Amerikan Okulları 190 Milyar Dolarlık Covid Düşüşü Aldı. Nereye gidiyor?

Beykozlu

New member
Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana, okul müfettişleri ve eğitimciler, devlet direktifleri yüz yüze ve uzaktan eğitim arasında gidip gelirken, okullar hafta hafta ve genellikle her gün kapanıp açılırken imkansız taleplerle karşı karşıya kaldılar. Evvel öğretmen sendikaları, politikacılar ve halk sağlığı savunucuları nihayet 2021 sonbaharında okulları yeniden açma kararıyla uzlaştılar, savaş hatları yüz yüze eğitimin aşı ve maske gerektirip gerektirmeyeceğine kaydı. O okul yılı boyunca, 18 eyalet ve Columbia Bölgesi maske talimatı verdi, 11’i ise yasakları uygulamaya çalıştı. En az bir eyalet, Virginia, her ikisini de yaptı: Geçen sonbaharda okulda maske gerekliydi; bahara kadar, onları gerektirmeyi yasakladı.

Bu arada öğrenciler mağdur oldu. McKinsey’in bir raporuna göre, pandeminin ilk iki yılından sonra, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama K-12 öğrencisi matematikte beş ay ve okumada dört ay geri kaldı. Daha uzun süre uzak kalan bölgelerde, büyük ölçüde mavi eyaletlerde, öğrenciler daha kötü durumdaydı; beyaz olmayan öğrenciler ve genel olarak düşük gelirli ailelerden gelenler de öyle. 1 Eylül’de Ulusal Eğitimde İlerleme Değerlendirmesi, 9 yaşındaki çocuklarla ilgili en son değerlendirmesini yayınladı ve okumada 32 yıldaki en büyük düşüşü ve 1969’da öğrencileri test etmeye başlamasından bu yana matematik puanlarındaki ilk düşüşü gösterdi. Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi, Amerikan Araştırma Enstitüleri ve NWEA, öğrencilerin matematikte kaybettikleri öğrenmeyi geri kazanmamaları halinde, bunun her öğrenci için beklenen yaşam boyu 43.800$’lık bir kaybı temsil edeceğini belirledi – toplamda 2 trilyon doların üzerinde.

Ancak tüm kaosun yanı sıra, bir miktar umut uyandıran bir şey oldu: Eğitimdeki benzeri görülmemiş kriz, benzeri görülmemiş bir finansman dalgasına yol açtı. Mart 2020’de Başkan Donald Trump’ın CARES Yasası, İlk ve Orta Okul Acil Yardım (ESSER) Fonu için 13,2 milyar dolar ayırdı; Aralık 2020’de, Coronavirüs Müdahale ve Yardım Ek Ödenek Yasası 54,3 milyar dolar (ESSER II) ekledi. Pandeminin ilk yılında geçirilen faturalardan alınan bu ilk iki yatırım, anın ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı: Öğrenciler evden nasıl öğrenebilir? Ve sonra: Okulda sosyal mesafeyi nasıl koruyabilirler? Bölgeler Chromebook’lar ve sıcak noktalar satın aldı; masalar ve yükseltilmiş HVAC sistemleri arasına plastik kalkanlar yerleştirdiler. Virüsün sert vurduğu topluluklarda, teşhis testleri satın aldılar ve aşılar hakkında ailelere sosyal yardım sağladılar.

Mart 2021’de, Başkan Biden’ın Amerikan Kurtarma Planı Yasası 122 milyar dolar (ESSER III) ekleyerek önceki ESSER tahsislerini ve eğitimde önceki federal yatırımları gölgede bıraktı. Normal bir yılda, federal hükümet öğrenci başına yaklaşık 13.000$ harcıyor; bazı düşük gelirli bölgelerde, tek başına ESSER III finansmanı, öğrenci başına ek 30.000 $ tahsis etmektedir. Bir eğitim politikası düşünce kuruluşu olan FutureEd’in müdür yardımcısı Phyllis Jordan, “Bu, okullara gelmiş geçmiş en büyük federal dolar infüzyonu” diyor. “Bu sadece şaşırtıcı miktarda para.”

