiz varoluş, siyah beyaz çekilmiş.

Her iki dizi de, şimdilerde sönmekte olan bir imparatorluğun bir zamanlar sınırındaki kanunsuzluğu betimleyen, güncellenmiş westernlere benziyor. Ve her ikisi de, hile yapma, köşeleri kesme ve ahmaklara zarar verme dürtüsünün, onlara doğrudan zarar vermese bile, Amerikan kimliğindeki anormal bir patolojiden çok, kurucu bir güç olduğunu öne sürüyor. “Better Call Saul”un daha kışkırtıcı imalarından biri, Jimmy’nin gerçekten affedilmez ihlalinin etik olmayan davranması değil, bunu kaba bir mazlum olarak yapmasıdır: ıvır zıvır sarı bir araba sürmek, cafcaflı takım elbise giymek ve aklama nezaketinden yoksun olmak. Süslü bir hukuk fakültesi diplomasının ardındaki kendine hizmet eden davranışı.

Yüz kalkanının arkasından Odenkirk, bir oyuncu ve yazar olarak ilk dürtüsünün gömülü motivasyon katmanları aramak ve senaryoyu stres testi yapmak olduğunu açıkladı duygusal sahtekarlık için – bu malzeme onun mümkün olduğunca sessizce bir merdivenden inmesi ve geçici bir silahı başının üzerine kaldırmasından oluşsa bile. Ancak “burada alt metin olmadığını” kabul etti. Daha gençken, “omzunda bir çip” olan “çılgın bir adam” olabileceğini söyledi, ancak bu uzun yıllar Saul’u oynadıktan sonra, Gilligan ve Gould gibi insanlara ne zaman güveneceğini öğrenmişti. kalk ve işbirlikçilerinin ona söylediklerini yap.

Odenkirk’in değişmez inancı, “en iyi komedinin içinde öfke vardır” şeklindedir. Kredi… The New York Times için Zachary Scott’ın fotoğrafı

Beş saat boyunca, başka bir karakterle tuhaf bir kedi-fare oyunu oynayarak evin içinde gizlice dolaşmasını izledim. “Bu isteğe bağlıdır,” dedi Odenkirk, Gilligan’a biraz gizlice girdikten sonra, beyni alt metin araştırmasına direnemez, “ama sanırım bir yanı bundan hoşlanıyor? Tehlike romantizmi mi?”

Gilligan hayır anlamında başını salladı: “Sanırım bunu daha çok, Ah, buradan gitmem gerek,” şeklinde oynaman gerekiyor, “aksi takdirde garip oynayacak.”

Ne zaman yeni bir çekim hazırlanırsa, Odenkirk okumak, sahnedeki diğer aktörle sohbet etmek (olası bir spoiler riskine girmek yerine, adını vermeyeceğim) ve telefon görüşmeleri yapmak için yatak odasına çekilirdi. Bir noktada beni çağırdı ve onu cep telefonunda mürettebattan biriyle birlikte buldum, kısa süre sonra topladığım, Gilligan’ı kandırmayı içeren bir komplo önerdi.

“Saat 2’de işimizin biteceğini söylüyorlar ama bu olmayacak,” dedi Odenkirk telefonuna, işleri zamanında yerine getirmek için “Vince’i motive etmeye” yardımcı olacağını düşündüğü bir kaçamak yaptı. . Bu, biraz ikiyüzlü bir şekilde 45 dakikalık bir aradan yararlanmayı gerektiriyordu ve Odenkirk’in, müzmin bir entrikacı hakkında şovunu yaparken, kendi entrikalarından üstün olmadığını görmek beni eğlendirdi.

Çağrı “öğle yemeği” için setin etrafında döndüğünde – saat 23: 00’te – endişe verici bir şekilde – bitirilmesi gereken çok şey vardı. Mürettebattaki bazı insanlar için bu bir şekerleme fırsatıydı, ancak Odenkirk için Peter Gould’un kimseyle paylaşmaması için katı emirler altında yazıp kendisine teslim ettiği dizi finalinin senaryosunu okumak için bir fırsattı. Şovdaki bir asistan, “Bob dışında onu okumaya çalışan herkesi çıkarmam gerekiyor” dedi.

