Biraz Daha Isırıklı Muzlu Ekmeğin Sırrı

Beykozlu

New member
Beni şok eden ilk muzlu ekmek New Orleans’ta pişirildi. Bir baristayla flört ediyordum ve gözyaşlarına boğulduktan sonra tezgahın karşısından bana bir dilim ikram etti. Ben yemekle büyüdüm – ki bu onu her zaman ilginç kılıyordu – ama o bunun farklı olduğu konusunda ısrar etti. Ve tamamen haklıydı. Somun, zorba olmadan tatlıydı. Ufalanması dil boyunca eridi. Bu ısırık beni daha fazla mevcut yaptı. Sonraki birkaç ay boyunca, taşınana kadar haftalık bir dilim aldım ve uçağım Louisiana eyalet hattını geçerken hala bir dilim çiğniyordum.

Muzlu ekmek, hem çarpıcı hem de sıradan, basit ve şaşırtıcı, dünyanın her yerindeki kahve dükkanlarının ve apartman bar tezgahlarının ve küçük kafelerin tezgahlarında bulunuyor. Bir köşe parçası tüm gününüzü değiştirebilir. Ya da belki çayınız, bir kabuk bagajı olmadan, lezzet dolu, ortasından bir dilimdir. Veya belki de ülkü muzlu ekmeğiniz, hangi yineleme mevcutsa odur – YouTube’un kodu, muzlu ekmek tariflerinin ağırlığı altında sarkıyor ve her biri, arkalarındaki dürtüler kadar lezzetli. Dövülebilir olduğu kadar mükemmel bir yemektir.

Muzlu ekmeğin kökenleri oldukça dikkat çekicidir. Muzlar Amerika’ya özgü değildir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 19. yüzyıla kadar mevcut değildi. Bu kadar çabuk çürüyen bir meyvenin taşınması açmazını, 20. yüzyılın başında soğutma yöntemlerinin yaygın olarak bulunmasına kadar çözümlemek zordu. Büyük Buhran yayılırken, her yiyecek maddesi bir zorunluluk haline geldi; mütevazi muzun durumu, olasılıklarını en üst düzeye çıkarmaya yönelik tariflere katlanmış bir kahvaltı merakı olarak durumu. Kabartma tozu ve kabartma tozu gibi kimyasal mayalayıcıların nihai olarak yaygın şekilde bulunmasının yanı sıra, muz ekmeğinin çeşitliliğine göre değişiklik olasılığı ve itici güç katalize edildi: Çıplak ihtiyaçlar nasıl güzelleştirilebilir? Ana renklerle hangi lezzet portreleri çizilebilir?

Bu sınırlamalar, muzlu ekmeğin profilinin gelişmesine izin verdi ve oldukça basit bir tarifin içine gizlenmiş sinapsları genişletti. PJ Hamel’in belirttiği gibi, “On yıllardır muzlu ekmek tariflerinde yaygın olarak muz, tatlandırıcı, kimyasal mayalayıcı, biraz yağ ve un bulunur. Ancak bunun ötesinde çılgınca farklılık gösterebilirler. Ve Karayip yemek yolları boyunca – Jamaika, Batı Yarımküre’deki ilk ticari muz üreticisiydi – muz ekmeği vazgeçilmez olmaya devam ediyor. Annemin tarifi (basit ve canlı: 10/10), eski Karayip pazarımdaki tarif kadar kolay (geçici ve mevsimlik: 10/10), ki bu da alışkın olduğum bir kafedeki tarif kadar lezzetliydi. Tokyo’nun Shimokitazawa semtinde sık sık, mütevazi bir ceviz somunu (elde tutulan, yaklaşılabilir), az satılan ama fazla teslim edilen (damak zevkimi yeniden şekillendirdi, yıllarca bunun hakkında hayal kurmama neden oldu: 10/10).

Muzlu ekmek de yapımcılarına uyum sağlar. Riaz Phillips, “Batı Rüzgarları” adlı yemek kitabında, muzun yerine muz koyarak kabarık, etrafı saran bir somun yaratıyor. Shaun McAnuff’ın görüntü dizisi “Flava and Friends”te, Kevin Dapaah adlı bir diş hekiminin şekerden tamamen vazgeçtiği bir tarifi not ediyor. Ve bu, uygulanabilir dolgular evrenini açmadan önce. Ekmeğinizi kuru üzüm, kızılcık, hindistan cevizi, krem peynir, yoğurt, nutella, bitter çikolata ve hatta sütlü çikolata ile doldurabilirsiniz. Ne kadar arzunuz varsa, varyasyon için o kadar çok fırsat vardır.

Helen Oyeyemi’nin “Gingerbread” adlı romanında, bir karakter için, o aynı adı taşıyan ikramdan bir dilim yemek “intikam almak gibidir”. Benim için muz ekmeği sevgi gibi yer. Ve son zamanlarda en sevdiğim versiyon, kalbime yakın lezzet profillerini birleştiriyor: Miso cevizli muzlu ekmek kolayca bir araya geliyor. Ekmek tatlıdır (ama çok tatlı değildir). Miso (mükemmel bir bileşen), çok keskin bir şekilde çarpmadan farklı bir ısırık için bu şekeri tamamlar. Ve ekmeğin çatlaklığı bunaltıcı değil, davetkar.

Ancak muzlu ekmeğin en güzel yanı esnekliği olabilir: Bu tarif size uymuyorsa, değiştirin. Biraz daha miso ekleyin. Belki şekeri hafifletir. Veya kendi merakınızın zirvesine ulaşana kadar yarım bardak daha ceviz atın.

Mevcut olandan zevk alma arzusu pek dikkate değer değil. Ama bunun arkasındaki fikir – hazzın, hangi bağlamda olursa olsun, eldeki ne varsa herkesin hak ettiği bir şey olduğu – beni her seferinde sevindiriyor. Ve en mütevazı koşullardan doğan bu tarifin, memnuniyet arayışına tam olarak nasıl ilham verdiğine hayran kalmaya değer. Muzlu ekmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve buna ulaşmanın sonsuz yolu vardır. Küresel olduğu kadar geniş kapsamlı bir arzu ve bu çok güven verici bir fikir.

Ve her zamanki gibi sürpriz potansiyeli var. Noel’den birkaç gün önce, Tokyo’da tamamen gülünç bir akşamdan kalmanın izlerinde gezinirken, Little Nap Coffee Stand’a gelene kadar Yoyogi Park’ta ağır ağır ilerledim. Okul öncesi öğrencilerinin çiçekleri kavradığı bir oyun alanıyla çevrili küçük bir kafe. Dükkanın sıcaklığı soğuğu bir nebze olsun hafifletiyordu ve ev sahiplerinden biri bana lattemin yanında bir orta dilim uzatacak kadar nazikti. Hangisi bir tatil hediyesiydi: Muzlu ekmeklerinin içi nemli ve esnek, üstü tatlı ve ufalanandı. Tanıdıklığıyla beni uyandırdı – yani beni mevcut hissettirdi -. Ve isteyebileceğin en fazla şey bu değil mi?

Yemek tarifi:Miso Cevizli Muzlu Ekmek