Bu üçüncü finansman paketi, daha önce ABD’deki çoğu okul bölgesi yüz yüze öğrenmeye geri dönmüştü ve çok daha yaygın bir soruna odaklandı: Okullar öğrencilerin akademik ve duygusal olarak iyileşmesine nasıl yardımcı olabilir? Finansman, “okulların güvenli bir şekilde yeniden açılmasına ve sürdürülmesine yardımcı olmalı ve koronavirüs pandemisinin ulusun öğrencileri üzerindeki etkisini ele almalıdır.” Tüm fonlar 2024 yılına kadar harcanmalı veya tahsis edilmelidir. Diğer bir deyişle: Bölge liderleri, bu para öğrencilerin pandemiyi hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olmalıdır. Ancak bunu tam olarak nasıl gerçekleştireceğiniz size kalmış.

Eğitim sekreteri Miguel Cardona, “Sadece pandemi tarafından daha da kötüleştirilenleri değil, aynı zamanda eğitimin altında yatan bu sorunların bazılarını ele almak için ekstra fonumuz olduğu için şanslıyız” diyor. “Sistem bizim için bozuldu ve bunu bir fırsat olarak görmeseydik, şimdi her zamankinden daha fazla paramız var, eğitimi yükseltmek ve her zamankinden daha iyi hale getirmek için ülkemizi başarısızlığa uğratıyor olurduk. ”

Bu övgüye değer bir hedef, ancak özellikle en çok acı çeken öğrenciler için, pandemi başlamadan önce geride bırakılanlar için, bunun nasıl başarılacağına dair çok az rehberlikle geliyor. Eyaletler, düşük gelirli öğrencilere öncelik vermek için Başlık I formüllerini kullanarak fonların en az yüzde 90’ını ilçelere ve yerel kurumlara vermelidir; ilçeler, “öğrencilerin sosyal, duygusal ve akademik ihtiyaçlarına yanıt veren” “kanıta dayalı müdahaleler” yoluyla öğrenme kaybını ele almak için en az yüzde 20 harcama yapmalıdır. Devletler çözmek için fazladan bir iş yapmadığında nasılbu milyarları etkin bir şekilde harcamak için yük, bunalmış, yeterince desteklenmeyen yerel bölge liderlerine düşüyor.

Bu müfettişler ve okul yönetim kurulu üyeleri, ABD eğitiminin en zorlu yıllarından birini yaşıyorlar, tüm yanlış nedenlerle tarihi bir yıl: rekor düzeyde intihara meyilli öğrenciler, düşük test puanları, öğretmen ve otobüs şoförü kıtlığı, okul yemeklerinin şişirilmiş maliyetleri — kitapları yasaklamaya çalışan ebeveynlerden, sistemi elden geçirmeyi planlayan hevesli yeni okul yönetim kurulu üyelerinden ve velilere sınıf müfredatının vetosunu öneren eyalet yasa koyucularından bahsetmiyorum bile. Ve tüm bunlar, yeni bir koronavirüs varyantının okulları tekrar kapatmasının sürekli, başgösteren tehdidi altında ortaya çıkıyor. Cardona, bu beklenmedik düşüşün Amerikan halk eğitimini yeniden şekillendirme potansiyeli konusunda haklı olabilir – ancak ancak bölge liderleri bu engelleri aşabilir ve aynı zamanda çeşitli öğrenci topluluklarının ihtiyaçlarını sıkı bir süre içinde öncelik sırasına koymak için iddialı planlar tasarlayabilir ve uygulayabilirse. Ve 2024’te tıkaç daha önce kuruyan bu kazanımlardan herhangi birine ne olur?

tartışmalar bittikçe maskeler ve aşılar, cinsiyet zamirleri ve ırkçılık kültürde genel olarak düşmanca bir hal aldı, eğitim dolu ve bazen fiziksel olarak tehlikeli bir alan haline geldi; yöneticiler ölüm tehditleri aldı ve okul yönetim kurulu üyeleri polis koruması istedi. Bunu rekabetçi bir işgücü piyasası, enflasyon ve tarihsel olarak düşük öğretim maaşları ile birleştirin ve yakın tarihli bir ankete göre, Ulusal Eğitim Derneği üyelerinin yarısından fazlasının öğretmenliği neden beklediklerinden daha erken bırakmayı veya emekli olmayı planladığını anlamak zor değil.