“Peter yarın öğleden sonra eve geliyor ve bunun hakkında konuşacağız – bunun için orada olamazsın,” dedi Odenkirk. “Ama neden önceden gelmiyorsun?”

Odenkirk, Albuquerque’de Rhea Seehorn ve şovdan başka bir aktör olan Patrick Fabian ile (manikürlü avukat Patrick Fabian) bir evi paylaşıyor Hamlin). Ertesi sabah geldiğimde Odenkirk’i mutfakta, kot pantolon ve koşu ayakkabısı giymiş, bütün gece boyunca çektiğine dair hiçbir belirti göstermeden buldum. Odenkirk, evin 1940’larda, ofis binalarında uzmanlaşmış bir müteahhit tarafından inşa edildiğini ve dışarıdan bir diş kliniğine, ön kapının yanına yerleştirilmiş dekoratif cam tuğla şeritlerine kadar biraz benzer olduğunu söyledi.

Karısı, komedi menajeri Naomi Odenkirk ve iki çocuğunun fotoğrafları, oda arkadaşlarının ailelerinin resimlerinin yanında duvarlara asıldı. (Seehorn alt katta ebeveyn yatak odasını aldı, Odenkirk ve Fabian ise üst kattaki yatak odalarını talep etti.) Odenkirk, “Better Call Saul” başladığında hissettiği izolasyonu hafifletmek için birkaç yıl önce diğer oyuncularla birlikte yaşamaya karar verdi. Oda arkadaşı düzenlemesinin yöntem tarzı bir daldırma yansıtıp yansıtmadığını sorduğumda, “Yalnızlıkla ilgili,” dedi. İlk sezonu yapan Odenkirk, “Breaking Bad”in yıldızı Bryan Cranston’a ait olan ve o gösteri sona erdiğinde burayı boşaltan bir apartman dairesinde tek başına yaşıyordu. Odenkirk, bu deneyimi “petrol kulesinde” yaşamaya benzetti, zihni filizleri kuruttuktan sonra kendi kenarlarını kemiriyordu. “Bu karakterle işinin bitmesini nasıl bekleyemediğinden bahseden James Gandolfini gibi birine büyük sempati duymamı sağladı ve bence Bryan da benzer şeyler söyledi: ‘Bu adamı geride bırakmak için sabırsızlanıyorum.’ Sonunda bu tutumla ilişki kurdum. ”

Bu ilk başta Odenkirk’i şaşırttı: “’Çok zor’ diyen oyuncularla hep alay eder ve gözlerimi devirirdim. Yok canım? olamaz.” Ve yine de, keşfetti, “gerçek şu ki, duygularınızı kullanıyorsunuz ve anılarınızı kullanıyorsunuz, incinmiş duygularınızı ve kayıplarınızı kullanıyorsunuz ve onları manipüle ediyor, onları kazıyor, üzerinde duruyorsunuz. Normal bir yetişkin bunu yaparak ortalıkta dolaşmaz. Gidiyor: ‘Hayatımda yaşadığım en kötü terk edilme hissi neydi? Önümüzdeki bir buçuk hafta için buna bir bakayım, çünkü bu beni besleyecek.’”

Odenkirk’in durumunda bu, acı veren çocukluk anıları üzerinde durmak, “kendimi 9- olmaya geri döndürmek anlamına geliyordu. yaşında,” dedi, “ve babam beni saat 2’de uyandırıp gideceğini ve faturaları ödemem için bana para göndereceğini söyledi ve düşünüyorum ki, el yazısı yazacak kadar el yazısı bilmiyorum çek, peki faturaları nasıl ödeyeceğim? ‘Kendime tekrar o çocuğu yapmama izin ver, çünkü o kayıp ve korku hissini alıp yarın oynayacağım!’” diye ekledi, “Bunu yapmama izin veren bir şey varsa, o da yapmam gereken bir erişimdi. belki de en sağlıklı insan olmayan içimdeki duygusal, hatta travmatik alanlar.”

