Ben bir Kanser Kurtulanıyım. Çöpçatanlık Hizmetime Söylemeli miyim?

Beykozlu

New member
Geçenlerde bir çöpçatanlık hizmetine kaydoldum ve uzun bir görüşme sürecinden geçtim. Bu süreçte, bende bir stoma (temel olarak karında küçük bir açıklık) bırakan bir deneyim olan kanseri atlattığım gerçeğini açıklamadım. Yine de çanta yok; Mesanemi boşaltmak için sonda kullanıyorum. Radyasyon tedavisi aldığım için seks sırasında da penetrasyon sorunları yaşıyorum.

Ben 58 yaşında, sağlıklı ve formda bir kadınım. Tanışacağım erkekler, benim yaptığım gibi, sınırlı sayıdaki tanışmalar için yüklü bir meblağ ödemiş olacaklar. Kimseyi yönlendirmemek için mümkün olan en kısa sürede kanserden kurtulan biri olmaktan bahsetmem gerektiğini hissediyorum. Bunu son derece özel bir mesele olarak görüyorum, ancak olası bir randevuyu kızdırmak veya üzmek istemiyorum. Flört servisiyle yaptığım görüşmede bundan bahsetmeli miydim? Şimdi ifşa edeyim mi?
Ad Gizli

Normalde, içinde bir ilişkinin gelişimi, kanser tedavinizin ardından liderlik etmezsiniz; Bunu ancak bir zamanlar tartışırdınız, ikiniz bir yakınlık kurdunuz ve daha ileri gitmek istediğinize karar verdiniz. İnsanlar, fiziksel zorlukları veya anormallikleri olan biriyle çıkmak konusunda nasıl hissedecekleri konusunda zayıf yargılarda bulunabilirler; Her şeyi en baştan ortaya koyduysanız, yetenekli önyargılar nedeniyle sizi tanıma fırsatını kaçırabilirler. Dolayısıyla ifşayı yönetmek için sebepler olabilir. Bu, özellikle tasarlanan ilişki cinselse ve durum hangi cinsel eylemleri rahatça gerçekleştirebileceğinizi kısıtlıyorsa doğrudur.

Ancak, bir çöpçatanlık hizmetinin biraz yapay bağlamında ifşaat nasıl yönetilir? İlk olarak, bu tür hizmetlerle tanışmamış okuyucular için biraz arka plan. Tipik olarak, müşterileri, aynısını yapmış olan diğerlerine tanıtmak için binlerce, bazen on binlerce doları tıslar. İstemciler taranır; hepsi kabul edilmez. Ve dediğiniz gibi, belirli sayıda tanıtım için önemli bir ücret var.

Hizmeti çalıştıran kişilerin bilgileri kullanmasının iki yolu vardır. Bir toplantı ayarlanmadan önce bunu adaylara iletebilirler. Bazıları o zaman sizinle tanışmamayı seçebilir. Alternatif olarak, çöpçatanlık hizmeti, bilgileri aktarmadan endişelerini hissederek adayları filtrelemek için açıklamanızı kullanabilir. Her iki durumda da avantajı, sizi büyük olasılıkla herhangi bir fiziksel komplikasyonla uğraşmak istemediklerine karar veren insanlarla tanışmaktan kurtaracak olmasıdır. Dezavantajı ise, sizi tanıdıkları andan itibaren ön yargılarını yeniden gözden geçirecek insanlarla karşılaşmayı ortadan kaldırmasıdır.

Şimdiye kadar, konu sizin için en iyisinin ne olacağıydı. Ancak müstakbel tarihlerinizin kendilerine ait beklentileri vardır. Ve böylece kendinize, durum tersine dönseydi, potansiyel bir partnerin stoması olduğunu, kateter kullandığını ve örneğin erektil disfonksiyonu olduğunu önceden açıklaması gerektiğini düşünürdünüz diye sorabilirsiniz.

Hiç şüphe yok ki, aslında birçok insan söylenmeyi beklerdi. Ancak bu, bunu beklemeye hakları olacağı anlamına gelmez. Bu çöpçatanlık hizmeti, sıradan cinsel karşılaşmalar için tasarlanmamıştır. Benim yargım, herhangi bir saygın ortağın neden hizmete söylemediğinizi ancak ifşayı kendiniz yönetmek istediğinizi anlaması gerektiğidir.

Birkaç yıl önce, benim ve kocamın çok yakın arkadaşı olan evli bir çift ciddi mali sıkıntıya girdi. Önemli sağlık faturaları ve işsiz geçen aylar, bu arkadaşların ev ödemelerini ve diğer faturalarını geciktirmesine neden oldu. Kocam evlerine haciz geleceğini öğrenince onlara birkaç bin dolarlık bir çek teslim ettirdi. Daha sonra kocama bunun bir borç mu yoksa hediye mi olduğunu sordum. Kocam bu konunun tartışılmadığını söyledi. Sadece maddi yardıma ihtiyaçları vardı ve biz de vermeye hazırdık. Bunlar harika insanlar. Sonraki yıl onlara daha fazla para verdik. Bu ek çekleri her teslim ettiğimde, “Yapabildiğiniz zaman bize tıslayın” dedim.