Okul-bölge liderleri için, Bu ESSER III parasını harcamanın önündeki en büyük engel: bunu yapacak yeterli sayıda personele sahip olmak. Yeterince öğretmen, öğretmen veya okul psikoloğu tutamazsanız ve zaten sahip olduğunuz öğretmenler siyasi çapraz ateşe yakalanmaktan çekiniyorsa, yaz okulu veya özel ders veya danışmanlık uygulayamazsınız.

Coronavirüs Pandemisi Hakkında Devamını Oku

• Eğitimde Düşüşler :Test sonuçları, pandeminin ABD’li öğrenciler üzerindeki etkisini gösteriyor: 9 yaşındakilerin matematik ve okuma puanları hızla düşerek yirmi yıllık ilerlemeyi sildi.
  • Ağır ücret:Amerikalıların ortalama yaşam süresi 2020 ve 2021’de hızla düştü. Büyük ölçüde pandemi kaynaklı düşüş, özellikle Yerli topluluklar arasında belirgindi.
  • Güçlendiriciler:Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin etkili bir uzman danışmanları paneli, Amerikalıların büyük çoğunluğuna güncellenmiş koronavirüs güçlendirici aşılar önerdi ve sağlık çalışanlarının insanlara yeniden tasarlanmış aşıları günler içinde vermeye başlamasının önünü açtı.
  • Paxlovid Çalışması:İsrail’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, Kovid-19 ilacı Paxlovid yaşlı hastalarda hastaneye yatışları ve ölümleri azalttı, ancak 65 yaşın altındaki hastalar için hiçbir fark yaratmadı.
Bu bir hikaye değil Partizan tutumların olumlu fırsatların önüne geçmesiyle ilgili. (ESSER III fonlarının dağıtımını engelleyen siyasi pander vakaları oldukça nadirdir. Ancak, Kenosha County, Wis.

İdari direktör Dan Domenech, “Federal yetkililer ve politikacıların baskısı altındalar, ‘Bakın, ilçelere bu milyonlarca ve milyarlarca doları verdik ve harcamıyorlar’” diyor. AASA, okul müfettişleri derneği. “Bunu harcamak istiyorlar, ancak ek hizmetler sağlayacak personelleri yok.” Tecrübeli öğretmenleri tutmak ve yenilerini işe almak için ilçeler daha önce hiç olmadığı kadar zam ve teşviklere para harcıyor. 5.400’den fazla bölgeden gelen planları analiz eden okul-finans veri firması Burbio’ya göre, şimdiye kadar personel maliyetleri ESSER III harcamalarının dörtte birinden biraz fazlasını oluşturuyor.

Bir eğitim politikası düşünce kuruluşu olan FutureEd’in müdür yardımcısı Phyllis Jordan, “Bu, okullara gelmiş geçmiş en büyük federal dolar infüzyonu” diyor. Kredi… Kelsey Dake’in çizimi

Bazıları, personel eksikliğini çözmek için daha yaratıcı yaklaşımlar benimsemeye zorlandı. Philadelphia’da, bölge çapında bir otobüs şoförü sıkıntısı sırasında, bölge ailelere çocuklarını okula götürmeleri için ayda 300 dolar ödedi. Atlanta Devlet Okulları, 1.800 öğretmenin yaz programlarında görev almalarını sağlamak için yerinde çocuk deva sağlamak için yaklaşık 2,2 milyon dolar kullandı. Bazen, öğretmenleri elde tutmak, planlanan diğer yatırımların pahasına oldu: Kuzey Carolina’daki Alamance-Burlington Okul Sistemi, HVAC yükseltmeleri için 36 milyon dolar harcamayı planladı; Geçen sonbaharda ciddi personel sıkıntısının ortasında, bu paranın 10 milyon dolarını bunun yerine öğretmen ikramiyelerine yatırdı.

