Ailem Neden Artık Abur cubur Vermeyi Seviyor?

Beykozlu

New member
Geçen yıl Noel sabahı, ailemin ağacının altındaki hediyelerin çoğu film gibi eski eczane ambalaj kağıtlarıyla süslenmişti: yeşil ekose, kar taneleri, Noel Baba. Bu yüzden annem bana el değmemiş beyaz dikdörtgen bir kutu verdiğinde heyecanlandım. Kusursuz durumunda Amazon Prime kutularından sıyrıldı ve aynı zamanda ağırdı. Annemin kulaklarına kadar uzanan sırıtışını gördüğümde heyecanım arttı. Manyetik mührü açtım, iki flüt (biri kırık) ve bir konfeti ile birlikte yapışkan altın parıltıyla kaplanmış bir şişe köpüklü şarap ve katılmayı planlamadığım bir Yılbaşı partisi için harika bir hediye buldum.

Bir an için, parmaklarımı kırık camda kesmemeye çalışarak kutuyu elerken, ofis-tatil-partisi süsünden arta kalan şeyler beni biraz rahatsız etti. Yüzü neşeyle pembeleşen anneme baktım ve tam olarak öyle olduğunu anladım. “Yeniden sarın!” diye bağırdı ellerini çırparak. Ailem Noel ağacı süslerini şıngırdatan bir kahkaha patlattı. Bilmem gerekirdi.

O sabah, istenmeyen hediyeleri çok ince olmayan bir şekilde yeniden paketlediğimiz ve birbirimize “yeni” olarak aktardığımız “yeniden sarma” dediğimiz amansız bir aile geleneğinin en son kopyası oldum. ” Her yıl, hiç aksatmadan, kimsenin istemediği ve başlamasına asla gerek duyulmayan rastgele şeylerden oluşan döngüsel bir ekonomiyle birbirimizi kandırıyoruz.

Gelenek büyükannem Nana Pat’e kadar uzanabilir. Beş çocuk annesi ve Noel’de düzinelerce arkadaşa ve geniş aileye ev sahipliği yapan Nana için bireysel hediyeler her zaman uygun değildi. Bu yüzden tatiller geldiğinde, evde kullanılmayan hediyeleri aramaya başladı ve sessizce onları yeniden paketlemeye başladı. 70’lerin sonlarında ikinci sınıf öğretmeni oldu ve tatillerde öğrencilerinin ebeveynleri ona minnettarlık hediyeleri verirdi. Onun yaramazlığı yıllarca fark edilmedi, bir Noel’de Nana kendi kapağını patlattığında: Nana’ya harika bir sömestr için teşekkür eden bir not keşfeden Mary adındaki halası için bir cam sürahiyi yeniden sarmıştı.

Uygulama, büyük, isyankar İrlandalı Katolik ailemde kendi başına bir hayat sürdü. Bir yıl, annem 20’li yaşlarındayken ve New York’ta çalışırken Noel için New Jersey’e geldi. O sırada şehirde küçük bir apartman dairesinde yaşıyordu, bu yüzden çocukluk yatak odasında bazı kıyafetler bırakmıştı. Aile oturma odasında hediye alışverişi yapmaya başladığında, annem, Nana’nın en sevdiği siyah paltosunu alıp Loretta adında başka bir teyze için yeniden kapladığını öğrenince dehşete kapıldı. Annem Loretta Teyze’nin “ ’Bunu seviyorum!” dediğini hatırlıyor. “ ’Bu kesinlikle çok güzel!”

Çocukken, yeniden sarma şakasına özel değildim. Oyunla daha genç bir yetişkin olarak tanıştım ve bu tuhaf şakanın nasıl bir sevgi biçimi olabileceği konusunda kafam karıştı. Elbette, yeniden çekimler, daha geleneksel hediyelerimizin sadece ordövrleridir, şanslıyız ki, hiçbir zaman yetersiz kalmadı. Ama göçebe 20’li yaşlarımda, sabunlardan salata maşalarına kadar çok az kullandığım keyfi ev eşyalarını, çoğu zaman ambalajını değiştirme zahmetine bile girmeden, yeniden paketleyip bana hediye etmenin annemin nasıl hoş ya da komik olduğunu düşündüğünü anlayamıyordum.

Kulağa ne kadar ciddi gelse de, hediye vermeyi her zaman ciddiye almışımdır. Pandemiden önce, üç yıl boyunca Hong Kong’da gazeteci olarak yurt dışında yaşadım ve çalıştım. ABD’de ailemden uzakta olmak zordu, bu yüzden seyahatlerim sırasında hediye toplamak Pasifik’teki ilişkilerimi beslememin önemli bir yolu oldu. 1920’lerin Hong Kong silüetinin panoramalarından yerel pazarlardan gelen soya sosu yemeklerine kadar, bavulumu evde birlikte tadını çıkarabileceğimiz uzaklardaki hayatımdan özenle seçilmiş hediyelik eşyalarla doldurdum. Bu yüzden, daktiloyla yazılmış kartlarda saatler geçirdikten sonra kalan bir şişe şarap almak, bunun bir “arkadaşlık randevusu” olduğunu düşünmek gibi geldi. gerçektarih.

Sonra birkaç yıl önce, ailem Noel’de Gizli Noel Baba hediye alışverişi için bir düzine kadarımızı ağırladı. Hediye almayı unutmuştum ve bir kereliğine karar verdim. I bir tekrar çekecekti: son Gizli Noel Baba’dan bir çift açılmamış dürbün. Ancak grup hediyeler – bir tek boynuzlu at boyun yastığı, pembe payetli terlikler, “Kıç Azraili” acı sosu (küçük bir Azrail maskesiyle süslenmiş) – tek tek seçmeye başladığında, bunların hepsinin önceki alışverişlerimizden yeniden paketlendiğini fark ettik. . Oda, ben dahil kahkahalarla uludu. Sonunda şakayı anladım. Çöpleri atarken, sadece benim hediye verme tarzımın başarabileceğini düşündüğüm bir şekilde ailem tarafından görüldüğümü ve yakın olduğumu hissettim ve Nana’nın en önemli dersini yaşadım: hayatı asla fazla ciddiye almamak. Sanki ben de yeniden özetlediğimde, Nana’nın bana her zaman yaptığı gibi, “İyi eğlenceler canım. ”

Ve biz de öyle yapıyoruz. Geçen yıl, Noel için ilk kez eve bir ortak getirdim. Yeniden sarılmış şarabımı pişirirken, annem ona bir hediye uzatırken dehşet içinde izledim ve o, yeniden paketlenmiş bir şişe şarap daha açmaya başladı. Neyse ki, şakayı anladı ve güldü. Memnun oldum, çünkü mizah ailemin sevgi dilidir ve yeniden özetlemek bizim en sevdiğimiz şakadır. Sık sık büyük indirimler ve yüksek fiyat etiketi beklentileriyle lekelenen bir tatil sezonu ile, yeniden sarma, en önemli şeyin bir hatırlatıcısı olan aziz bir panzehirdir: aile ile iyi bir kahkaha. Bizim için “Seni yakaladım” demek, “Seni seviyorum” demek gibidir. ”

<saat/>

Casey Quackenbush, New York’ta yaşayan ve daha önce Time dergisi Hong Kong’da çalışan bir gazetecidir. Çalışmaları The Washington Post ve The New York Times’da bulunabilir.