Bir Meslektaşınızın Hediyesi İçin Ne Kadar Bağış Yapmanız Gerekir?

Beykozlu

New member
Ben bir doktorum. Meslektaşımın eşine yakın zamanda erken evre meme kanseri teşhisi kondu. Desteğimi özel olarak ilettim ve kendi kendilerine yeterli olmalarına ve hem finansal hem de duygusal olarak birçok kaynağa sahip olmalarına rağmen yardım teklif ettim.

Bölümümdeki bir hemşire, karım için bir hediye sepeti hazırlıyor ve ayrıca çiftin hafta sonu kulübesi kiralaması için bağış topluyor. Hemşire, “Çoğu insan 50-100 dolar arasında bağış yapıyor” diyor. Kolayca 100 dolar vermeyi göze alabilirim, ancak bu çiftin paraya ihtiyacı olmadığını biliyorum ve hemşirelere, teknolojiye ve diğer hastane personeline (benim kadar iyi maaş almayan) sorulmasından biraz korktum. mali açıdan rahat ve bir tatil kulübesi kiralamak için hiçbir engeli olmayan bir çifte para bağışlamak.

İyi niyetli olduğunu ancak yanlış yönlendirildiğini düşündüğüm bir hediyeye katılıyor muyum?
Adı Gizli

Bu hediyelerin amacı bu çiftin ihtiyaç duyduğu kaynakları vermek değil; desteğini ifade etmektir. Bu kabinin bir hafta sonu kiralaması; bir sepet – ne, bir dizi meyve, peynir, şarap, çikolata mı? Bu bir hediyenin ayırt edici özelliğidir: alıcıların kendi paralarını harcamamış olabilecekleri ama muhtemelen sahip olmaktan mutlu olacakları bir şey.

Önemli olan, iş arkadaşlarınızın bu destekleyici ruhla özgürce vermeleridir. Görünüşe göre hemşire çabalarında biraz agresif davranıyor ve bu nedenle hediye bölümünde kabin kiralama çok iddialı olabilir. Kısıtlı imkanlara sahip insanlar midilli için herhangi bir baskı hissetmemelidir.

Yine de bağış yapmaktan kaçınmak yerine, endişeleriniz hakkında hemşireyle konuşabilirsiniz. Personelin neyi çatalladıklarını bilen tek kişi gibi göründüğü için, kendilerini zorlama hissetmemeliler, ancak kimsenin garip hissetmemesi için deva almalı. Bir hediye ile, dediğimiz gibi, önemli olan düşüncedir. Ancak kolay kolay katkıda bulunamayacak olanların durumu da düşünülmelidir.

Erkek arkadaşım ve ben, Michael diyeceğim en iyi arkadaşım ve Jim adını vereceğim erkek arkadaşıyla düzenli olarak sosyalleşen heteroseksüel bir çiftiz. Michael’ı Jim’den çok daha uzun süredir tanıyorum ama yıllardır birlikteler.

Jim ağır bir içicidir ve birkaç kez erkek arkadaşıma sarhoş bir pas attı – hepimiz birlikte takılırken onunla biraz el ele tutuştu. Erkek arkadaşım Jim’in girişimlerinden kaçınmak için elinden geleni yapardı. Bazen kendim de kaçırdığım için Michael’ın bunu ne kadar fark ettiği belli değil. Özel olarak, ortağım ve ben bunu Jim’in içmesine bağlardık ve aksi halde buna gülerdik.

Son zamanlarda, Jim erkek arkadaşıma geceleri giderek daha fazla grafik içeren mesajlar göndermeye başladı. Çatışmaya karşı olan erkek arkadaşım, ona içki içip içmediğini sorarak ya da mesajları görmezden gelerek ve durmasını umarak yönünü değiştirmeye çalıştı. İşe yaramadı. Sonra erkek arkadaşım ona metinlerin uygunsuz olduğunu ve durmaları gerektiğini söyledi. Jim o zamandan beri cevap vermedi veya başka türlü ulaşmadı.

Birkaç yıl önce, Jim’den cinsel içerikli bir gece yarısı mesajı aldım. Metnin Michael için olduğunu düşünmüştüm ve o sırada ona iletmiştim, ama şimdi anlıyorum ki başka biri için yazılmış olabilirdi, bu yüzden bu münferit bir olay olmayabilir.

Jim’in ilerlemelerinin tüm ilişkilerimize saygısızlık olduğunu düşünürken, ortağım ve ben bunu bırakmaya meyilliyiz ve Jim’in ileriye doğru hareket etmesini umuyoruz. Jim mesaj atmaya devam ederse belki benim de dahil olmam gerektiği konusunda anlaşmıştık ama işin o noktaya gelmemesini umuyoruz.