Personeli işe aldıktan sonra, bölgeler öğrenme kaybını ele almak için üç yaklaşıma odaklanma eğiliminde oldular: yaz öğrenimi, yoğun ders verme ve genellikle okul sonrası programlar aracılığıyla okul gününü uzatma. Burbio’ya göre, ilçelerin yüzde 62’si yaz öğrenimi veya okul sonrası programları planlayarak ortalama 1,7 milyon dolar tahsis ediyor; Yüzde 23’ü, ortalama 1.4 milyon dolar harcama ile özel ders vermeyi planlıyor. Maliyet ve ölçek genellikle şaşırtıcıdır. 27 milyon $ ile Baltimore, 75 farklı yerde 15.000 öğrenciye eğitim vermesi ve 3.000’den fazla ev ziyareti yapması için binden fazla eğitimciyi işe alarak muazzam bir yaz okulu programı yarattı. Dallas, okul takvimini yeniden icat etmek de dahil olmak üzere yaklaşık 22.000 öğrencinin öğrenme fırsatlarını genişletmek için 100 milyon dolara yakın harcayacak. Yıllık 10 haftalık tatil yerine, bölge kampüslerinin beşte biri takvime beş haftalık “aralık” ekleyecek ve bu süre zarfında geride kalan öğrenciler okula devam edebilecek ve daha fazla kişisel ilgi görebilecekler.

Ancak sınıfta geçirilen zamanı genişleterek kaybedilen öğrenmeyi ele almak ne kadar mantıklı olursa olsun, daha uzun bir okul yılı veya yaz okulu genellikle politik olarak mümkün değildir. Sendikalar, tükenmiş, tükenmiş öğretmenler adına yaptıkları savunuculukta, ister daha kısa bir yaz, ister daha uzun okul günleri veya zorunlu ders olsun, eğitimcilerden daha fazla çalışma gerektiren önerileri sıklıkla protesto ederler. Ebeveynler, özellikle çocuklarının zorluk çekmediğini düşündüklerinde, genellikle ders verme ve yaz okulu ile pek ilgilenmezler. Pek çok eğitimci, öğrencilerini hâlâ salgına göre ayarlanmış bir eğride derecelendiriyor; bu, ebeveynlerin, krizin kendi çocuklarının eğitim ilerlemesini ne ölçüde engellediği konusundaki anlayışlarını çarpıtıyor olabilir. Yakın tarihli bir Brookings Enstitüsü raporuna göre, ebeveynlerin yüzde 90’ı çocuklarının akademik olarak iyi durumda olduğunu söyledi; dörtte birinden azı yaz okuluna ilgi duyuyordu ve sadece yüzde 28’i ders vermekle ilgileniyordu.

Eğitimcilerden gelen itirazlar ve velilerin ilgisizliği, genellikle okul saatlerinin etkisiz hale geldiği noktaya kadar eklenmesi tekliflerini sulandırır. İlkbaharda, Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi, yaklaşan okul yılını iki hafta uzatmak için bir öneriyi değerlendirdi. Öğretmenler sendikasının muhalefetinden ve ailelerden gelen ılık destekten sonra, Eğitim Kurulu bunun yerine eğitimciler arasındaki yaygın tükenmişliği gerekçe göstererek öğrenciler için dört isteğe bağlı okul günü eklenmesi lehinde oy kullandı. Harvard’ın Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi’nin fakülte direktörü Thomas Kane, “Los Angeles’taki öğrenciler tipik matematik öğreniminin 22 haftalık eşdeğerini kaybetmiş olacaklar” diyor. “22 haftalık kayıp öğrenimi dört isteğe bağlı günle telafi etmenin hiçbir yolu yok.”

2024 yılında iki kısa okul yılları uzakta, ESSER III fonundaki milyarlarca dolar sona erecek. Bölgeler o zamana kadar tahsis etmezse, ortadan kalkacak. Tahsis etmiş olsalar bile, bir daha alamayacaklar. Yeni öğretmen maaşları ve ders sözleşmeleri gibi yinelenen maliyetler için devam eden bir federal fon olmayacak. RAND Corporation’da politika araştırmacısı yardımcısı olan Melissa Diliberti, “Bölgelerin mali uçurumdan veya ESSER parasının süresinin dolmasından önce fonlarının aniden kesilmesinden endişe duyduğunu görüyoruz” diyor. Haziran 2021’de Diliberti bölge liderlerine bunu ilk sorduğunda, çoğunlukla kentsel bölgelerde üçte birinden biraz fazlası endişeliydi; Bu Mart ayında yaptığı ankette, bölge liderlerinin yarısı endişe duyduklarını bildirdi.