Neyse ki, kısa bir süre sonra kocanın iyi para kazandıran ve önemli sağlık yardımları içeren yeni bir iş bulması ile mali durumları düzeldi. Sonraki yıllarda evlerinde iyileştirmeler yaptılar, yeni mobilya ve aletler satın aldılar ve tatile çıktılar. Yine de bize bir kuruş ödemediler veya herhangi bir geri ödeme planından bahsetmediler.

Geri ödeme istemekten nefret ediyorum; Biz istemeden bize geri ödemeye başlamanın onların görevi olduğunu düşünüyorum. İlk parayı bir hediye olarak kabul etmeye istekliyken (gerçi bunu tercih etmememe rağmen), diğer paranın bize geri ödenmesi gerektiğini açıkça belirttim. Kocam ve ben emekliliğe yaklaştığımız için, bu para emeklilik hesabımız için faydalı olacaktır. Geri ödeme istiyor muyuz, yoksa bunu zor yoldan öğrenilen bir ders olarak mı görüyoruz?
Ad Gizli

ahlaki mesele net: Hayatın gereklilikleri arasında olmayan şeylere para harcıyorlar ve paranın – veya en azından bir kısmının – borç olduğunu belirttiniz. Onlar açısından, kabul ediyorum, makul olan şey, tüm paranın bir borç olduğunu varsaymak ve tahsil etmeyi size bırakmamaktı. Cömertlik alıcılarının buna kötü tepki vermesinin nedenleri vardır; kendilerini aşağılanmış ve bu nedenle kırgın hissedebilirler. Ama görünüşe göre hiçbir şey onların sizinle olan ilişkisini etkilemedi – kitabınıza göre onlar hala harika insanlar.

Birinci yüzyılda Stoacı olan Seneca, ideal olarak, verenlerin verdiklerini unutmaları gerektiğini (insanlara onlar için ne yaptığınızı söylemeye devam etmenin iğrenç olduğu konusunda uyardı), alıcıların ise aldıklarını asla unutmamaları gerektiğini yazdı. Hatta, bir menfaati unutmanın sizi menfaat sahiplerinin “en kötüsü ve en nankörü” yaptığını düşünüyordu. Arkadaşlarınız zihinsel olarak hediye olarak cömertliğinizi dosyaladı mı? Bazı açılardan öyleydi: Para, finans uzmanlarının “hediye kredisi” diyebileceği türdendi – zor durumdaki arkadaşlara yardım etmek için verilen türden bir kredi.

Ve sen bunu biraz hassasiyetle yapıyordun. “Yapabildiğin zaman bize geri öde” derken, refahınızı düşünüyor olabilirsiniz ama aynı zamanda sizinkinin eşitlikçi bir ilişki olduğunu ve kendinizi bir hamile olarak görmediğinizi de onaylıyordunuz. (Seneca’nın zamanındaki Romalılar arasında merkezi bir toplumsal ilişki, patronusve onun müşteriler , hayırsever ve onun yararlanıcıları.) Kişilerarası ilişkilerimizde, duygusal cömertlik genellikle finansal cömertliği gizlememizi gerektirir. Zengin bir arkadaş sana verdiği parayı tıslayıp geri vermese bile, bunun sadece bir borç olduğunu söyleyerek egonu rahatlatabilir. Ancak sistem en iyi şekilde, kişi borcunu ödemek için gerçekten çaba sarf ederse çalışır. Bu durumda, sağladığınız para sizin için açıkça önemliydi. Bu iyi arkadaşlarınız, en azından bu açıdan, kötü arkadaşlar.

Bu nedenle, onlara geri ödeme hakkında soru sormanın incelikli ve şefkatli bir yolunu bulmaya çalışın. Bunu yapmak bir risk taşır: Onları utandırabilir ve değer verdiğiniz bir ilişkiye zarar verebilir. Ancak bir arkadaşlık, iki tarafın iyi niyetini içerir ve bu ödenmemiş borç, aklınızı kemiriyor. Bundan bahsetmekten kaçınmanız korkarım ki arkadaşlığınızın da zarar görmesine neden olabilir. Muhtemelen zaten var mı?

Kwame Anthony Appiah NYU’da felsefe öğretiyor Kitapları arasında “Kozmopolitanizm”, “Onur Yasası” ve “Bağlayan Yalanlar: Kimliği Yeniden Düşünmek” yer alıyor. Bir sorgu göndermek için: [email protected] adresine bir e-posta gönderin; veya The Ethicist, The New York Times Magazine, 620 Eighth Avenue, New York, NY 10018 adresine posta gönderin. (Gündüz telefon numarası ekleyin.)