Chicago’nun dışında, Naperville kasabasında büyüyen Odenkirk, yedi kardeşten biriydi. Babasından ve ona duyduğu tiksintiden rahatlıkla bahseder, anılarında ondan kısa bir öfkeye sahip “boş bir adam” olarak bahseder, o etraftayken günlerini içki arkadaşlarıyla geçirir ve berbat bir bakım işi yapar. çocukları için. Odenkirk, “Babamı sevmediğimden değil,” dedi. “O sadece ortalıkta yoktu ve bir tür boş, içine kapanık bir adamdı ve sarhoş olduğu için bana ve ağabeyime çetrefilli şeyler yaptı. Bize her zaman ‘Aile parasız, ne yapacağımızı ve nerede yaşayacağımızı bilmiyorum’ derdi. Ve biz küçük çocuklarız! Mesela: ‘Ben 5 yaşındayım! Bu konuda sana yardımcı olamam!’”

Odenkirk’in yanıtı, babasını Dickens’tan çıkmış edebi bir groteskmiş gibi “okuyarak” ayrılmak oldu. Anılarında, babasının ölümünü (Bob 22 yaşındayken geldi ve bu noktada ikisi tamamen uzaklaştı) olağanüstü bir soğukkanlılıkla anlatıyor: “Ona veda etmek omuz silkme meselesiydi.” Yaranın gerçekten bu kadar düzgün dağılıp dağılmadığını sorduğumda, Odenkirk şunları söyledi: “Sık sık bir şeyler saklıyormuşum, bir şeyi kabul etmiyormuşum ya da bir şey göremiyormuşum gibi hissettim. Hiç şüphe yok ki hayatımda, özellikle çocukken, özellikle iyi bir baba figürüm olmasını isterdim. Bu güzel olmaz mıydı? Kesinlikle orada uğraşmak zorunda olduğum şeyler var çünkü hiçbir şeyim yoktu, bir boşluk.”

Odenkirk, babasının yarattığı “gerginlik ve travmanın” “erkek ve kız kardeşlerimle bu kadar yakın olmamızın bir nedeni” olduğunu söylüyor. Küçük kardeşi Bill, doktora derecesini aldı. Bob, “The Simpsons” ve “Mr. Göstermek.” Ağabeyleri Steve, Tucson, Ariz’de bankacıdır.Diğer kardeşleri çeşitli kariyerler peşinde koşmuştur: su masası testçisi, perakende işçisi, cenaze müdürü ve emlakçı. Bill Odenkirk bana “Bob gerçekten bağımsız bir çizgiyle doğdu” dedi, “ailemizdeki herkesten daha fazla. Muhtemelen kim olduğunu keşfetmesi gerektiğini tartışırdı, ama ne yapmak istemediğine ve ne yapmak istediğine dair çok güçlü bir duyguyla doğduğunu hissediyorum, ki bu da performans göstermek ve orada olmaktı. geleneksel bir işten başka bir şey.” Bill, “bizim evimizde düşünülen şey bu değildi” diye ekledi.

Bob’un evdeki rolü, annesi ve kardeşleri için mutfakta şovlar yapan yerleşik jambondu. Ergenlik döneminde, babasının olumsuz etkisi ve 1970’lerde PBS’de yayınlanmaya başlayan “Monty Python”un olumlu etkisi, ona otoriteye karşı alaycı bir saygısızlık aşıladı: “Herhangi bir otorite figürüne karşı çok kırgındım ve Tabii ki bunların hepsi haksız ve yararsızdı – belki benim komedim dışında.” “Monty Python”dan Eric Idle’a atfettiği bir ifadeyle, değişmez inancı, “en iyi komedinin içinde öfke vardır” şeklindedir.