Bölgeler, finansmanın öğrenciler için sonuçları doğrudan nasıl iyileştirdiğini gösterebilirlerse, ESSER’in devlet bütçelerinden veya kar amacı gütmeyen kuruluşlardan tükendikten sonra ek finansman için başarılı bir şekilde lobi yapabilirler. Biden, Başlık I okullarında daha fazla federal eğitim harcaması için bastırıyor, ancak halk eğitim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 90’ı eyaletler ve bölgeler tarafından karşılanıyor. Momentumu ileriye taşıyacak olanlar onlar olmalı. Cardona, “Şimdi, ülkemizdeki liderliğin işi, eğitim finansmanı ve desteği konusundaki aciliyet düzeyinin yaygın olmasını sağlamaktır” diyor. Salgını çok ihtiyaç duyulan kaynaklarla ele alan sadece federal hükümet olamaz ve sonra her zamanki gibi işimize geri döneriz.”

Tennessee bunun nasıl çalışabileceğine dair bir model sunuyor. ESSER fonu açıklanmadan önce bile, eyaletin Eğitim Bakanlığı, öğrencileri pandemik öğrenme kaybından kurtarmak için girişimler için net, araştırmaya dayalı öneriler geliştirmişti. Tennessee’nin eğitim komiseri Penny Schwinn, “’Her şeyi duvara fırlatıp neyin yapıştığını görün’ yaklaşımı yapmak istemedik” diyor. Bunun yerine, liderler iki stratejiye odaklandılar: yaz boyunca genişletilmiş öğrenme ve yüksek dozlu eğitim.

ESSER fonu geldiğinde, Schwinn devlet eğitim kurumu için mevcut fonların yüzde 10’unun önemli bir bölümünü Tennessee Hızlandırılmış Okuryazarlık ve Öğrenme Birlikleri modelini ve Herkes için En İyisi bölge tanıma programını oluşturmak için kullandı. TN ALL Kolordu, eyalet eğitim önceliklerinin nasıl uygulanacağı konusunda ilçelere net yönergeler sağladı: İlçeler, öğretmen oranlarını birden dörde kadar tutmamalıdır; Özel ders seansları her biri 30 ila 45 dakika sürmeli ve haftada iki veya üç kez yapılmalıdır. Herkes için En İyisi teşvik edilen katılım: Bir bölge, ESSER III fonunun en az yüzde 50’sini devlet tarafından tanınan stratejilere harcarsa ve TN ALL Corps’a katılırsa, Herkes İçin En İyisi olarak nitelendirilir. Bu bölgeler daha sonra özel derse katılan her öğrenci için yılda 700 $ dahil olmak üzere ekstra devlet desteği, tanınma ve finansman alır. TN ALL Kolordusu’nun ilk yılı olan 2021’de 83 ilçe katıldı; 67’si Tüm Bölgeler İçin En İyisi olarak kabul edildi.

Bu yaklaşım pahalıdır. Tennessee’de özel ders, öğrenci başına yıllık 1.500$ olarak bütçelendirilir; Yılda 50.000 öğrenciye hizmet veren program, üç yıl içinde tahmini olarak 200 milyon dolara mal olacak. Schwinn, “Bu en az ücret değil: Tam zamanlı öğretmenlere maaş planındaki bir maaş üzerinden ödeme yapıyoruz” diyor. “Öğrencilere yapılan bir yatırımdır”

Şimdiye kadar, bu yatırım ölçülebilir olumlu sonuçlar veriyor. Öğrenciler sadece İngilizce dil sanatlarında pandemi öncesi seviyeleri yakalamakla kalmıyor, aynı zamanda aslında biraz daha iyi durumdalar: 2019’da yüzde 35 ve 2021’de yüzde 29’a kıyasla, yüzde 36’sı 2022’de sınıf düzeyinde İngilizce beklentileri karşılıyor. Henüz matematik veya bilimde pandemi öncesi seviyelere geri dönmediler, ancak pandemi üzerindeki muazzam öğrenme kaybını göz önünde bulundurarak cesaret verici olan önemli kazanımlar elde ettiler.

