Bir Plantasyondaki Bir Hedef Düğüne Davetliyim. Ben ne yaparım?

Beykozlu

New member
Bir arkadaşımın kızı, bir Güney şehrinde yapılacak olan “Plantasyon Düğünü” için aileme bir davetiye gönderdi. Bu malikanenin ve bahçelerin korkunç ve trajik tarihinin farkına varana kadar katılmayı dört gözle bekliyordum. Yüzlerce erkek, kadın ve çocuğun alınıp satıldığı, köleleştirildiği ve işkence gördüğü yerlerde kutlama yapma düşüncesi beni derinden rahatsız ediyor, böylece beyazlar bir peri masalı düğünü ayrıcalığının tadını çıkarabiliyorlar.

Bazı arkadaşlar gelinin annesine destek oluyor. Beni sadece mülkün tarihi köle mahallelerini ve bu şehirdeki diğer yerleri gezerek kendi bilincimi yükseltmeye teşvik ediyorlar. Bunun yeterli olduğundan şüpheliyim. Düğün resepsiyonu sırasında konuşmaktan kaçınabileceğimden şüpheliyim. Gelin ve damada yokluğumun nedenini açıklamalı mıyım? Kesinlikle malikanenin tarihini zaten biliyor. Bütün bunların bir süre ailelerimizde bir sürtüşmeye yol açacağını öngörüyorum. Bir düğün hediyesi yerine tarihsel olarak Siyah bir koleje bağış yapmak uygun olur mu?

Bu senaryodaki herkes beyazdır, Kuzeydoğu’da büyümüştür ve üniversite mezunudur ve bunun korkunç bir fikir olduğunu fark etmemelerine hayret ediyorum. İyi bir vicdanla hareket etmek ve daha fazla rahatsızlık yaratmamak istiyorum. Bir fikrin var mı?
Adı Gizli

Bir seçim yaparken plantasyon düğününde, bu çift, doğrudan mülk olarak muamele gören ve düzenli olarak suistimal edilen Siyah insanların ücretsiz emeği üzerine inşa edilmiş yaşam tarzlarını idealize ediyor gibi görünüyor. Bu tarihe tiksintiyle bakıyorsun ve arkadaşlarının da bu duyguyu paylaştıklarını söyleyeceğine şüphe yok. Ancak 21. yüzyılın yirmi yılında, bir düğün planlayan bir çift, bağlantıyı görmemek için neredeyse kendi yollarından çıkmak zorunda kalacaktı. Açıkça görülüyor ki, köleliğin mirası hakkında hararetli bir ulusal tartışmayı susturmuşlar; Google’a basitçe “plantasyon düğünü” yazarsanız ortaya çıkanların çoğunu görmezden gelirsiniz; ve normalde evlilikle bağlantılı olmayan bir tür manastır inzivasını gerektiren sakin bir kayıtsızlık elde etti.

Elbette, çiftlerin düğünleri için bir plantasyon ortamı seçmelerinin her türlü nedeni vardır, ancak görünüşe göre (bazı Siyah çiftler gibi) ırksal bir hiyerarşiyi yıkmak ya da aralarında vakit geçirmek istiyorlarmış gibi görünmüyor. onarım veya eğitim için bir akın olarak köle konutları. Muhtemelen çift, Siyah misafirlerinin gidilecek yer hakkında ne düşüneceğini düşünmemiştir; muhtemelen, böyle bir misafir yoktur. Her iki durumda da, köleliğe mimari bir ek olarak anladığınız şeyde gerçekleşen bir etkinliğe mutlu bir şekilde katılamazsınız.

Bir hediye yerine tarihsel olarak Siyah bir koleje bağış yapmayı düşünüyorsunuz. Belki de bu jest, suçluluğunuzu gidermek içindir – bir karbon ofseti satın almaya benzer. Böyle bir bağış yapmak iyi bir şey olabilir ama bu nedenle değil. Ya da belki bağış bir mesaj göndermek içindir. Ama o zaman onlara gerçeği de söyleyebilirsin: Onlara katılamayacağın için üzülüyorsun, ama bu perili arazide bir kutlamayla kendini uzlaştıramıyorsun.

Bir düğüne katılırken kendinizi düğün mekanından yakınırken ve çiftin özel gününü mahvederken bulmak istemezsiniz. Ancak yokluğunuz için masum bir mazeret sunarsanız, yalnızca kendi ahlaki saflık duygunuzu koruyor olacaksınız. Bu yüzden daha cesur, daha iyi yol, neden orada olmayacağınızı önceden açıklamaktır. Değişim rahatsız edici olacak. Ama ülkemiz dört asırlık ırkçılığın altından çıkacaksa, rahatsız edici anların da önüne geçilemez. Yüksek bir ata binmekle suçlanabilirsiniz. Öyle olsun. Yüksek atlara eyerlenenler bazen tarlaları diğerlerinden daha net görürler.

Eşim ve benim iki yetişkin kızımız var. Yaşları çok yakın ve birbirlerine derinden bağlılar (neyse ki). Özel okula gittiler ve özel kolejlerden mezun oldular, her şeyi biz ödediğimiz için kolej borcu olmadan. İkisi de gerçekten iyi insanlar ve onlarla gurur duyuyoruz.