“Size uymayan ve ‘Ben kendi işimi yapıyorum ve siz çocuklar yapmıyorsunuz’ diyen bir adam olmalısınız. anla!” dedi Odenkirk. Kredi… The New York Times için Zachary Scott’ın fotoğrafı

Odenkirk’in gerçekten harika şakaların indirgenemez miktarda öfke taşıdığına – ve bu öfkenin en asil işlevinin dindarlıkları ve ikiyüzlülükleri torpidolamak olduğuna – inancı, onun yaşam boyu eskiz komedisine olan bağlılığını açıklamaya yardımcı olur. Eskiz saygısız olabilir, yalnızca içerik açısından değil, aynı zamanda biçim düzeyinde de saldırgan olabilir. Seyirci, her türlü hızlı ateş deneyi, çılgınca gözenekli bir dördüncü duvar ve aşırı anlatı yapısökümü için hazır bir taslağa giriyor. İyi bir taslağı yöneten, her şeyi tamamen saçmalığın sağ tarafında tutan iç fizik yasaları vardır, ancak bu yasalar, örneğin sitcom’larda veya uzun metrajlı filmlerde nadiren görülen bir dereceye kadar değişebilir, geçici ve çelişkili olma eğilimindedir. Birkaç dakikalığına herkes, senaryo yazarlığı derslerinde öğrettikleri türden kurallarla kökten serbest bırakılmış bir dünyada yaşamayı kabul eder. Odenkirk’in dediği gibi, herhangi bir eskizde “formun kendisine saygısızlık var”. Bir taslağı çöpe atarak bitirebilirsin, dedi, “ve bu tamamen iyi ve harika.”

Bu nedenle, “çoğu insanın eskiz komediyi sevme aşaması vardır ve 30 civarında biter. Ve anlıyorum, çünkü bu sadece fikirler, fikirler ve fikirler ve o yaşta bir yerlerde, hayat tıklar ve insanlar her gece 10 fikir daha alamazlar. Derler ki: ‘Arkadaşlarının ortaya çıkıp aynı şeyi yapmasını ve aynı şekilde davranmasını sağlayabilir misin? Hayatımda yeterince şey var.’” Bu skeç komedi genç bir insanın oyunudur, diye devam etti, “dünya bir grup palyaçodur” şeklindeki sürüş ahlakıyla birleşiyor. Genç bir insan olarak, birinin bunu söylemesinden çok zevk alıyorsunuz. Birkaç nedenden dolayı bunu duyduğuna çok sevindin. Bir, bir parçanız öfkeli bir genç. Ve kendi çocuklarımda görebildiğim bir diğeri, dünyanın yıldırma faktörüdür. Bu, ‘Asla içeri giremeyeceğim bu aşılmaz dünyadan korkmama gerek yok. Her şeye [küfür] diyebilirim’ demenin bir güvenlik mekanizması.”

Odenkirk, kısmen aşmış olmaktan gurur duyduğu bir bakış açısını anlatıyor. Tim Heidecker ve Eric Wareheim gibi daha genç oyunculara rehberlik etmek veya David Cross ve eski “Mr. 2015’te Netflix için yaptıkları şovun yeniden canlandırılan versiyonu olan “W/ Bob and David”in Show kadrosu. (İlk bölümde, bir porta-lazımlıktan yapılmış, yalnızca gerçek zamanlı olarak seyahat edebilen bir zaman makinesi vardı. ) “Bob’un yaratıcı olarak yaptığı hiçbir şey onun için eskizlerden daha önemli değil,” dedi Cross bana, “gitmesi gereken yeteneği ve sabrı övdü, ‘Bu gerçekten berbat bir fikir gibi görünüyor, ama hadi bunu bir inceleyelim ve bir fikir olabilir. diğer her şeyi alıp götürebileceğimiz bir külçe, bu küçük, gözden kaçabilir şakadan başlayıp oradan inşa ediyoruz.’”