Belki de en önemlisi, TN ALL Corps ve Best for All’ın ölçülebilir sonuçları, Tennessee’deki pandemi kurtarma mevzuatına ivme kazandırdı: Yerel eğitim kurumlarının okul sonrası ve yaz öğrenim kampları sunmasını gerektiren Öğrenme Kaybını İyileştirme ve Hızlandırma Yasası; eyaletin 2022-23 bütçesi, öğretmen maaşlarını artırmak için 125 milyon dolar da dahil olmak üzere bu girişimleri desteklemek için ek finansman içeriyor. Eyalet Yasama Meclisi ayrıca, eyaletin öğrenci başına daha fazla para tahsis eden ve bölgelerin finansmanı nasıl kullandığı konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan 30 yıllık eğitim fonu formülünün yerini alan Öğrenci Başarısına Tennessee Yatırım Yasası’nı da kabul etti; Vali Bill Lee, eyalet tarihinde halk eğitimine yapılan en büyük yinelenen yatırım olan gelecek yıl yürürlüğe girdiğinde yeni formüle 1 milyar dolar koyma sözü verdi. Schwinn, “ESSER finansmanı, açıkçası, bize kanıt noktasına sahip olmamız için gereken ön yüklü miktarda doları veriyor” diyor. Yasa koyucular, “bu tür sonuçlara yol açan dolar miktarının ne olduğunu ve umduğumuz anlamlı büyümeyi elde etmek için gereken kalite düzeyini gördüler.”

Ne yazık ki, Tennessee, devletin eğitimi uzun vadede nasıl finanse ettiği konusunda hızlı değişikliklere yardımcı olmak için ESSER fonunu başarıyla kullanan tek eyalettir. Edunomics Lab direktörü ve Georgetown Üniversitesi McCourt Kamu Politikası Okulu’nda araştırma profesörü olan Marguerite Roza, “Tennessee bir aykırı değer” diyor. “Yıldızlar hizalandı ve bu şeyi geçtiler.”

Aslında çoğu eyalet, parayı nasıl harcayacakları veya girişimlerin öğrencilere gerçekten yardım edip etmediğini takip etmek konusunda ilçelere anlamlı destek sağlamak için fazla bir şey yapmıyor. Roza, “Büyük endüstriler, ne tür etkiler elde ettiklerini üç ayda bir kontrol etmeden asla milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmazlar” diyor. “Ama bazı eyaletlerde, sadece cırcır böcekleri.”

Bu, ESSER III finansmanının önümüzdeki iki yılı boyunca, çoğu bölgenin inisiyatiflerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını veya hangilerinin işe yaradığını söyleyemeyeceği, dolayısıyla etkili olanları genişletmeyi ve diğerlerini ortadan kaldırmayı bilemeyecekleri anlamına geliyor. Bu tür fırsatların gelme olasılığının düşük olduğu düşünüldüğünde, bu özellikle korkunç. 2024’te, ilçeler yalnızca ESSER mali uçurumuyla karşı karşıya kalmayacak, aynı zamanda devlet okullarına kayıt düşmeye devam ettikçe büyük olasılıkla daha düşük devlet fonu alacaklar. Bu, ülke genelinde oluyor – pandeminin başlangıcından bu yana 1,4 milyondan fazla öğrenci devlet okullarını terk etti – ve özellikle kentsel alanlarda telaffuz ediliyor. Chicago Devlet Okulları, pandeminin başlangıcından bu yana öğrenci nüfusunun yüzde 7’sini oluşturan yaklaşık 25.000 öğrencisini kaybetti; New York, yüzde 9.5, 80.000’den fazla öğrencisini kaybetti. (New York rakamlarına charter okulları dahil değildir.) Los Angeles bölgesi, yalnızca geçen yıl öğrencilerinin yüzde 6’sını kaybetti ve önümüzdeki on yılda yüzde 30’unu kaybedeceğini tahmin ediyor.

Ve tüm bunlar, olası bir ekonomik yavaşlamanın kese daraltıcı etkileriyle birleşebilir. Roza, “Mali uçurum, devletlerin yavaşlayan bir ekonomiden kaynaklanan sıkıntıyı hissedeceği zaman aynı anda vuracak, bu yüzden onları kurtarmak için orada oturan para olmayacak” diyor. “Ekibimde 2024-2025 yılının kanlı bir yıl olacağını söylüyoruz.”

Charley Locke, The New York Times for Kids ve yaşlılar da dahil olmak üzere genellikle gençleri kapsayan bir yazardır. Daha önce dergi için Covid yardım fonlarının Amerikan endüstrisini nasıl yeniden şekillendireceği hakkında yazmıştı.