Ortağının kurnazlıklarını ona bildirmeyi Michael’a borçlu muyum? Michael, Jim’in ilişkilerinin dışındaki ilerlemelerini biliyor mu yoksa göz yumuyor mu bilmiyorum ama açık bir ilişki içinde olsalar bile Jim’in erkek arkadaşımla ilgili ilerlemelerinin iyi olmadığının farkındayım. Michael’ın en yakın arkadaşı olarak, daha incitici olan şey mühlet değilim: Bu boş lafları sır olarak saklamak ya da paylaşmak.
Adı Saklanmadı

Eğer Jim erkek arkadaşınızın azarlamasını ciddiye aldıysa, geçmiş zamanları geride bırakmaya karar verebilirsiniz, ancak onun korkunç davranışı devam ederse, yapılacak saygılı şey izin vermektir. arkadaşın biliyor. Jim’in davranışları bu diğer çiftle olan ilişkinizi zorladı. Michael ve Jim arasında ne tür bir anlayış varsa, dediğin gibi, istenmeyen cinsel girişimlerde bulunmakta ısrar etmek yanlış.

Michael muhtemelen Jim’in sarhoşken kötü davrandığının farkındadır. Ama Jim’in içki sorunu yaşama ihtimaliyle yüzleşmemek ikisinin de işine gelmiyor. Ve bu, Michael ile de nazikçe yükseltebileceğiniz bir şey. Sorunlar yalnızca Jim etki altındayken ortaya çıkıyorsa, onun içkiyle ilgilenmesini sağlamak, ilgili herkes için iyi olacaktır.

Kocam ve ben, küçük çocukları bizimle aynı yaşta olan yan komşularımızla sıcak bir ilişkimiz var. Sık sık konuşuyoruz ve ebeveynlik deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Ama fark ettim ki, emniyet kemerlerini taksalar da, çocukları arabadan ayrılıp eve vardıklarında asla kemerleri bağlı değil.

Çocukları çocuk yolcu koltuğuna uygun şekilde sabitlemek eyalet yasasıdır ve bunun yapılmaması para cezasına veya ehliyet puanlarına neden olabilir. Daha da kötüsü, eğer bir çarpışmaya karışmışlarsa, çocuklar ciddi şekilde yaralanabilir. Kaza oranlarının ve dikkatsiz sürüşün yüksek olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Bunun ne kadar tehlikeli olduğunu onlara bildirme sorumluluğu hissediyorum.

Komşularımız Çin’den göç etmiş Çinli Amerikalılar ve ben beyazım. Kocam, bir şey söylersem, bir ırksal mikro saldırganlık ve yargısal üstünlük dinamiği sunabileceğime ve böylece dostane ilişkimizden ödün verebileceğime inanıyor. Özenli ve sevgi dolu ebeveynler olduklarını biliyorum. Onlara güvende olmadıklarını ve kemerlerini bağlamaları gerektiğini söylemek için etik bir sorumluluğum var mı? Ben mühletim, bazıları evet diyebilir ama bu daha hassas bir duygu.
Adı Gizlidir

Her yıl araba kazalarında yaralanan çocukların sayısı altı rakamdır; uygun kısıtlamalar kullanıldığında, riskler önemli ölçüde azalır. Kocanızın benimsediği türden bir incelik, muhtemelen uygunsuz bir konuşmadan kaçınmayı, ciddi zararlardan kaçınmaya göre daha büyük bir öncelik haline getirir. Mikro saldırganlıklardan bahsetmek, gerçek bir güvenlik sorununu görmezden gelmenize yol açtığında bir şeyler ters gitti. Bunun yasa dışı olduğunu bilseler ya da dikkatleri bel bağlamanın faydalarına çekilselerdi, komşularınız çocuklarını kemersiz bırakmazlardı diye düşünüyorum. Bunlar, konuşmaları için refahları için bir endişeyi yansıtan mükemmel nedenlerdir.

Komşularınıza astınızmış gibi davranma alışkanlığınız yok gibi görünüyor. Onları bir kenara çeker ve konu hakkında onlarla konuşursanız, bir an için utanabilirler, ancak onlara, onları küçümsediğinizi düşünmeleri için hiçbir sebep vermemişsinizdir. Arkadaşlar birbirlerine böyle şeyler söyler ve söylemezseniz onları yüzüstü bırakmış olursunuz.

Kwame Anthony Appiah, NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Cosmopolitanism”, “The Honor Code” ve “The Lies That Bind: Rethinking Identity” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018’e posta gönderin. (Bir gündüz telefon numarası ekleyin.)