Odenkirk, Tim Heidecker ve Eric Wareheim, “Tim ve Eric Müthiş Şov, Harika İş!” Kredi… Yetişkin Yüzme

)“Bay. “Monty Python”un aptallığını ve sosyal ısırıklığını bir Gen-X prizması aracılığıyla yansıtan Show”da Odenkirk, öfkesini sık sık dengesiz hicivlere ve saçma sapan parodilere dönüştürdü. “Heyecan verici Mucizeler” adlı ünlü bir skeçte, tencerelerin kendisiyle konuştuğunu düşünen ve sıcakkanlı bir ev hanımını kaynar sütle haşlayan sadist bir gündüz bilgilendirici tencere satıcısını oynuyordu. Bir diğerinde, Don Corelli adında eşofman giyen bir mafya babasını canlandırdı: Uşaklarına “en yüksek sayının 24” olduğu konusunda ısrar eden ve bu anlamsız fermana meydan okuyan herkese karşı şiddet tehdidinde bulunan zalim bir aile babası. Diğer eskizler anarşik bir aptallığa ulaştı: Odenkirk’in Jay Johnston ile birlikte yazdığı “Everest’in Hikayesi”nde, muzaffer bir yükselişten dönen oğlu gibi kahkahalar atan, böğüren ve eski zamanlara ait bir sesle konuşan yaşlı bir babayı oynuyor. Dağın tepesinde, dengesini kaybetmeye devam ediyor ve annesinin yüksük koleksiyonunun sıralandığı duvara monte raflara defalarca düşüyor.

Odenkirk’in “Mr. Gösteri” inişli çıkışlı oldu. 80’lerin sonlarında, Lorne Michaels onu, Odenkirk’in şovun en ünlü skeçlerinden birini yazdığı “SNL” yazım ekibi için tuttu – “bir dünyada yaşayan” Chris Farley tarafından oynanan Matt Foley adında kendinden nefret eden bir motivasyon konuşmacısı hakkında. nehir kenarındaki minibüs” – ve “Da Bears” ile takıntılı Chicago bölgesindeki şımarık adamlar hakkında bir başka ortak yazdı. Ancak Odenkirk, zaferlerin az olduğunu ve adımlarını bulmak için mücadele ettiğini söylüyor. Yanlışlıkla, Robert Smigel ve Conan O’Brien’ın da dahil olduğu kohortunun, aslında bir kurumun ayrıcalıklarına hizmet etmek için oradayken “SNL”yi kökten yeniden yapabileceklerini varsaymıştı. Odenkirk, “Etrafımda neler olup bittiğini ve bu gösterinin ne olduğunu kavrayamama, miyopime ve gençken ve yaratıcı işler yaparken sahip olmanız gereken miyopi türüne işaret ediyor” dedi. “Kendi işimi yapıyorum ve siz bunu anlamıyorsunuz!” diyen, uymayan bir adam olmalısın”

(

Odenkirk’te çeşitli “Mr. 1995’ten 1998’e kadar “göster” eskizleri. Sol üstten saat yönünde: “Prenatal Pageant”, “24 En Yüksek Sayıdır”, “Heyecan verici Mucizeler” ve “Everest’in Öyküsü”. Kredi… HBO

Chicago’da oyunculuk öğretmeni Del Close tarafından Odenkirk’e getirildi. Close’un önceki öğrencileri Gilda Radner ve Bill Murray’i ve sonraki öğrencileri Tina Fey ve Stephen Colbert’i içeriyordu. Close 1999’da öldü, ancak çağdaş komedide baş gösteren son derece önemli bir gölge figür olmaya devam ediyor – en iyi bilinen öğrencilerinin ana akım başarısının hiçbir zaman bir kısmını yaşamamış biri. Odenkirk, “Komedi Komedi Komedi Draması”nda Close’dan “Ben mücadele eden kuruluşlara aitim” dediğini aktarıyor ve bunu kültürün sınırlarına hoş bir şekilde yerleştirilmiş, huysuz bir yeni başlayan olarak kalırsanız deney yapmak için daha fazla özgürlük olduğu anlamına geliyordu.
Odenkirk bu dersi içselleştirdi. Kardeşi Bill bana şunları söyledi: “Sanırım Bob’dan daha büyük bir komedi sevgim var. O daha saf biri ve komedisinin daha zorlayıcı olmasını ve olayların tuhaf yönlerine daha çok hakim olmasını isteyen biri.” Until “Breaking Bad” came along, Odenkirk had in fact conducted his career almost entirely on the fringes, leaping from one struggling organization, as it were, to the next. When he writes in his memoir that “I had no intention, ever, of making it big,” you believe him, instead of suspecting false modesty, because while he’s inarguably ambitious, that ambition has always seemed to point somewhere other than mass adoration. It’s important to remember that, while “Breaking Bad” finally did confer fame, the show wasn’t a hit until a few seasons in, when Netflix began streaming it and put it in front of millions more people than had seen the original broadcast, on AMC. In that light, you could argue that Odenkirk never left the fringes for the mainstream; rather, the mainstream finally came to him.