Yıllar önce, zamanı geldiğinde kızlarımızın düğünleri için sabit bir meblağ sağlamak konusunda eşimle anlaşmıştık. (Her biri nasıl harcayacağına karar verebilir – törende, balayında, bir evin peşinatında ya da her neyse. ) Bunu birkaç nedenden dolayı yapmaya karar verdik. Büyük ve gösterişli bir düğünün değerini görmüyoruz. Çocuklarımıza üstün bir eğitim hediye ettik. Ve iki kızımızın da bir düğüne diğerinden daha fazla para harcadığımızdan şikayet etmelerini ya da töreni geliştirmek için son dakikalarda daha fazla para talep etmelerini önlemek istedik.

Kızlarımızdan biri yeni evlendi. Hediye parasını söz verdiğimiz gibi sağladık (pek pürüzlü olmayan beş rakam) ve oldukça gösterişli ve büyük bir düğüne doğru gitti.

Diğer kızımızın şu anda ciddi bir ilişkisi yok. Bununla birlikte, güvenini kazanmamış insanlara güvenme konusunda bazı zayıf kararlar verdi ve bu, kiminle evlenmeyi seçebileceği konusunda beni endişelendiriyor.

Bu da beni soruma getiriyor: Müstakbel nişanlımızın karakteriyle ilgili ciddi bir sorunumuz varsa – kişisel geçmişi, kariyer yolunun olmaması veya istikrarlı bir işi sürdürme yeteneği – söz verdiğimiz gibi parayı hediye etmek zorunda mıyız? Endişelerimiz, adamı “sevip sevmediğimize” değil, onun refahına dayanacaktı.

Başka bir seçenek: Hediyeye koşul koymak kabul edilebilir mi? Veya gelecekteki çocuklar için bir kolej tasarruf hesabı gibi başka bir şekilde hediye edin? Dağınık bir boşanmada boşa gitmeyecek veya bölünmeyecek bir şey.

Eğer bunlardan herhangi birini yapsaydık, bu düğünden yana olmadığımızı ve buna katkıda bulunmak istemediğimizi belirtmiş oluruz. Ancak gelecekte belirli koşullar altında eşit finansal destek sağlayacağız ve sağlayacağız. Umarım bu senaryo gerçekleşmez, ancak doğru ve adil yaklaşımın ne olabileceğini veya “adalet” konusunda endişelenmenin gerekli olup olmadığını merak ediyorum. ”
Adı Gizli

İsterseniz kızınızın kötü bir evlilik yapmasını engellemek için, kız kardeşine verdiğiniz hediye parasını ona vermeyeceğinizi duyurmak, bunu yapmak için iyi bir yol değil. En olası sonuç basitçe onu sizden uzaklaştırmak olacaktır. Ancak, herhangi bir etkisi olmayacak olsa da, düzgün bir evlilik vizyonunuzu savunarak onaylamadığınızı ifade etmek isteyebilirsiniz. Ya da geleceği kötü olan bir evliliğe para harcamanın savurganlık olduğunu düşünebilirsiniz. Açıkça söylemek gerekirse, kabul edeceğinizi umduğum gibi, bunlar inandırıcı sebepler gibi gelmiyor. Mektubunuzda en çok duyduğum şey, kızınızın geleceğiyle ilgili endişeler ve pervasız seçimlerden vazgeçme arzusu. Ancak vaat edilen bir hediyeyi geri almak, ona daha iyi bir gelecek için yardım etmenin en iyi yolu değildir.

Çocuklara adil davranmak, onlara her zaman aynı şekilde davranmak anlamına gelmez: Farklılarsa, eşit sevgi, her birinin özel ilgi ve ihtiyaçlarına göre farklı muameleyi gerektirebilir. Yine de uzun zaman önce vardığınız anlaşma – sadece eşit araçlar sağlamak için – onların kendi bireysel seçimlerini yapmalarına izin vermekti ve arkasındaki mantık hala geçerli. Çağdaş Amerikalıların çoğu, ebeveynlerinin eşleri hakkında iyi düşünmelerini ister, ancak ebeveynlerinin onayına ihtiyaçları olduğunu düşünmez. Bu nedenle, başarı şansına yardımcı olmak için kızınızın hayatında kalmak istiyorsanız, mesajınız için para doğru araç gibi görünmüyor.

Geçenlerde internette geziniyordum ve 1986’da çıktığım birine baktım. İki yıl çıktık ve sonu iyi bitmedi, çünkü çoğunlukla genç, olgunlaşmamış 20 yaşındaydık. Ne yazık ki, 2018’de 50 yaşında öldüğünü keşfettim. Ölüm ilanında listelenen tek kurtulanlar kardeşleri olduğu için muhtemelen hiç evlenmedi. Kız kardeşinin iletişim bilgilerini buldum. Ona ulaşıp başsağlığı dilemek uygun mu? Hayatıyla ilgili başka araştırmalar da yapabilir miyim? Yoksa bu bölümü tamamen geçmişte mi bırakmalıyım?Adı Gizli

Nasıl olurdun onun yerinde olup olmadığınızı hissediyor musunuz? Kardeşini erken yetişkinlik döneminde tanıyan ve paylaşacak renkli bir anısı olan birinden haber almaktan mutlu olabileceğini düşünüyorum. Ve eğer değilse, cevap vermeyi reddedebilirdi. Öyleyse neden ona yazmıyorsun ve görmüyorsun?

<saat/>

Kwame Anthony Appiah, N. Y. U’da felsefe öğretiyor. Kitapları arasında “Kozmopolitlik”, “Onur Yasası” ve “Bağlayıcı Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek. ” Bir sorgu göndermek için: ethicist@nytimes adresine bir e-posta gönderin. com; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, N. Y. 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin. )