Odenkirk stood with Rhea Seehorn at the kitchen island in their house, talking about the finale of “Better Call Saul” — very carefully, because I was there. Odenkirk read Gould’s script the night before, and Seehorn didn’t try to hide her curiosity.

“You have 13?” she asked, eyes wide, referring to the episode number. “Hoşuna gitti?”

“It’s a lot in there, a lot to think about,” Odenkirk replied. “I think I like it, but I was pretty wiped out when I read it in the middle of the night. I think it’s a challenging way to go, to finish the series. It’s not flashy. Önemli ve bir düzeyde, bu karakterin beyninde yıllardır umduğum şeyler. Öte yandan, evet, tekrar okumam gerekiyor. Ama bu konuda sevdiğim şey, ucuz değil. Kolay değil. Karikatürize bir his vermiyor. Bence oldukça harika. Bu oldukça harika.”

He added: “I would wanna end with this kind of character-development focus. İçinde sadece silah olan bir şey yerine bununla ilgili. Sanırım birkaç silah var ama diğer bölümlerdeki gibi değiller.” He turned to me, explaining: “I spend a fair amount of time doing crimes this season. Just stupid crimes.”

By the end of the fifth season, Saul has embraced full criminality, symbolized by an unsavory pilgrimage through the New Mexico desert, with the wonderful Jonathan Banks, who plays the baldheaded heavy Mike Ehrmantraut, at which point his metamorphosis is nearly complete: from a morally elastic but ultimately well-meaning guy into one who decides his good intentions have been punished so relentlessly that he should probably set them ablaze once and for all.

Of Season 6, Seehorn said: “It’s quite funny, and then very dark — brutally dark. They turned the volume up on all of it. Whatever direction someone was already going in, they made it more extreme.”

Odenkirk and Rhea Seehorn in Season 3 of “Better Call Saul,” in 2017. Credit… Michele K. Short/AMC

Seehorn and Odenkirk interacted with an easygoing, lived-in affection — one that they’ve been building for years, onscreen and off, but that deepened last summer, when Odenkirk collapsed on set in front of her and Fabian. It was a heart attack, and as he lay there without a pulse, it was their screams that alerted a medic.

“I’d known since 2018 that I had this plaque buildup in my heart,” Odenkirk said. “I went to two heart doctors at Cedars-Sinai, and I had dye and an MRI and all that stuff, and the doctors disagreed” on treatment, with one suggesting he start immediately on medication and the other telling him it could wait. He listened to doctor No. 2 and was fine — until this year, when “one of those pieces of plaque broke up,” Odenkirk said. “We were shooting a scene, we’d been shooting all day, and luckily I didn’t go back to my trailer.” Instead, he decamped to a space where he, Seehorn and Fabian liked to retreat during downtime: “I went to play the Cubs game and ride my workout bike, and I just went down.” He added, “Rhea said I started turning bluish-gray right away.”

The soundstages “Better Call Saul” calls home are “massive,” Odenkirk said. After a few agonizingly long minutes, the show’s health safety supervisor, Rosa Estrada, and an assistant director, Angie Meyer, arrived, administering CPR and hooking him up to an automated defibrillator. It zapped him once, then once more, producing an irregular pulse that quickly disappeared. “The third time,” Odenkirk said, “it got me that rhythm back.”

An ambulance took him to Presbyterian Hospital in Albuquerque, “and around 5 am the next morning they went through right here” — Odenkirk showed me a scar on his wrist — “and blew up the little balloons and knocked out that plaque and left stents in two places.” Later that morning, Odenkirk’s wife and children arrived in Albuquerque, staying with him at the hospital as he recovered for the next week.

Odenkirk has no memory of any of this. He cobbled together his account from Seehorn and the others who helped save his life.

“That’s its own weirdness,” Seehorn said. “You didn’t have a near-death experience — you’re told you had one.”

Seehorn asked Odenkirk how the night shoots had been going, commiserating about the disorientation of keeping nocturnal hours. “I had to do it with Vince,” she said, “when I go out to — ” here, she whispered something Kim does this coming season, that, if I heard correctly, was just enough of a spoiler to omit here. “My character doesn’t usually do things at night,” she told me. “Not outside. She’s like an indoor cat! But this year I had things to do that usually only Bob does.”

Seehorn is a deft, sensitive actor, and her performance opposite Odenkirk, along with Michael McKean’s, constitutes the show’s emotional core. Whereas “Breaking Bad” explored an operatic birth-of-a-supervillain premise, “Better Call Saul” works in a more muted — and, to me, more affecting — register. Seehorn’s Kim is a Type A striver with a rebellious streak; she wants to do work more meaningful than representing a regional bank and finds something alluring in Jimmy’s reckless heterodoxy. Meanwhile, McKean’s Chuck McGill, a revered senior partner at the type of high-powered law firm that necessarily represents an array of high-powered malefactors, looks down on his brother with mistrust and scorn and tries to get Kim to do the same. These three characters love one another, and help one another, and yet they continually hurt one another too, in ways that can be as devastating as they can be small.

Contrasting the two series, Peter Gould told me that “Better Call Saul” is “about a guy who, in a lot of ways, really wants to be loved and feels rejection tremendously, more than he wants to show. Walter White maybe finds out that what he really wants is power, and he’s very happy to have people fear him, but Jimmy wants love, and even when he’s trying to intimidate people, there’s an undercurrent of wanting approval and acceptance. And it’s something he never quite gets.”

Odenkirk pointed out the window toward the Sandia Mountains. If we hustled, he told me, we could fit in a hike before Gould showed up. We drove to a trailhead Odenkirk knows and loves, he traded his sneakers for hiking boots and we began climbing. “We might want to hustle just to warm up,” he said, proceeding to charge up 1,015 feet of elevation on a snowy mountain trail a matter of months after his collapse.

As we walked, I mentioned one of my favorite things he did in recent years. It’s a sketch on Tim Robinson’s excellent Netflix series, “I Think You Should Leave,” in which Odenkirk plays a sad-sack guy enjoying a lonely meal at a diner, who desperately pressures a stranger and his child, one table over, to help him pretend that his life isn’t as bleak as it is — to corroborate the fantasy that he has friends, owns “every kind of classic car,” including “doubles” and “triples” of some, that he doesn’t live in a hotel and that he married an ex-model whose face he first saw hanging on a poster in his garage.

It’s a fantastic sketch that, despite its preposterousness, undoes any neat distinction invoked in the title of Odenkirk’s memoir between “comedy” and “drama.” To tweak Odenkirk’s paraphrase of Idle, it’s comedy with despair in it. With snow crunching underfoot and conifers looming above us, I asked Odenkirk if he thought he could have mustered a performance like that before “Better Call Saul.”

Odenkirk in “I Think You Should Leave.” Credit… Netflix

“I think I’ve gotten more capable of striking a tone of melancholy and making it honest in a comedy piece,” he said. He thought back to his days acting opposite Farley, at Second City. “I actually remember being onstage with Chris and Jill Talley once, doing an improv scene, and thinking to myself, If I was in the audience, I’d be watching them, not me. And I kept thinking, as we were doing the scene, If I was in a drama, I could be the funniest guy, and the way you’re watching Chris Farley in this scene, you’d be watching me. And there was a part of me that thought I could do it, maybe one day. But then I didn’t try. It was just a stray, existential thought that I noted and never acted on, because I love sketch comedy. I thought, It’s fine if you like Chris more than me. It’s fine if you like David Cross more than me. I like those guys more than me!”

The best-loved sketches from “Mr. Show” contain only hints as to the depth of Odenkirk’s dramatic talent. But he reminded me of one, “Prenatal Pageants,” in which he plays the beaten-down father of an unborn child whom he and his wife enter into a beauty contest for fetuses. This role could be a total throwaway, but for some reason Odenkirk decided to play it with depth, supplying a sketch aimed at our image-obsessed society with a palpable sadness: This is a simple, slow-witted man, who takes a string of demeaning jobs in order to enter his unborn child into beauty contests. “I remember doing that and saying, ‘I’m immersing myself in this character at a level I don’t normally do, and it feels very true,’” Odenkirk said. Cross told me: “One of the things that made ‘Mr. Show’ stand out is there’s pathos to a lot of those characters. I’ve been saying this for years, but there’s a humanity to some of those characters that you don’t really see that often in sketches.”

Odenkirk had been thinking about that particular performance recently, he said, in the context of an upcoming project: a faux-documentary series about cults, co-starring Cross, in which the two will play gurus. “We’re trying to go to another level with it,” Odenkirk said, adding that, after the “Mr. Show” reboot for Netflix, they decided that “we needed to move into a new area, but one that connected to our comedy.” Cross described the show as having “elements of seriousness and drama to it, not like a ‘Law & Order’ episode, but these guys are gonna be real human beings.” Playing them would require a kind of “emoting that we might have once been a little gun-shy about,” Cross added, “but not anymore.”

Odenkirk said his ambition was to “do our comedy, but maybe take all that we’ve done in the intervening years and put it to some use, of digging into character and playing it with some sensitivity, having some levels but also be funny.”

If you tried to unite the various strands of Odenkirk’s career, you could do worse than to say that they are by and large about “damaged men,” as Cross put it to me, living in (deranged by?) an America in decline: buffoonish authority figures he lampoons with wit and venom, underdogs he invests with a complicated, warts-and-all tenderness. Perhaps it’s because Odenkirk came of age in the aftermath of the Vietnam War, but this was true of Matt Foley on “SNL,” true of any number of “Mr. Show” characters, true of Saul Goodman, true of Jimmy McGill and true of the bruiser he plays in “Nobody” — a guy whom Odenkirk regards, much like Jimmy, as a cautionary tale. (The movie was inspired by two real-life break-ins that Odenkirk declines to discuss in any detail.) “My hope is we get to do a trilogy, and he ends up with nothing,” he said. “He destroys everything he loves.”

We reached a vista, some 9,500 feet above sea level, overlooking Albuquerque. “Better Call Saul” would keep Odenkirk here at least until mid-February. “I wanna stay under the radar,” he said, imagining what came next, “and get to be this guy who gets to go over here and then gets to go over there. Çünkü yaptığım bu şeylerden bazıları karşı çıkıyor. Aynı Venn şemasında yaşamıyorlar. Ama bence bu harika.”

Odenkirk thought about this for a second. “I like being able to get away with it,” he said. “And that’s something that gets harder if people know you too well.”

Prop Stylist: Jess Danielle. Hair and makeup: Cheri Montesanto.

Jonah Weiner is a contributing writer based in Oakland, Calif., and he writes the style and culture newsletter Blackbird Spyplane. His last feature for the magazine was about the actor and comedian Seth Rogen. Zachary Scott is a photographer and faculty member at the ArtCenter College of Design and California Polytechnic State University. He last photographed Adam Sandler for the magazine’s cover.